Токсиколог открио ЗБОГ ЧЕГА је умро Слободан Праљак
"У неким се случајевима примењује и дијализа"
Хрватски токсиколог Фрањо Плавшић изјавио је да лекарска интервенција након тровања Слободана Праљка, по свему судећи, није била довољно брза, без обзира на то о којем је отрову реч, преносе загребачки медији.
Прочитајте и:
- Хрватском посланику који се противио минуту ћутања за Праљака, ПРЕТЕ СМРЋУ!
- ХОЛАНДСКЕ ВЛАСТИ: На чашици коју је Праљак испио пронађена токсична материја
- Вучић о самоубиству Праљка: Ја се том чину не бих ругао
Истичући да је брзина кључна у спасавању живота отрованог пацијента, посебно ако се не зна о којем се отрову ради, Плавшић је додао да је, чини се, прошло превише времена откад је Праљак попио отров до његовог одласка у болницу, па је за интервенцију било прекасно.
Плавшић напомиње да је и за најјачи отров који се попије потребно неко време да уђе у крв, односно постане смртоносан, а за то време лекари могу помоћи.
Плавшићеве речи о закаснелој интервенцији потврђују подаци према којима је Праљак попио отров у 11.30, а кола Хитне помоћи наводно су стигла на Хашки суд тек око 12.30, дакле сат касније. Потом је стигао и тим за реанимацију, а тек сат касније Хитна је помоћ наводно одвезла Праљка у болницу.
- Код тровања је врло важно да пацијент што пре стигне у болницу како би му се испрао желудац и применила терапија која ће очистити организам од отрова. Међу осталим, у неким се случајевима примењује и дијализа - објашњава Плавшић.
ДЕТАЉИ ИЗ ПРОШЛОСТИ: Каква је веза Слободана Праљка са Београдом?
Додаје како је вероватно све могло кренути другим правцем да је Хитна одвезла Праљка до болнице у року од 15 до 30 минута откако је попио отров. Иако се и даље не зна о којем је отрову реч, осим што је извесно да је био врло снажан, неке претпоставке говоре да је можда реч о цијаниду или арсенику, преноси "Слободна Далмација".
Директорка Хрватског завода за хитну медицину, др Маја Грба Бујевић, каже како је у Хрватској у градским срединама у таквим хитним случајевима за долазак хитне помоћи довољно десетак минута.
- На лицу места ради се нужна реанимација, а потом се пацијент што пре одвози у болницу, с обзиром на то да су могућности помоћи екипе Хитне у таквим случајевима ограничене - каже она.