ПУТОВАЊЕ САМО СА ЛИЧНОМ КАРТОМ: Сви детаљи новог ПЛАНА за Западни Балкан!
Либерализација путовања, промета робе и увођење брзог интернета свима
Судећи по Акционом плану за успостављање регионалног тржишта, већ идуће године на границама БиХ, Србије, Црне Горе, Албаније, Северне Македоније и Косова требало би да буду успостављени "зелени коридори" који ће у почетку кварљивој роби као што су воће, поврће, месо и прерађевине омогућити бржи пролазак границе и царињење робе у било које доба дана или ноћи седам дана седмично.
НАЈМЛАЂИ ГРАДОНАЧЕЛНИК У ИСТОРИЈИ БАЊАЛУКЕ: Драшко Станивуковић након ПОБЕДЕ најавио велике промене! (ВИДЕО)
БАКИРОВА СДА ДОЖИВЕЛА ТЕШКИ ПОРАЗ: Избори у БиХ послали ВЛАДАЈУЋЕ странке кућама! (ВИДЕО)
ПРВИ ПРЕЛИМИНАРНИ РЕЗУЛТАТИ У СРПСКОЈ: СНСД убедљив, млади Станивуковић највеће изненађење избора (ФОТО)
Такође, шест земаља региона западног Балкана требало би да договори и граничне прелазе на којима ће знатно бити смањене процедуре те у периоду од 2021. до 2022. уреди систем који ће грађанима свих земаља омогућити да у друге земље путују само са личном картом.
Од 2022. године требало би да буде успостављен и систем који ће у почетку омогућити признавање диплома за медицинске сестре, докторе, стоматологе, фармацеуте, архитекте и ветеринарске хируге, а касније и све остале дипломе.
Између 2022. и 2024. године требало би да буде успостављен регулаторни оквир за јединствен платни систем, а 2023. године требало би да буду успостављена сарадња тела која се баве јавним набавкама те да се успостави систем који ће омогућити да се сертификати, укључујући и оне ветеринарске, признају у свим земљама као и на границама.
Према Акционом плану, 2024. године у региону би требало да буде јединствено тржиште, а те године земље би требало да дођу до тога да 95 одсто домаћинстава у свим земљама има широкопојасни интернет, а до краја 2023. године да се 5Г мрежом покрију главни индустријски градови у Србији, Црној Гори, Албанији, Косову, Босни и Херцеговини и Северној Македонији.
Укидање радних дозвола за унутаркомпанијске трансфере, преносивост социјалних права, мобилност студената, истраживача и професора те развој заједничких пакета туристичке понуде и њено рекламирање само су део онога што је наведено у Акционом плану.
- Да би се интегрисао западни Балкан у паневропски дигитални простор, регија мора уклонити препреке е-трговини и увести међусобно презнавање електронских потписа широм западног Балкана те надоградити дигиталну инфраструктуру - наводи се, између осталог, у Акционом плану који је недавно усвојен на самиту у Софији.
Европска инвестициона банка (ЕИБ) саопштила је да је у оквиру свог финансијског пакета вредног 1,7 милијарди евра за подршку опоравку Западног Балкана од последица панедмије већ мобилисала више од милијарду евра.
ЕИБ поздравља спремност лидера западног Балкана да приступе реализацији Економско-инвестиционог плана Европске комисије, а у оквиру овог плана приоритет ће бити инвестиције у областима инфраструктуре, као и пројекти који омогућавају зелену и дигиталну транзицију региона ка инклузивном и одрживим моделима економије заснованим на знању.
Вернер Хојер, председник ЕИБ-а, рекао је да је главни циљ Берлинског процеса да омогући више инвестиција у Западни Балкан, а ЕИБ је спреман да допринесе кроз подршку Економском инвестиционом плану.
- Иницијатива за стварање заједничког регионалног тржишта која је најављена добар је пример како регион може да убрза реформе и побољша економски амбијент - рекао је Хојер.