КОЈИ СЕ ЛЕКОВИ КОРИСТЕ У ЛЕЧЕЊУ КОРОНЕ, О КОВИД-ПАСОШИМА И МУТАЦИЈАМА: Епидемиолози из региона дали мишљење
Четири епидемиолога из Србије, Хрватске, Словеније и БиХ разговарали о тренутној ситуацији са епидемијом у региону
Свет је пуних годину дана у пандемији ковида. Заразило се 120 милиона људи, умрло више од 2.6 милиона. Уведена су многобројна епидемиолошка ограничења која не дозвољавају живот на који смо се навикли. Створена су цепива која буде наду. Ширење заразе не престаје. У Отвореном ХРТ-а се расправљало о ситуацији у Хрватској, Словенији, БиХ и Србији.
ТРАГЕДИЈА КАКВА СЕ НЕ ПАМТИ: У саобраћајној несрећи погинула жена, деветоро деце остало без мајке!
ДАВИДОВИЋ ЗА "КАВЧАНЕ" УДАРИО НА ВУЧИЋА: Како је склопљен тројни пакт за рушење председника Србије
Дака ударио на владику Јоаникија: Оптужио га да је "неопрезан" јер није хтео да му се придужи у нападу на Вучића
Инфектолог Драган Делић се јавио из Београда.
- Нисмо били спремни, сви проблеми су се показали у свом оштром облику. Сад трпимо последице неких заблуда које постоје - казао је.
- Решења која су примењена нису била најсрећнија. Увек се раде неки компромиси. Нема компромиса у медицини и науци - рекао је Делић о ситуацији у Србији те додао да је непримерено да лекари важу између заражених и економских последица.
- Превише је ту компромиса, не могу оправдати да се медицински разлози потискују због нечег другог - казао је Делић.
- Вирус ће остати у нама, покушаће пронаћи равнотежу. Доминантне ће бити лакше варијанте, али вирус ће се лакше ширити. Ми немамо избора, ми ћемо се разболети. Питање је само које ће бити последице инфекције - казао је за крај Делић и нагласио важност вакцинације.
Академик Мирсада Хукић, специјалиста микробиологије и субспецијалиста вирусологије, јавила се из Сарајева. Каже да је у БиХ све око пандемије компликовано јер нема заједничког приступа.
- Ситуација је врло забрињавајућа - каже Хукић. Додала је да не постоји једна институција која се бави пандемијом па је ситуација врло конфузна и додала да је у БиХ је изоловано 12 мутација од којих су три постале доминантне.
Продекан Медицинског факултета у Љубљани, шеф Института за микробиологију и имунологију Мирослав Петровец је рекао да полицијски час у Словенији није популаран, али да треба смањити кретање људи у ноћним сатима.
- Имамо недељни просек од 707 новозаражених, то није добро. Највише нас забрињавају нови сојеви вируса - рекао је Петровец.
Директорка загребачке Клинике за инфективне болести Алемка Маркотић каже да је појава мутираних вируса закомпликовала ситуацију.
- Британски сој је завладао Европом, али улази у фазу споријег ширења. Јужноафрички сој још није детектован у свим земљама, као и бразилски - рекла је Маркотић.
Маркотић је коментарисала ситуацију с АстраЗенеком.
- Уобичајено је да дође до нуспојава након вакцинације. Оно што се до сада зна је да једна смрт и једна емболија у Аустрији нису повезане с цепивом. У свакој производњи имате серије, нормално је ако се појави сумња, да се заустави вакцинација том серијом - рекла је Маркотић.
Каже да серије коју су друге земље привремено блокирале нема у Хрватској.
- Покушавају се наћи нови лекови, искорака има јако пуно. Послужиће не само против ковида него и других болести. Добра искуства имамо с кортикостероидима, као и плазмом која се сада даје у ранијој фази - рекла је Маркотић на питање којим лековима се у Хрватској лече оболели.
Хукић је против ковид-пасоша. Петровец се не слаже, он се залаже за увођење пасоша за вакцинисане особе.
Луцић је против дискриминације, али није против потврда о вакцинацији.
Маркотић каже да је реалност да ће постојати потврде о вакцинацији и тестирању, али сматра да то неће бити дискриминаторно.
У целом региону бројеви су јуче имали узлазни тренд па је тако у Србији забележено 4.595 новооболелих, у Хрватској 777, у БиХ 1.338 новозаражених а у Словенији 860 у последња 24 часа.