Насиље порасло за 57 одсто од 2015.године! У Хрватској забележен 331 случај напада на Србе
У Хрватској је јавности највише одјекнуо случај младића Јована Матијевића, пребијеног у Окучанима, по чијем сведочењу је узрок напада била његова српска националност
Српско национално веће представило је данас у Загребу документ који говори о томе да је током прошле године у Хрватској забележен 331 случај насиља и других облика подстицања надискриминацију према Србима, што је за 57 одсто више у односу на 2015.
Додик: Изетбеговићев захтев за ревизију пресуде усмерен против свих Срба МА ГДЕ СЕ НАЛАЗИЛИ
Криза у Македонији може да прерасте у МЕЂУЕТНИЧКЕ СУКОБЕ који се могу проширити и ВАН ГРАНИЦА!
– Ово није 331 изолован случај, већ 331 простор иза којих се налази на стотине других случајева које је тешко пописати. Не ради се о изолованим случајевима већ о феномену који се шири и који је с маргина ушао у јавни простор – поручио је председник СНВ-а Милорад Пуповац на конференцији за новинаре.
Пуповац је, како је навео, уверен да ће се тренд дискриминације наставити с обзиром на то да је прошле године дошло до драстичног пораста појава којима се, како је рекао, дискриминишу Срби у Хрватској.
– Податке смо бележили по пријавама појединаца и из различитих медија – рекла је Тамара Опачић, ауторка билтена СНВ-а који доноси преглед података о говору мржње, етничкој нетрпељивости и историјском ревизионизму.
Опачић сматра да ће се такав тренд наставити, на што указује и догађај у Сињу где је данас на православној цркви освануо графит усташког поздрава „За дом спремни” а слично је забележено током прошлог месеца у Бјеловару.
– Највећи скок је уочен у начину извештавања медија јер је, поред десничарских портала који без санкционисања промовишу усташки режим или негирају холокауст или геноцид, дискриминаторски говор уочен и на ХРТ-у – рекла је Опачић.
Забрињава, каже, и податак да је током прошле године забележено укупно 16 физичких напада на припаднике српске мањине.
У Хрватској је јавности највише одјекнуо случај младића Јована Матијевића, пребијеног у Окучанима, по чијем сведочењу је узрок напада била његова српска националност, али је полиција једнако третирала и њега и нападаче.
– Полиција је цели случај водила по прекршајном поступку, због чега ће и жртва и нападачи бити новчано кажњени – навела је она.
Такође је забележен рекордан број од 42 изјаве и поступака јавних особа које су отворене промовисале усташтво и користиле говор мржње или друге облике вербалног насиља, а добар део тих изјава потекао је од дела католичког свештенства, рекла је.
Док су припадници српске заједнице 2015 примили неколико увредљивих писама и порука преко друштвених мрежа, у 2016. забележено је њих 62, највише на рачун СНВ-а и редакције недељника Новости, а део тих порука садржавао је и претње смрћу.
– Посебно брине што је током прошле године забележен досад највећи број окупљања и уличних акција којима се позивало на прогон Срба и одузимање њихових Уставом и законом загарантираних права. Највећи број таквих акција прошао је без реакције репресивног апарата, пре свега полиције – каже Опачић.
Међу таквим акцијама издвојила је лањски протест испред Агенције за електронске медије, на којем се унисоно узвикивало „За дом спремни”, али полиција није казнила ни једну особу.
У документу је критикована јавна промоција филма Јакова Седлара „Јасеновац. Истина”, који се заснива на, како се наводи, низу фалсификата.
– Тај се филм приказивао у неким хрватским школама док је истовремено у једној шибенској школи забранила изложба о Ани Франк – истакла је Опачић.
Замерила је и то што је плоча у Јасеновцу с натписом „За дом спремни” прошла без реакције репресивног апарата и тамо стоји већ четири месеца.
– Највећи број антидискриминацијских закона се заправо не спроводи у пракси – закључила је.
Билтен који су представили, каже Пуповац, радили су као „уставни патриоти ове земље”. Овим што говоримо, стварамо основу да законодавац зна препознати појаву говора мржње, устврдио је шеф СНВ-а.
Влада је, истиче Пуповац, очито мислила да се то неће ширити и расти, да ће демократске поруке Владе бити довољне да то зауставе, но то се не догађа. „Влада очито мора почети говорити језиком који ће те групације разумјети”, поручио је Пуповац.
Ово је, каже, прошлост која нам одузима садашњост и будућност, али не само припадницима српске заједнице, већ и самој Влади.
На питање доводе ли такви подаци у питање подршку SDSS-a Влади Пуповац је одговорио: „SDSS и даље подржава Владу и очекује да ћемо заједно са осталим заступницима знати и моћи рећи `не` тој појави”.