Како је Хашки суд прогласио Анту Готовину невиним, а Олују непостојећом
Двоструки стандарди Хашког трибунала
Када је основан међународни суд за процесуирање разних злочина у региону, мало ко је могао да предвиди да ће се у Хашком трибуналу судити само Србима, који су укупно осуђени на преко 1400 година казне затвора, док су сви остали народи већином ослобођени, и поред многобројних доказа и сведока.
Погледајте како изгледа 24-годишњи рад Хага - Срби убедљиво највише осуђивани:
Прочитајте и:
Последњи пример дискутабилног рада Хашког суда је чињеница да после 24 године рада овог суда, Срби су осуђени на 6 доживотних робија, затим троје на максималне казне од 40 година, троје на 35, што није случај ни са једним другим народом.
Најстроже казне су дакле дељене искључиво Србима, док су ослобађајуће пресуде биле резервисане Албанце, Бошњаке и Хрвате. Само један Албанац је осуђен и то не на најтеже казне (на 13 година), док је 5 Бошњака осуђено на укупно 42 године, што је мало више од једне максималне казне која је дељена Србима.
Хашка правда: хрватски генерали осуђени на укупно 42 године затвора, а затим потпуно ослобођени!
Зато је у Хагу, један од "хрватске тројке", хрватски генерал Анте Готовина ослобођен, и поред двадесетак кутија с документима и најмање 100 сати снимљених разговора који се односе на њега и његових сабораца, који су осумњичени за ратне злочине у региону Ливна, највише над Србима.
Апелационо веће Хашког трибунала 2011. године је ослободило хрватске генерале Анта Готовину и Младена Маркача кривице за прогон српског становништва из Книнске крајине 1995, поништивши првостепену пресуду којом је Готовина био осуђен на 24 године, а Маркач на 18 година затвора.
Преиначена пресуда је добијена прегласавањем, када су тројица од пет судија гласала за ослобађање, док су двојица била против! До данас је остало нејасно који су то критеријуми да се хрватски генерали најпре осуде на тешке казне затвора, да би затим после жалбе били потпуно ослобођени. Дакле, докази и сведоци који су били кључни да се њих двојица осуде у првостепеној пресуди, у жалби више нису били важни?!
Хаг пресудио да хрватска војска није нападала Србе!
Коначном пресудом, утврђено је и да одлазак српских цивила из Книнске крајине после законитих артиљеријских напада Хрватске војске не може бити сматран депортацијом. Хашко тужилаштво је тако олако демантовало хиљаде српских избеглица, који су у цик зоре напустили своје домове, само са ручним торбама и запутили се у колонама у бег, нејасно из којих разлога?!
Готовина, Маркач и други који су наредили нападе на градове у Книнској крајини, стога, нису имали намеру да депортују становништво, закључило је већином гласова веће.
Како је рекао судија Мерон, апелационо веће је једногласно утврдило да је првостепена пресуда била заснована на погрешном закључку да су напади на крајишке градове били незаконити зато што су артиљеријски пројектили ХВ падали 200 метара од легитимних војних циљева.
Тај стандард, који је применило првостепено веће, судија Мерон је описао као "неповезан с доказима". Дакле, у овом случају, Хаг је донео преиначену одлуку, да су напади на Србе били ипак законити?!
Нема правде за 1.960 погинулих и несталих Срба
Усвајајући жалбу Готовине и Маркача, Апелационо веће је утврдило да је у одсуству налаза о незаконитим нападима на градове неодржив и остатак првостепене пресуде о постојању удруженог злочиначког подувхата с циљем да се српско становништво протера.
Готовина и Маркач ослобођени су кривице за прогон, депортацију, пљачку, убиства, безобзирно уништавање, нехумана дела и окрутни третман српског становништва у Крајини од почетка августа до краја септембра 1995. године.
ГОТОВИНА СПРЕМА АЛБАНЦЕ ЗА НАПАД: Тачи му платио 500.000 евра за план косовске "Олује"!
Документационо информативни центар "Веритас" у својој евиденцији има имена 1.960 погинулих и несталих Срба у "Олуји", од којих 1.205 цивила - 522 жене и 12 деце. У "Олуји" је с простора Српске Крајине протерано око 220.000 људи.
Суђење за "Олују" почело је 11. марта 2008. због ратних злочина из августа 1995. године. До тада је процесуирано 33 Хрвата, од којих је само 20 осуђено, двојица су преминула пре краја процеса, за четворо је повучена оптужница, док је седморо ослобођено кривице! Осим Анте Готовине, на списку ослобођених се налазе још: Влатко Купрешкић, Зоран Купрешкић, Мирјан Купрешкић, Младен Маркач, Драган Папић и Иван Чермак.
АНТЕ ГОТОВИНА САВЕТНИК ЗА БЕЗБЕДНОСТ: Ово је УВРЕДА за све протеране Србе и жртве Олује
Ослобађајућа пресуда хрватским генералима у Хашком трибуналу показује да је озбиљно угрожен принцип кажњивости ратних злочина, а то се јуче још једном показало као тачно! Чињеница да је Хаг ослободио кривице виновнике једног од највећих ратних злочина на простору бивше Југославије, који су учествовали у убиствима, протеривањима и угрожавању више стотина хиљада људи, показује да намера овог суда није да казни злочинце, већ да казни Србе.
Н. А