СЛОВЕНИЈА добила РАТ против ХРВАТСКЕ: Припало јој 3/4 Пиранског залива
Словенци су добили отприлике 3/4 залива, што би значило да је Хрватска сигурно изгубила део морске територије, али нису добили излаз у међународне воде.
Данас је Арбитражни суд у Хагу донео пресуду у случају граничког спора између Хрватске и Словеније око Пиранског залива. Словенци су добили отприлике 3/4 залива, што би значило да је Хрватска сигурно изгубила део морске територије, али нису добили излаз у међународне воде.
Олујно невреме погодило Хрватску: Ветар ломио гране дрвећа, град величине ораха уништио оранице
Стотине породица на Јадрану нуди бесплатно летовање: Ујединили се због једног племенитог циља
Хрватска и Словенија се већ дуги низ година споре око Пиранског залива. Обе државе су пристале да се читаво питање реши пред арбитражним судом, а онда је Хрватска изашла из овог процеса 2015. године одлуком у Сабору. Том приликом су поручили да желе алтернативно решавање овог случаја, јер је процес арбитраже компромитован због наводног лобирања Словенаца у своју корист.
Арбитражни суд је објавио да је поступак завршен и да ће одлуку да донесе кроз неколико месеци. Загреб је поручио да ће ова пресуда за њих бити “мртво слово на папиру”. Хрватска страна је тражила да разграничење иде цртом еквидистанце, односно да се залив подели по пола.
Прве спекулације о могућим неправилностима у арбитражи појавиле су се након изјаве словенског министра спољних послова Карла Ерјавца у емисији ТВ Велења. Тада је Ерјавец казао како је “по неслужбеним информацијама” оптимистичан како ће “Словенија добити излаз на отворено море”, што би значило да ће суд одлучити у корист Љубљане.
Године 2015. избио прави скандал када је Вечерњи лист открио и објавио да је члан Арбитражног суда Јернеј Секолец у неколико наврата разговарао са чланицом стручног тима и заступницом пред Судом Симоном Дреник из словенског Министарства спољних послова, па јој преносио детаље из поверљиве расправе, изјаве и мишљења председника Суда Гилберта Гуилаумеа и осталих арбитара.
Кад се дигла бура у Хрватској, из словенског су МСП-а демантовали су да имају икакве повлашћене информације. Вечерњем листу тада је саветник на Суду задужен за арбитражу Хрватске и Словеније Дирк Пулковски обећао да ће суд спровести истрагу.
Представник Хрватске дефинитивно данас није присуствовао изрицању пресуде Арбитражног суда у граничном спору у Пиранском заливу те државе и суседне Словеније, што је јуче потврдио и премијер Андреј Пленковић.
Хоће ли дочекати самосталност? Додик открио шта ће бити са референдумом у Републици Српској
– Упркос формалном сигналу који смо добили од Арбитражног суда да се у неком тренутку физички прихвати сама пресуда, Влада Хрватске одлучила је да то не учини – рекао је Пленковић представљајући Хрватском сабору основне закључке Европског већа одржаног у четвртак и петак у Бриселу.
Како за Загреб та пресуда нема релевантност с обзиром на то да је из њега неповратно изишао, Хрватска пресуду “неће ни примити него ћемо је, претпостављам, знати када буде објављена на интернету или у преносу. Наше позиције су чврсте, на њима ћемо истрајати и ту очекујемо чврсту подршку Хрватског сабора”, казао је Пленковић.
Он је притом истакао важност наставка, како је рекао, свеукупног дијалога са Словенијом. Додао је да одлука Суда за Хрватску неће бити прихватљива, без обзира “шта ће и како коментарисати било који други актер, било која држава или међународна организација”.
Хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић је у интервјуу за љубљанско Дело казала да се Хрватску арбитражни поступак о граничном спору са Словенијом више не тиче и да се данас ништа посебно неће догодити.
Загреб велича још једног крвника српског народа: Јуре Францетићу Хрвати дижу спомен плочу
– Хрватска неће ни прихватити ни одбити резултат арбитраже будући да она за нас не постоји – казала је председница, пођетивши на јединствена став Хрватске како је арбитража неповратно компромитована и да дијалог између две државе о билатералном спору треба тражити у другом оквиру.
Званична Љубљана, међутим, не мисли тако. Њихов представник је присуствовао читању пресуде, а словеначки званичници су претходних дана били јасни да другог дијалога о територијалном спору неће бити. Словенију је у Хагу данас представљао шеф словеначке дипломатије Карл Ерјавец.