ГРАНИЧНИ ПРОБЛЕМИ У ЕУ: Нерешено погранично питање Хрватске и Црне Горе на Превлаци поново актуелно
Министар спољних и европских послова Гордан Грлић Радман отпутоваће крајем ове седмице у Црну Гору, али засад нема информација да ће граница двеју држава бити једна од тема
Познато је да је Црна Гора поново отворила ту тему у контексту преговора с ЕУ и става Уније да "више не жели увозити граничне проблеме".
СРПСКА ПОЧИЊЕ ИСТРАЖИВАЊЕ КОЛЕКТИВНОГ ИМУНИТЕТА СТАНОВНИШТВА: У последња 24 сата преминуло седам особа од короне
Митрополија Црногорско-приморска: Носиоци државних функција не смеју да користе гостољубље цркве у политичке сврхе
"НЕМОГУЋЕ ОДВОЈИТИ РЕШАВАЊЕ ПИТАЊА КОСМЕТА И РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ" Додик тражи да се појача граница између ентитета!
Подсећања ради 2002. године су након одласка снага УНМОП-а, проматрачке мисије на Превлаци, две државе потписале привремени протокол о граници који је и данас на снази.
Додају да је црногорски премијер Здравко Кривокапић незадовољан протоколом јер се у тексту каже да је копнена граница де фацто решена, док се о морској треба разговарати и дефинитивно је утврдити.
Црна Гора сматра да су предмет спора и копнена и морска граница.
- То је неслагање и главни разлог због којег нису успели досадашњи покушаји дефинитивног разграничења - рекао је Кривокапић.
Граница на копну, по хрватском схватању, више не би требало да буде спорна иако је и она по протоколу утврђена као привремена црта разграничења.
Она, указује се, следи бившу републичку границу, а хрватски је став у свим територијалним споровима с државама бивше Југославије исти - републичке границе у тренутку осамостаљења постале су државне.
Међународно право подржава тај став, као и закључци Бадинтерове комисије која је у свом мишљењу број 3 потврдила да се то начело примењује у случају распада Југославије.
Црногорски премијер спомиње, кажу, могућност слања спора на Арбитражни суд, али то за Хрватску - након искуства са Словенијом - није опција.
- Имамо и комисију за границу која делује и увек смо спремни да обновимо те разговоре. Напротив, сматрамо да би питање разграничења требало бити разрешено у краћем раздобљу јер нема разлога ни потребе да две суседне земље не би могле да реше границу у складу с међународним правом - саопштили су из хрватског МВЕП.