И ТО СЕ ДЕСИЛО! Милановић напао НАТО: "Нема никаквих промена без сагласности Србије" - поменуо и Додика
Зоран Милановић изјавио је да су се неке земље, између осталих и Немачка и Италија, противиле Дејтонском споразуму у оквиру НАТО декларације.
Председник Хрватске Зоран Милановић рекао је у уторак да су се неке западне земље противиле укључивању Дејтонског споразума у НАТО декларацију, помињући Немачку и Италију, додајући да се било какве промене у БиХ не би смеле десити без Хрватске и Србије.
РУСИЈА НЕ ТОЛЕРИШЕ ПРЕВАРАНТЕ: Захарова одбрусила Западу који је обећавао да се НАТО неће ширити на Исток
"У војску ишли с диоптријом као Гавриловићеве паштете, само Пленковић није" Милановић пљује по премијеру, Хрватска шокирана
"НАТО види изазове у хирбридној тактици Кине и Русије" Меркел: Отворено је ново поглавље западне војне алијансе
Милановић је у Словачкој, где је учествовао на форуму ГЛОБСЕЦ и састао се са словачком председницом Зузаном Чапутовом и пољским председником Анџејем Дудом.
Са њима је разговарао о самиту Северноатлантског пакта у понедељак у Бриселу, на којем је, према речима председника, Хрватска успела да у коначну декларацију уврсти референцу на Дејтонски споразум тек после шест дана инсистирања.
- То се није требало догодити, то је требало решити пре недељу дана. Неко је против тога, па неко има проблема са Дејтоном, жели га демонтирати - рекао је Милановић и додао да су те земље истовремено критиковале члана Председништва БиХ Милорада Додика због кршења Дејтонског споразума.
- То је потпуно поремећена логика, тамо нешто није нормално - рекао је Милановић.
Рекао је да се укључивању Дејтона у коначну декларацију НАТО-а противило "неколико земаља", Немачка, Италија или "низ западних дипломатија".
- Западна Европа, која на токсичном нивоу, јер они нису водећи људи, то сигурно није Ангела Меркел, једноставно ради глупости, раствара и раствара темељ БиХ који га, какав год био, штити од земљотреса.
Критика немачке дипломатије
Милановић је истакао да преговоре о декларацији није водила немачка канцеларка, већ Министарство спољних послова, које је "покривено другом њему блиском политичком опцијом, односно људима који су склони глупим експериментима у својим маштањима". Тренутни шеф немачке дипломатије је Хајко Маас, члан социјалдемократа који влада у коалицији са Хришћанско-демократском унијом Ангеле Меркел.
Неке западне земље заговарају такозвани "грађански" модел за БиХ, који би заменио дејтонски концепт три равноправна народа, а председник је дан раније рекао да "звучи врло племенито, али да је то заправо подвала".
- Нека то раде код куће. БиХ је таква каква је, огромна је граница и сутра је морамо задржати за Шенген - рекао је председник.
Нагласио је да се планови за БиХ не могу правити "испод радара" и да било какве промене у суседној земљи морају обухватити Хрватску и Србију, првобитне потписнице Дејтонског споразума.
- Због тога сам људима који не знају много о томе објаснио јер се то њих не тиче, то је фуснота за њих, а нама огромна прича, о чему се ради у Дејтону и БиХ - рекао је Милановић на састанку са његовим словачким и пољским колегама.
- Тако се то ради у дипломатији, колико се сећам. Некада сам био у дипломатији и никада нисам правио скандал. Тада сам дошао у политику - ту морате да изазовете да се чују скандали - закључио је председник.