ХРВАТИ УВЕЛИ БРЗЕ ТЕСТОВЕ: Зна се и ко ће моћи на тестирање
У породичним круговима вирус се и даље шири
Хрватски министар здравства Вили Берош најавио је да ће од уторка почети употребу брзих антигенских тестова, а врло скоро и серолошко тестирање одређеног дела популације како би се утврдило колико је становника Хрватске било у контакту с коронавирусом.
СТРАВИЧНА НЕСРЕЋА У ХРВАТСКОЈ: У судару два аутомобила страдале три особе
КО ЋЕ БИТИ НАСЛЕДНИК МИТРОПОЛИТА АМФИЛОХИЈА? Већ се издваја једно име, сматра се да је то логичан след
ПАНДЕМИЈА ИШЛА НА РУКУ НАСИЛНИЦИМА: Поразне бројке СОС линије за жртве (ФОТО)
- Брзи тестови користе се широм Европе и света и Хрватска у томе не заостаје. Одређени брзи антигенски тестови већ су валидовани у Хрватском заводу за јавно здравство (ХЗЈЗ) и од уторка би требало да се почну употребљавати - рекао је Берош у разговору.
Упозорио је притом да су ти тестови релевантни, али не у свим околностима.
- У овом тренутку струка сматра да су они релевантни у случајевима кад људи имају симптоме. Кад они покажу позитиван налаз, то заиста јесте позитиван налаз, међутим, кад покажу негативан налаз, то не мора нужно значити да је налаз и негативан. Стога ће се такве болеснике упућивати на ПЦР тестирање које и надаље остаје 'златни стандард' - рекао је.
Међутим, додао је министар здравства, с обзиром на гужве на тестирањима, сматра да би брзи тестови могли убрзати процес за око 25-30 посто, што ће, устврдио је, бити од значајне помоћи.
Објаснио је да ће од уторка свако ко дође на тестирање "проћи одређени избор те ће на основу постојања или непостојања симптоматологије бити одређен за могућност брзог антигенског тестирања".
Рекао је и да ће HZZO врло брзо формирати цену брзих тестова и плаћати ту услугу за хрватске грађане.
Тестирање целе нације, као што је то учинила Словачка, рекао је, једна је од опција, али њу, додао је, не заговарају епидемиолози, управо због тога што брзи антигенски тест не мора нужно показивати стварну слику.
- Словачки премијер је на Европском већу пре два дана сам рекао да ће то бити тест за целу Европу и да ће резултате поделити с целом Европом. То није опција коју заговарају наши епидемиолози. Међутим, потпуно је јасно да ћемо на основу њихове анализе добити одређене податке које треба сагледавати у одређеном контексту - рекао је министар Берош.
Поновио је да је проблем с брзим антигенским тестовима "што је у једном тренутку то таква ситуација, међутим за два дана може бити потпуно другачија".
Хрватски епидемиолози, најавио је, припремају серолошко тестирање одређеног дела популације да се види колико је становника Хрватске било у контакту с вирусом, а биће проведено врло брзо.
Потпуно затварање државе (локдаун) - последња је опција, одговорио је Берош на новинарско питање.
- Мислим да она није реална. Сваки дан епидемиолошка струка и ми на Штабу цивилне заштите компаративно евалуирамо земље у Европи. Неке су и пре 15 дана увеле локдаун, а резултати су изостали, као у Холандији и Белгији. Они сада размишљају о додатној врсти закључавања - нагласио је министар здравства.
Сматра да је оптимум један "адекватан баланс између очувања привредних активности и максималног чувања здравља и живота".
- Томе ми тежимо и то је уствари оптимум - рекао је.
Додао је како епидемиолози сматрају да локдаун у фази када је вирус већ хоризонтално и зракасто проширен по популацији "не придоноси знатно смањењу ширења инфекције".
- Јер, ми затворимо одређене активности, међутим у породичним круговима вирус се и даље шири - објаснио је Берош.
Струка свакодневно разматра све опције и доноси "наш смер који се до сада у Хрватској показао релативно задовољавајућим", рекао је.
- У најновијој таблици активних случајева на милион становника, Хрватска се налази на 15. месту, на почетку доње трећине те таблице - казао је.
Ако се ситуација погорша, постоје додатне мере које ће се првенствено односити на ограничавање радног времена, ограничавање окупљања, рад од куће и у сменама и "још неке додатне елементе који епидемиолозима стоје на располагању", нагласио је хрватски министар здравства.