МАЛИ, А ТАКО ОПАСАН: Како је корона вирус утицао на владе у региону?!
Све је веома поремећено услед пандемије.
Годину 2020. дефинитивно ће обележити корона вирус, који се раширио у више од 100 земаља света, и за неколико месеци успео да промени све, од понашања људи до политичких прилика. Када је регион у питању, парламентарне изборе су већ одложиле Србија и Северна Македонија, влада у Приштини је пала, у Словенији се десила промена власти, а Хрватску и Црну Гору тек очекују избори за посланике.
MOZZART донирао више од МИЛИОН динара КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ у Нишу за борбу против КОРОНЕ
ЦРНА ГОРА ГРЦА У ДУГОВИМА: У блокади више од 18 хиљада фирми и предузетника
ПОЗНАТИ ЕПИДЕМИОЛОГ ИЗ БИХ ПОДЛЕГАО КОРОНИ: Породица нашла кривца за његову смрт
Србија и Северна Македонија одложиле изборе. У Србији је проглашено ванредно стање како би се спречило ширење заразе корона вирусом, а ту одлуку је саопштио председник Србије Александар Вучић 15. марта. На основу Одлуке о увођењу ванредног стања влада Србије донела је одређене мере, а даљи кораци су прецизирани допунским актима у данима који су следили. Увођење ванредног стања утицало је и на одржавање парламентарних избора који су били заказани за 26. април. Како је саопштено после састанка председника Александра Вучића, премијерке Ане Брнабић, председнице Народне скупштине Маје Гојковић са представницима свих политичких странака, избори ће бити одржани тек пошто се Србија буде изборила са корона вирусом.
- Као што је Републичка изборна комисија најавила, више не теку никакве изборне радње - рекао је Вучич и истакао да више нема никаквих изборних рокова.
Одлуком председника Стеве Пендаровског, избори заказани за 12. април су одложени, а техничкој влади дата су шира овлашћења да се бори са пандемијом вируса. Ту одлуку Влада у Скопљу је донела због ванредног стања проглашеног како би се ефикасно спречило уношење и ширење корона вируса и због тога што се парламент Северне Македоније (који је распуштен 16. фебруара због избора) не састаје да поништи одлуку за распуштање.
- У таквим условима због неопходне потребе да се успешно спроведу мере за борбу протов корона вириса у земљи, Влада је донела уредбу за прекидање свих активности за спровођење избора за посланике у парламенту Северне Македоније, који су заказани за 12. април - наглашено је у саопштењу и додато да је државна изборна комисија је задужена да обезбеди и чува постојећу документацију до одржавања изборних активности, након што буде проглашен престанак ванредног стања.
Лидери политичких партија Северне Македоније постигли су 17. марта консензус да ванредни парламетарни избори заказани за 12. април "треба да се одложе због стања са корона вирусом", али није постигут договор око правног основа за ту политичку одлуку.
Влада у Приштини пала
Влада у Приштини пала је 25. марта пошто су посланици након расправе изгласали неповерење премијеру привремених институција Аљбину Куртију.
Према писању америчког Њујорк Тајмса, спор око одговора на пандемију корона вируса један је од разлога због којих је Куртију парламент ускратио поверење, али критичари кажу да је улогу у томе имала и америчка дипломатија.
Лист пише да је влада тзв. Косова прва влада која је пала захваљујући делом и кризи изазваној ширењем корона вируса. Међутим, дешавања у вези са пандемијом вируса надовезала су се на неслагање између Албанаца у вези са таксама на на робу из Србије и Босне и Херцеговине. Док су Хашим Тачи и лидер ДСК Мустафа тражили да се таксе укину одмах и безусловно, премијер Курти је остао при ставу да ће исте укинути уз увођење недефинисаних мера реципроцитета.
"Кап у препуној чаши" био је Тачијев захтев увођења ванредног стања због борбе против корона вируса, што је премијер Курти одбио, али је његов министар унутрашњих послова подржао иницијативу која би Тачију дала далеко више овлашћења. Такав потез довео је до смене министра полиције, који је и потпредседник ДСК, па је ова странка преломила и сакупила довољно потписа за рушење владе Аљбина Куртија - у којој и сама седи.
Бугарска одобрила употребу војне силе у циљу спречавања ширења епидемије
Ванредно стање на територији целе Бугарске проглашено је пошто је парламент једногласно усвојио одлуку и трајаће до 13. априла. У оквиру донетих мера налази се и она која је изазвала најжешћу дебату међу посланицима у Софији, а то је да се војсци омогућује да помогне у смањењу кретања људи током епидемије корона вируса. Војсци је одобрено да употреби силу ако буде потребно. Оружане снаге биће мобилисане да помогну цивилним властима са овлашћењем да заустављају возила и људе док не стигне полиција.
Мера је усвојена са 89 гласова за и 55 против.
Смена власти у Словенији
Некадашњи премијер Владе Словеније Марјан Шарец је најпре крајем фебруара јавно говорио да не треба стварати панику, да су ствари са вирусом озбиљне, али није ништа озбиљно урађено. Већ почетком марта, он је тражио затварање граница, али је већ 13. марта уследила промена власти и парламент је изгласао владу и Јанеза Јаншу за премијера.
Нова словеначка влада премијера Јанеза Јанше сменила је шефове полицијских снага, војске, обавештајних и безбедносних служби Министарства одбране. Смењени су комесар полиције Татјана Бобнар, начелник генералштаба Аленка Ерменц и директор Војно-обавештајне служне Словеније (ОВС) Дејан Матијевић. Њих ће заменити Антон Травнер, Роберт Главаш и Андреј Осолник.
Нова словеначка влада основала је штаб за борбу против епидемије коронавируса на чијем челу је премијер Јанез Јанша. Сви чланови Владе на седници су имали заштитне маске на лицу, преносе медији.
Митрополит Амфилохије служи литургију у манастиру на Скадарском језеру
Још једна жртва корона вируса у РС: Преминуо мушкарац из Лакташа
ТВРДИО ДА ЈЕ КОРОНА КАЗНА ЗБОГ ХОМОСЕКСУАЛНОСТИ, А ОНДА СЕ САМ ЗАРАЗИО: Но, није ово једини проблем израелског министра здравља
ХРОНОЛОГИЈА ПАНДЕМИЈЕ COVID-19: Ово су кључни моменти
ОДРЖАНА ОНЛАЈН ЛИТИЈА У ЂУРЂЕВИМ СТУПОВИМА: Владика Јоаникије открива да ли ће се БОРБА ПРОТИВ БЕЗАКОЊА наставити после короне