СВАЂА ХРВАТСКИХ ЛЕКАРА: Оптужбе за лошу стратегију за борбу против короне, чак и за корупцију?
Нема дана да се не појави "алармантно" писмо хрватских лекара у којој једни оптужују друге за лошу стратегију борбе против вируса короне.
Док група стручњака коју предводи др. Иван Ђикић, иначе стручњак за истраживање рака, тврди да нису предузете све потребне мере, а придружују му се хрватски истраживачи који раде у свету, они окупљени у владином експертном тиму одговарају да су мере биле правовремене и добре.
Прелазак на online трговину – једина нада за вашу фирму?
ГЛАВНИ ЕПИДЕМИОЛОГ НАПУСТИО КРИЗНИ ШТАБ: Словенија има 52 мртвих у једном дану и ВЕЛИКИ проблем
КОРОНА "НЕ ГЛЕДА У ЛИЧНУ КАРТУ": Ковид у децембру однео 133 живота, најмлађи преминули имао 32 године
Оптужбе пљуште на све стране, па тако Ђикић, који дуго година ради у Немачкој чак тврди да је у позадини хрватске борбе против вируса и корупција са ценама тестова.
У полемику се повремено укључи и Мирослав Радман, професор из Париза који проучава могућност продужетка људског живота, који на корону не гледа катастрофално.
По њему би већина оних који сада умиру ионако умрла због болести које имају, а те његове тврдње дочекане су "на нож" осталих стручњака који са Радманом имају дугу историју неспоразума.
Последњи сукоб хрватских научника ескалирао је након недавног писма 26 лекара који су изразили дубоку забринутост због другог таласа короне и у драматичном апелу поручују да званичне институције не објављују веродостојне податке.
- Ограђујемо се од процена да је вирус на било који начин ослабио, јер оне нису у складу са научним спознајама - пишу стручњаци међу којима су др. Ненад Бан, др. Игор Рудан, др. Иван Ђикић.
Све је више притисака и на министра здравља Вили Бероша, који је био "народни херој" након првог таласа, али му је популарност знатно пала сада када је у Хрватској дневно око 70 смртних случајева. Грађани и све мање верују Националном штабу цивилне заштите којег сматрају продуженом руком политике и владајућег ХДЗ-а.
И док се хрватски научници свађају, једна од њих, угледна лекарка из Падова Нела Сршен каже да треба смирити сирове страсти.
- Људима је ионако доста несигурности и конфузије, а полемике међу научницима не помажу и треба дигнути ручну кочницу - каже она.
Драматично расте и дуг здравства, а само због короне је настао и нови од милијарду куна. Истовремено главна институција за борбу против короне, Инфективна клиника у Загребу оставља болесне да чекају неколико часова у шаторима без грејања, па су грађани сами повели акцију да се набаве грејалице и чебад.
Влада ће лекарима и сестрама дати посебан додатак, али само онима који су у првим редовима борбе против вируса, што је изазвало буру незадовољства међу осталим здравственим радницима који такође раде у ванредним околностима.