Као два накострешена детета боре се око БЕЗНАЧАЈНЕ СТВАРИ: До чега може да доведе сукоб Хрватске и Словеније?
Катастрофални односи
Сукоб око границе између Словеније и Хрватске датира од распада Југославије, па све до данас. Прошле недеље је Арбитражни суд у Хагу донео пресуду по којој је Словенији припало три четвртине Пиранског залива, уз коридор ка отвореном мору.
Љубљана шаље ПРОТЕСТНУ НОТУ Загребу: Сукоб око Пиранског залива ЕСКАЛИРАО!
Касније, дошло је до два инцидента у заливу, за које је крива хрватска страна, док је из Загреба саопштено да су словеначки полицијски бродово у три наврата повредили линију разграничења на мору између две земље. Сада је словеначки шеф дипломатије Карл Ерјавец најавио да ће Љубљана упутити Загребу протестну ноту због инцидената у Пиранском заливу.
СЛОВЕНИЈА добила РАТ против ХРВАТСКЕ: Припало јој 3/4 Пиранског залива
С обзиром на то, да сукоб траје годинама, поставља се питање да ли уопште постоји решење и како ће се даље ситуација одвијати.
Аналитичар и безбедњак Божо Спасић за SrbijuDanas.com каже да када се ради о тим границама на приморју, ноторна је чињеница да ће због ове одлуке хашког суда доћи до озбиљних компликација између Хрватске и Словеније, те да ту чак ни утицај ЕУ, ни Ангеле Меркел неће моћи да спречи одређене тензије које већ сада присутне.
- Према неким информацијама, обе стране тамо већ “гомилају” одређене војне патроле, у залив су убачени бродови и чамци, не само полиције, него и војни. Све је то једна врста застрашивања. Мислим да је Словенија овом одлуком суда добила и више него што је требало, а Хрватска је хтела да заџи за себе то што јој припада. Хрватска је од момента када је донета одлука арбитражног суда запоставила све друге друге проблеме у својој земљи и пребацила се на терен међудржавне границе - рекао је Спасић.
Како каже, та међудржавна граница је толико безначајна за односе поменуте две земља толико да је то готово немогуће описати. Премијер Пленковић и председница Грабар Китаровић ће имати проблем бранитеља, тзв. националистичке Хрватске која ће сматрати свако њихово попуштање као известан вид издаје Хрватске, тако да хрватској Влади предстоји један веома ружан период у коме ће она бити оптуживана за било какав споразум или прихватање арбитражног поступка.
Међутим, оно што посебно представља проблем јесу потенцијални сукоби који могу проистећи.
- Врло вероватно је да ће ту бити инцидената, које ће у почетку изазивати рибари, али је чињеница да ће се поставити питање и горње границе мимо мора, тако да ће читав тај процес вероватно довести до катастрофално лоших односа између Словеније и Хрватске. То вам је као два накострешена детета. Безначајна гранична линија која нема никакав стратегијски, ни други значај. Ипак, прво је Словенија поставила неке своје војне јединице дуж границе, и тиме само желе да покажу да ће и оружјем ако треба штитити свој појас који је добила арбитражном одлуком. Наравно да ће то код Хрвата изазвати реакцију. Може доћи до сукоба, јер није немогуће да неки патролни чамац полиције или војске испали те тзв. упозоравајуће морске гранате које се испаљују на рибаре и тада би то био и почетак катастрофе у односима.
Ипак, како је аналитичар изјавио за наш сајт, у овом моменту нема озбиљнијих назнака да ће доћи до оружаног сукоба.
Граница Хрватске и Србије
Како се овде се ради о томе да су то границе између Словеније и Хрватске нацртане после рата, а те границе одобравао и цртао је један партијски комитет на чијем челу се налазио Милован Ђилас. исто тако су нацртане и између Србије и Хрватске на Дунаву.
- Као што су проблеми на Јадранском мору, тако наступају и проблеми овде на Дунаву и то ће бити велики проблем и за Србију и за Хрватску, посебно што је Хрватска у погоднијем положају пошто је у Европској унији, те ће покушати да диктира услове - каже Спасић.