КАТАСТРОФА НА БАЛКАНУ: Корона РАЗАРА комшије - ОБОРИЛИ рекорд у броју преминулих
Јуче је у Бугарској пријављено 1.460 нових случајева, а тестирано је 16.960 људи, то значи да је проценат заражености био 8,6 одсто, данас већ тај проценат износи 12. У болницама је више од 8.000 људи, од чега 670 на одељењима интензивне неге.
Ситуација са корона вирусом у Бугарској задаје праву главобољу властима. Јуче су медији објавили да само два округа у читавој држави нису класификовани као "тамно црвена зона", са стопом инфекције изнад 500 инфекција на 100.000 људи.
Монтана има највећу стопу од 1.425 случајева на 100.000 људи, а главни град Софија је на другом месту.
"ВРЕЂАЈУ НАС И НАЗИВАЈУ ПОГРДНИМ ИМЕНИМА" Муке лекара у ковид амбуланти - све више напада на здравствене раднике
СУКОБ КИНЕ И АМЕРИКЕ СЕ ЗАХУХТАВА: "Извештај о КОВИДУ обична фарса" - вирус "процурео" или је пуштен из лабораторије?
ДА ЛИ ЈЕ БАШ СВЕ КОРОНА И ГДЕ ЈЕ НЕСТАЛА ПРЕХЛАДА? Одговор др Петровића изненадио јавност Србије - ко заправо има ковид
Истовремено, данас је ова држава оборила рекорд у броју преминулих од корона вируса. За последња 24 сата преминуло је 310 људи, а позитивно је 6.007 на готово 50.000 тестираних.
Професорка Мира Кожухарова, саветница министра здравља, упозорила је да постоји опасност по здравствени систем.
- Шест до осам хиљада заузетих болничких кревета, под условом да није у питању интензивна нега, је и даље прихватљиво. Током претходног таласа имали смо тренутке када нам је било заузето око 10.000 кревета. Здравствени систем вероватно неће моћи да издржи преко овог, првенствено због тога што немамо довољно особља - рекла је Кожухарова за медије.
У Бугарској је тренутно осам округа где је стопа инфекција 1.000 на 100.000 људи. Од 28 округа укупно, само два имају стопу заразе мању од 500 на 100.000 људи.
Јуче је у Бугарској пријављено 1.460 нових случајева, а тестирано је 16.960 људи, то значи да је проценат заражености био 8,6 одсто, данас већ тај проценат износи 12. У болницама је више од 8.000 људи, од чега 670 на одељењима интензивне неге, док у болницама више нема слободних кревета на интензивној нези.
- Имамо 180 кревета у болници, сви су пуни. Имамо 20 кревета на интензивној и они су стално заузети. Већина пацијената има тешку клиничку слику, многе оживљавамо - рекла је др Рада Прокопова, начелник кардиологије у Универзитетској болници Света Ана.
У Пловдиву страхују да ће остати без кисеоника.
- Уколико не стигне испорука у наредна 24 сата, постоји опасност да ће пацијенти остати без преко потребног кисеоника - рекао је др Петар Петров, директор болнице Света Мина.
Професорка Кожухарова рекла је да је четврти талас гори од претходног, те да су прогнозе да ће талас достићи свој пик ове седмице.
Она је додала да је комплетан локдаун могућ, уколико болнице не буду могле да пруже медицинску негу свима којима је потребна. Професорка је рекла и да одлука о томе да ли ће доказ о поседовању антитела бити довољан услов за добијање ковид пропуснице неће бити донета пре среде.
- Нећу коментарисати то око антитела за добијање ковид пропусница. Моје мишљење је да то не би требало да радимо јер ће људи онда престати да се тестирају, а постоје и различите лабораторије које дају различите резултате. Ова одлука би практично значила одбацивање ковид пропуснице - рекла је професорка.
Према писању бугарских медија, просечан број година преминулих од ковида је за 10 година мањи него на почетку пандемије. До сада је бар једну дозу у Бугарској примило нешто више од 2.860.000 људи, док је две дозе примило више од 1.511.000 људи.