ЧУВЕНИ ЈОГУРТ ПОВУЧЕН СА ТРЖИШТА: И овај производ садржи опасни ПЕСТИЦИД
Храна контаминирана овом супстанцом досад је у ЕУ најчешће долазила из Индије
Млекара "Дукат" повукла је са хрватског тржишта из продаје два воћна јогурта "дукатос" са укусима црне рибизле и поморанџа-цимета због утврђеног пестицида етилен-оксида у адитиву који се користи у процесу производње, саопштило је хрватско министарство пољопривреде.
БАКИР ПОНОВО ПОТПИРУЈЕ ВАТРУ У БиХ: СДА има посебан захтев за Кристијана Шмита - у фокусу Република Српска
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ, АЛИ И ТО СЕ ДЕСИЛО: Хрвати пружили пуну подршку Србима по питању Кристијана Шмита
СЛОВЕНИЈА СЕ НЕ ШАЛИ СА КОРОНОМ: Вакцинисано 50 одсто радника!
Посебно забрињава чињеница што се сви "спорни" производи продају и у Србији, али до закључења овог броја још није било утврђено да ли се проблематични јогурти налазе и на нашем тржишту и да ли су били доступни српским потрошачима.
Етилен-оксид иначе је забрањен у Европској унији, али и у Србији и стављен је на листу забрањених пестицида јер се сматра канцерогеним. Према речима стручњака, дугорочно конзумирање имало би штетан утицај на здравље људи.
- У Србији још нема званичних информација о овим производима, а уколико их буде као у Хрватској, надлежни ће одмах реаговати - рекли су у Министарству пољопривреде Србије и додали:
- Ми још нисмо добили никакве информације, нити званично обавештење од Европске комисије које се тиме бави и која је заправо и алармирала колеге у Хрватској. Оног тренутка када добијемо ту информацију, која је позанта под називом "рапид алерт", наше службе ће одмах реаговати и обавестити грађане о свим детаљима.
Како су даље навели, они прате ситуацију у региону, па и у Хрватској, и информисани су о свему што се дешава код наших суседа.
Етилен-оксид је запаљиви безбојни гас слаткастог укуса који се користи првенствено у производњи хемикалија. У мањим количинама користи се као пестицид и стерилизатор. Будући да може да оштети ДНК врло је ефикасан за убијање бактерија, вируса и гљивица, али студије су доказала и његова канцерогена својства. Њега готово да нема у масовној производњи. Често се користи у хемијској, а забрањен је у прехрамбеној индустрији.
Храна контаминирана овом супстанцом досад је у ЕУ најчешће долазила из Индије, где је његово коришћење у прехрамбеној индустрији дозвољено.