Изетбеговић: Босна и Херцеговина ће ПРИЗНАТИ КОСОВО
Изетбеговић тврди да је то већ требало учинити
Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић незадовољан је положајем Санџака и тврди да ће Босна и Херцеговина признати једнострано проглашену косовску независност, што је, каже, и досад требало да учини.
- Што се мене тиче, досад Косово би требало да буде признато. Сад ће се наљути наше колеге, а наши покушаји да се то догоди само су донели проблеме унутар БиХ, а нису помогли Косову - рекао је Изетбеговић у интервјуу за "Дојче веле" (DW).
Прочитајте и:
На директно питање хоће ли БиХ признати косовску независност, Изетбеговић је кратко рекао: "Да".
Лидер Бошњака у БиХ каже да је сада у добрим односима са свим политичким лидерима у Санџаку, али да, како је рекао, није задовољан положајем те регије у Србији, коју насељавају већином Бошњаци.
Објаснио је да његови односи са санџачким лидерима у једном тренутку нису били добри, јер су, како је рекао, они покушали да га увуку у њихове унутрашње сукобе.
- Они су један посебан темперамент, немају кочница, мада не знам колико је то добро за политику. Ја волим све људе са Санџака и ове ту (Сарајеву) и оне тамо. Они су срчани људи - рекао је Изетбеговић и додао да је у овом часу добар са свим политичким актерима.
Србија да одустане од наметања
Сматра да Србија, међутим, треба да одустане од тога да се патерналистички односи према Санџаку.
Србија, каже Изетбеговић, треба да одустане од наметања јер се наметањем не може постићи ништа добро, а реч је о уделу Бошњака у полицији, тужилаштву, судству или када је, на пример, реч о именима школа.
- Тај простор треба препустити тим људима да нормално дишу, да изграде инфраструктуру... - каже Изетбеговић, који је и лидер СДА БиХ.
Недавну посету председника Србије и Турске, Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана, Новом Пазару оцењује оптимистичком и могла би, каже, променити атмосферу.
Какви су Срби...
- Срби су такви - или имате проблем или кад прође проблем онда они знају бити добри домаћини и пријатељи - рекао је Изетбеговић.
Тврди да није Ердоганов "играч" и да га једино занима однос председника Турске према БиХ и према муслиманима.
Нема, каже, намеру да се меша у односе Ердогана и Меркелове и не жели да коментарише kolliko су дубоке чистке које Ердоган спроводи против пучиста.
- Колико те чистке треба да буду дубоке, ја не знам. Чињеница је да су они покушали да убију Ердогана. И то не желим да коментаришем. Мене занима однос Ердогана према БиХ и према муслиманима... - рекао је лидер Бошњака у БиХ.
Не слаже се са констатацијом да Турска улаже више у Србију, него у БиХ и додаје да је то ствар одлуке владе.
Сматра да је у реду да кад неко ризикује свој новац процењује да ли му је боље да то чини у Панчеву, него у Сарајеву.
Не можете, додао је, бизнисменима наређивати где ће улагати свој новац.
На питање да ли пријатељством са Ердоганом може да утиче да турски председник од Путина тражи да утиче на Републику Српску и хоће ли Руси моћи да зауставе улазак БиХ у НАТО, Изетбеговић каже да то зависи од снаге Русије, коју је оценио растућом.
Додик играч
- Русија је прејака сила да бисмо олако изговарали о њој тешке речи. (Милорад) Додик очигледно гледа да буде "играч" да јој се додвори да то спречи - рекао је.
Ипак, сматра да Русија не може надвладати силе као што су ЕУ и НАТО, а пут БиХ је европски.
Осрамотили смо због напада на Вучића у Сребреници
Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић признао је данас за немачки радио Дојче веле (DW) да је ружно и за Бошњаке срамотно то што се пре две године у Сребреници догодило бившем премијеру, сада председнику Србије Александру Вучићу.
Изетбеговић је такође рекао да треба окончати истрагу о том догађају, зарад односа двеју држава.
- Господину Вучићу (у Сребреници) се десила ружна и за Бошњаке срамотна ствар. Ја сам био домаћин. Осрамоћени смо - рекао је он za DW.
- Ко је то урадио и документација свега тога... Није само у мојим рукама, тиме треба да се баве агенције... И зарад односа двеју држава треба завршити тај посао - додаје Изетбеговић.
Подсетио је да је он био домаћин те комеморације, али да није његово да се тиме бави, већ тиме, каже, треба да се баве безбедносне агенције.