РЕПУБЛИКА СРПСКА НА ИВИЦИ РАТА! Из ЕУ прете оружаном силом и упадом од 6.000 војника
Српској прете упадом
Ударима на Републику Српску, а све како би "скројили" Босну и Херцеговину по својој мери, а не по жељи народа који у њој живе, од јуче се прикључио и врх ОЕБС, али и посланици Зелених у Европском парламенту, поручујући да ће "непослушне", ако затреба, дисциплиновати и - оружаном силом.
"Законом прописати да је државна имовина у Републици Српској њено власништво" Додик јасно изнео свој циљ и став
ПРОПАЛИ ПЛАНОВИ ЕУ! Хрвати стали на страну Додика - супротставили се Немачкој због Републике Српске
ЕУ ЗАПРЕТИЛА ДОДИКУ Хиљаде војника спремно да упадне у року од 24 сата
Наиме, најпре су председавајућа ОЕБС и министарка спољних послова Шведске Ан Линде и генерална секретарка те организације Хелга Марика Шмит упозориле власти РС да својим корацима опасно угрожавају мир у БиХ и целом региону. Оне су навеле како покушаји "РС да једностраним одлукама преузме овлашћења које сада има БиХ као држава само појачавају напетости и угрожавају све што је у БиХ постигнуто у протеклих 26 година".
- Позивамо лидере у РС да се суздрже од негативних политичких потеза усмерених ка поделама. Оспоравање Дејтонског мировног споразума и уставног поретка БиХ носи са собом ризик нарушавања мира у држави и у регији - стоји у изјави функционерки ОЕБС.
Ово није први пут да се Српска и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик оптужују да хоће да изазову нови рат у БиХ, иако сви потези Бањалуке иду у правцу заштите "Дејтона", Устава БиХ и одбране надлежности РС. Оружјем заправо "звецкају" западни политичари који већ данима опседају Сарајево.
Тако су од викенда у главном граду БиХ и представници Зелених/ЕФА у Европском парламенту, а како би, по њиховим речима, "послали упозорење да ЕП неће бити тек посматрач кризе у БиХ".
- Имамо гаранције генерала из ЕУ да они могу да доведу до 6.000 војника у року од 24 сата - казао је европарламентарац Томас Вајц, који борави у Сарајеву заједно с председавајућим представништва Европског парламента за сарадњу са БиХ и тзв. Косовом Ромеом Францом.
Упозорења из ОЕБС и претње из ЕП стигли су само неколико дана након што су се посланици британског парламента заложили за одржавање мировне конференције о БиХ, такозвани Дејтон 2 и предложили да се у Босну пошаље додатни батаљон британских војника. Након тога је парламент РС 10. децембра усвојио закључке којима је повукао сагласност тог ентитета на државне законе о одбрани, неједнаком опорезивању, као и Високом судском и тужитељском већу.
Високи представник Кристијан Шмит, којег Српска не признаје, осудио је јуче ове одлуке Скупштине РС. Кризу у БиХ фактички је започео Шмитов претходник Валентин Инцко, наметањем закона којим се забрањује и кажњава негирање наводног геноцида у Сребреници.
Милош Шолаја, са Факултета политичких наука Универзитета у Бањалуци, каже, за "Новости", да су претње упућене РС постале озбиљна и синхронизована политика западних земаља. Он очекује и да оду и корак даље у правцу увођења санкција против појединаца или компанија из РС:
- Ови појачани притисци су се очекивали након избора у Немачкој. Не треба заборавити да политику ЕУ диктира Берлин, а који жели због Шмита да дисциплинује РС. Званичници Српске ни у једној поруци нису спомињали рат и константно позивају на мир. Једина претња миру у БиХ је спољни утицај, али и Сарајево које често спомиње рат.
Радомир Лукић, професор Правног факултета Универзитета Источно Сарајево и најмлађи члан српске делегације на преговорима у Дејтону, каже нам да се, нажалост, не сме искључити могућност да странци инсценирају одређену акцију у БиХ како би пронашли разлог да појачају своје присуство:
- Ипак, не желим да верујем да међународна заједница није научила неку лекцију из свега онога што су радили деведесетих у БиХ. Међународна заједница је свесна да не може да "побошњачи" Србе и Хрвате, нити да их протера из БиХ, зато ће наставити све могуће притиске на Српску и њен политички врх, укључујући и претње санкцијама и војним присуством. Такође, међународна заједница мора бити свесна да БиХ може да постоји само са три конститутивна народа. Западу очи полако отварају Мађари, Пољаци и Чеси. Европа ће морати да схвати да не могу Американци наметати систем вредности европским земљама и преко леђа Европе ићи у сукоб са Русијом.
"Узвратићемо санкције"
Немачка влада позвала је јуче ЕУ да уведе санкције Додику, а због одлуке да РС врати део надлежности. Како је изјавила немачка шефица дипломатије Аналена Бербок "Додикови покушаји да се одвоји су неприхватљиви". Поводом ових претњи Додик је рекао да и Бањалука у том случају може да узврати контрамерама:
- Можда ће неки покушати да исмеју ово што ћу рећи, али ако Немачка уведе санкције, узвратићемо. Нисам слеп да не знам шта су Америка и Немачка. Али моја порука је - претерали сте. Све сте учинили да замрзимо БиХ, а никада је нисмо ни волели.
Он је најавио и да ће бити донет закон који прописује да је имовина у РС њено власништво, као и пропис да судије и тужиоце бира НС РС.
- Не желимо никакву другу БиХ сем дејтонске. Сав новац који Српска даје за заједничке органе БиХ, око 130 милиона евра, повући ћемо у РС.
Отказали најављени састанак
Политичари из РС отказали су долазак на састанак са европарламентарцима Ромеом Францом и Томасом Вајцом. Чланица Интерресорне радне групе за измену изборног законодавства Сњежана Новаковић Бурсаћ објаснила је да нема шта да разговара са онима који долазе са "вероватно већ дефинисаним, неуравнотеженим ставовима, а занемарују ставове два конститутивна народа, Устав и опште прилике у земљи, односно који су "усклађени само са жељама бошњачке политике, коју онда заједно желе да промовишу".
Састанку је одбио да присуствује и Средоје Новић, из СНСД, Ненад Стевандић, из Уједињене Српске и Бранислав Бореновић, из ПДП. Долазак је отказао министар спољних послова и трговине