Иванов ОДБИЈА да потпише Закон о језицима којим се АЛБАНСКИ уводи као други званични језик у Македонији
Ни да чује!
Македонски председник Ђорђе Иванов изјавио је вечерас да неће потписати указ о проглашењу Закона о употреби језика, којим се албански уводи као други званичан језик у Македонији, преноси МИА.
Прочитајте и:
- Уместо да у духу дијалога и суживота градимо мултиетничко друштво помоћу праведних и општеприхваћених закона, ми доносимо неправедан и репресиван закон којим се фаворизује само албански језик - рекао је Иванов у обраћању јавности.
Он је навео и да је македонском Собрању данас упутио писмо којим га је информисао да неће потписати указ којим се проглашава Закон о употреби језика, уз детаљно правно образложење те одлуке, упутивши притом апел посланицима да прочитају његове забелешке.
Албански језик постао ЗВАНИЧАН У МАКЕДОНИЈИ
- Зато, имајући у виду моја сагледавања неусаглашености Закона о употреби језика с Уставом, као и изнета указивања експертске и шире јавности на противуставност овог закоа, а на основу члана 75 Устава Републике Македоније, донео сам одлуку да не потпишем указ - рекао је Иванов.
Председник Иванов има рок до четвртка у поноћ да потпише усвојени Закон о употреби језика. Посланик најутицајније опозиционе ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски позвао је у уторак Иванова да не потпише усвојени Закон о употреби језика, којим је албански језик уведен као званични у Македонији.
Америка издала упозорење због нових ТЕРОРИСТИЧКИХ НАПАДА: На списку и Србија (ФОТО)
Према Димовском, "овај закон изазива страхове у великом броју македонских грађана, пошто је његова примена утиче на будућност грађана и јединства државе". Димовски је за телевизију Телма рекао да мисли да је неопходно да се постави питање уставности таквог закона и да се на тај начин затвори тема о употреби језика.
Према његовим речима, питање употребе албанског језика треба рационално отворити и пронаћи адекватно решење у Уставу.
Димовски је рекао да ће се Уставном суду обратити лично, иако сви у ВМРО-ДПМНЕ деле његово мишљење. Уколико Иванов не потпише поменути закон у предвиђеном року, посланици ће морати да отворе нову расправу и поново да гласају.
Договор око новог имена Македоније био на прагу, а онда је заседао синод грчке цркве
Иако је тај закон омогући коалицију СДСМ Зорана Заева са албанским политичким партијама, Димовски је позвао социјалдемократе да не гласају за њега.
Увођење албанског језика као другог службеног у Македонији предвиђено је тзв. "Тиранском платформом", коју су политички представници Албанаца сачини у Тирани, уз помоћ председника албанске владе Едија Раме.
Управо је прихватање те "Тиранске платформе" био услов да политички лидери Албанаца уђу у владајућу коалицију и подрже владу премијера Заева.