ХРВАТИ СЕ НЕ ОДРИЧУ СВОЈИХ УСТАШКИХ СИМБОЛА: Нови шок у комшилуку, ово је њихов предлог за нови изглед новчанице евра (ФОТО)
Скандал у Хрватској.
Хрватска ће добити своју кованицу евра, баш као и друге државе ЕУ, а међу пет предложених мотива, за које ће гласати грађани, је и шаховница. Тај предлог илустрован је сликом шаховнице са цркве Светог Марка у Загребу, чије је прво поље беле боје, уместо црвене како је на званичном грбу Хрватске.
Пет предлога за хрватску кованицу евра, поред шаховнице, су и мапа Хрватске, Дубровник, куна и глагољица. Грађани ће моћи да гласају за те предлоге на сајту еуро.хр, али и да додају шести мотив. Гласови грађана биће консултативне природе, а коначну одлуку донеће Комисија за новац.
Подигни температуру на виши ниво: Узми 2.000 РСД и састави добитни тикет!
ВЕЛИКИ СКАНДАЛ У БИХ: Војска дели слике усташког сарадника Степинца, Срби огорчени, траже хитну реакцију
ОГЛАСИО СЕ РАТНИ ЗЛОЧИНАЦ НАСЕР ОРИЋ: Проговорио о Садику Хасановићу, па згрозио коментаром о клању Срба у Кравици
Комисија би одабрала три мотива, који ће бити распоређени на појединим апоенима кованица евра.
Потом следи конкурс за ликовно решење одабраних мотива, а онда би они били прослеђени Европској комисији.
Пет предлога који су ушли у коначан избор Комисије за новац одабрани су међу 41 мотива из историјске и културне баштине Хрватске, а занимљиво је да је на шестом месту био лик Николе Тесле, који је замало ушао у финале.
Хрватски премијер Андреј Пленковић рекао је да је амбиција да Хрватска буде спремна за увођење евра 1. јануара 2023. године.
Шаховница са белим почетним пољем је историјски грб Хрватске, а наизменично је био у употреби са грбом чије је прво поље црвено. Међутим, како је, заједно са латиничним словом У био грб такозване Независне Државе Хрватске, квислиншке и злочиначке творевине из Другог светског рата, његова употреба постала је спорна.
Грб на крову цркве Светог Марка у Загребу добио је данашњи изглед крајем 19. века, када је ова католичка светиња темељно реконструисана, наводи се на званичном сајту Загребачке надбискупије. Реконструкцију је водио Херман Боле, аустроугарски архитекта француско-немачког порекла, који је радио у данашњој Хрватској и деловима Србије који су тада били у Аустроугарској монархији. На крову цркве су глазираним црепом направљени грбови града Загреба и "Тројединог хрватског краљевства" (Хрватске, Далмације и Славоније).