"ОБРАТИЋЕМО СЕ УН И НЕМАЧКОЈ" Додик бесан због преседана у БиХ, открио шта га је највише изнервирало
Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик најавио је велике промене
Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик најавио је да ће се и он и власти Републике Српске обратити генералном секретару УН, чланицама Савета безбедности, као и канцелару Немачке о преседанима који се дешавају у БиХ.
УЖАС У ПОДГОРИЦИ: Тројица малолетника вршњака претукла ЧЕКИЋЕМ ЗА МЕСО
КОМИТЕ ТУГУЈУ: Нестала највећа црногорска застава на свету
ПРИЗОР КОЈИ ЈЕ ШОКИРАО ЈАВНОСТ РЕГИОНА: Посвађала се с момком, па му се "ЗАКАЧИЛА" за хаубу (ХИТ ВИДЕО)
Додик је поновио да ће Република Српска именовање високог представника прихватити само уколико то буде резултат одлуке или резолуције Савета безбедности, преноси РТРС.
Он је рекао да је чињеница да Русија већ дуже време није део кенсензуса који је неопходан за рад Савета за имплементацију мира, као и да Москва сматра да треба поштивати медународно право.
- То није специфицно само за БиХ и ситуацију овде, него Русија на глобалном нивоу тражи пошоивање међународног права и у том погледу се залаже и овде - рекао је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву.
Додик је рекао да је у четвртак на састанку амбасадора Русије у БиХ Игора Калабухова упознао са тим да је за Републику Српску именовање високог представника неприхватљиво без одлуке или резолуције Савета безбедности.
- Уколико Савет безбједности, након консулатација са Републиком Српском, Федерацијом, Хрватском, Србијом и заједничким нивоом БиХ, потврди именовање, то би се сматрало легитимним и легалним - рекао је Додик.
Он је истакао да БиХ има низ проблема и да је индикативно да су питања као што је мирни разлаз настала након експанизије разних нон-пејпера у последње време.
Додик је навео да питање мирног разлаза не може да буде табу тема, као што ни табу тема није чињеница да други фактори БиХ желе да виде као јединствену, грађанску и мултиетничку, без обзира на то што је она успостављена Уставом као заједница два ентитета и три конститутивна народа.
- Ако је коректно да СДА изађе са деклерацијом и да тврди да треба укинути ентитете, да се гради грађанска БиХ на принципима које они замисле и ако тада нема интервенције међународне заједнице, зашто би политичке ставове о мирном разлазу било толико тешко прихватили - рекао је Додик.
Он је додао да међународна заједница није допринела помирењу и интеграцији у БиХ.
- Ово што делује као интегрисано, то је било на силу и коришћењем пуке силе међународног фактора - нагласио је Додик и појаснио "да мирни разлаз подразумијева да се људи мирно договоре како ће да раде".
Он је нагласио да су Срби за 25 година своју политику трансформисали и настојали да изграде БиХ у којој су тражили своје поштовање и место, али да га нису обезбедили.
- Ми смо изгубили 25 година у том погледу - поручио је Додик.
Он је оцијенио да би свим народима у БиХ било боље да се раздруже и као добре комшије, са међународним субјективитетом, преговарају и разговарају.
- Странци то не желе, они желе нестабилну БиХ па да нам шаљу високе представнике - рекао је Додик.