Македонија је ЕВРОПСКИ РЕКОРДЕР по бекствима из затвора, а разлог је ПОТПУНО НЕВЕРОВАТАН
66 бекстава на 3.400 затвореника
Савет Европе још једном уперио прст у Македонију наводећи да је та земља европски рекордер по бегствима из затвора. Према њиховом јуче објављеном извештају за 2016. годину о стању у затворима у земљама које су њихове чланице, наводи се да Македонија има највишу стопу по броју бегстава из затвора.
Прочитајте и:
Затворска статистика Савета Европе ( СоЕ ) за Македонију је регистровала 66 бекстава на 3.400 затвореника. Тако је Македонија доспела на прво место у Европи, а друга земља на тој листи је Финска, али са свега 10 бекстава на 3.000 затвореника, јавља дописник агенције МИА из Брисела.
Аутор студије, Марсело Аеби, професор криминологије Универзитета у Лозани је изјавио да не зна тачан разлог оваквог стања, али да један елемент одговора можда треба потражити у малом броју затворских чувара.
Он је указао и на чињеницу да број затвореника у Македонији континуирано расте од 2005. до 2015. године, наводећи да је стопа повећања затвореника за тих 10 година била 60 процената. Савет Европе је приметио да је претрпаност македонских затвора повезана са дугим затвоским казнама које се изричу у Македонији.
Занимљиво је, међутим, да Македонија има нижу стопу жена затвореница за разлику од других европских држава, што је, како је оценио Марсело Аеби, можда повезано са статусом жена у друштву.
- Немамо јасно објашњење за то, али, генерално, колико је већа интеграција жена у друштву, толико је већи ризик од њиховог криминалног понашања. Са друштвеном интеграцијом долази и одговорност, али и ризици. Македонија има 3 процента жена затвореница, а у Европи тај просек достиже пет одсто - рекао је Аеби агенцији МИА.
Савет Европе је „натрљао уши“ Македонији и средином октобра прошле године.
Са једном реченицом у свом извештају: „затвори у Македонији су море од мизерије“, Савет Европе је тада описао ужасне услове у затворима у Македонији, поготово у највећем – Идризово код Скопља.
Комитет за превенцију од тортуре, деградирајућег третмана и казне ( КПТ ) Савета Европе само је потврдио оно што се одавно зна – да су услови у Идризову гори него што се може и замислити, да је он својеврсни бастион дроге и легло наркоманије, да у њему царује корупција, а да се новцем све може купити - цигарете, мобилни телефон, душек, кревет, затворска ћелија као хотелска соба, дрога или викенд слободни дани.
Скоро у сваком извештају још од 2006. године до данас Савет Европе оштро критикује Македонију због нехуманих услова у којима живе затвореници, уз препоруку да Македонија мора да почне да испуњава своје међународне обавезе и да сарађује са Комитетом за превенцију од тортуре, деградирајућег третмана и казне ( КПТ ) Савета Европе.
У одговору македонске Владе се наводи да ће бити побољшани услови у затворима и да ће сви захтеви Савета Европе бити испуњени.