У ЦГ НАТО добија свој закон: Влада утврдила предлоге закона о Алијанси који ће се наћи у државном парламенту
Овим правним актом гарантује се посебан статус војницима који улазе у земљу
Попут других земаља чланица НАТО, и Црна Гора даје широка овлашћења припадницима војне алијансе на својој територији. Као део војног савеза, од почетка јуна ове године дужна је да спроводи у дело правну тековину Алијансе.
Епилог пуцњаве из Подгорице: Свађа, па метак у главу Момира (27) који није успео да се извуче
Настављено суђење за тероризам у Црној Гори: Синђелић тврди да је Еди тражио униформе (ВИДЕО)
Због тога је Влада у четвртак усвојила предлоге закона о НАТО којим се потврђује више споразума које је званична Подгорица оверила са војним савезом. Они ће се ускоро наћи пред посланицима државног парламента, када ће их владајућа већина ДПС, СД и мањинске странке оверити. Овим правним актом НАТО војницима гарантује се посебан статус током боравка у Црној Гори.
Пажњу изазива предлог закона о потврђивању споразума између страна северноатлантског уговора о правном положају њихових снага којима се гарантује посебан статус у Црној Гори. А то значи да ће сву кривичну и дисциплинску надлежност над НАТО војницима имати држава која их шаље.
Уз то, како се наводи, за њих неће важити црногорска правила о пасошима и визама, као ни надзор приликом преласка границе и неће бити контролисани као странци, већ ће се од њих тражити само основна документа, на пример, лична карта или здравствена књижица. Црна Гора се одриче свих потраживања за штету која може да настане приликом обављања службене дужности копнене војске НАТО, морнарице или њеног ваздухопловства.
Остаће записано да је Црна Гора прва земља која је постала део НАТО, а да је тај пакт претходно бомбардовао њену територију.
Чланство у том савезу је један од најтужнијих дана у њеној славној историји. Десило се оно што се није десило са Црном Гором никада пре, док је била под разним окупацијама. Уз помоћ сопствене власти, Црна Гора је анексирана.
Беспредметно је очекивати да ће управо та, корумпирана владајућа гарнитура донети бољитак овом народу који је морално и духовно посрнуо. Криминалом стечено енормно богатство треба сада неко да штити, а то је, као што видимо НАТО - каже Гојко Раичевић, председник мировног покрета "Не у рат - не у НАТО".
Казна због ругања
Уласком у НАТО, у Црној Гори је на снагу ступио члан 200 Кривичног законика који ће сваког Црногорца који јавно изложи порузи овај војни савез жестоко ударити по џепу - од три до десет хиљада.
Изузетак су они који куде НАТО "у оквиру озбиљне критике у научном, књижевном или уметничком делу, у извршавању службене дужности, новинарског позива, политичке делатности, у одбрани неког права или заштите оправданих интереса".
Из Покрета за неутралност верују да ће доћи дан када ће ова одлука о чланству у НАТО бити преиспитана.
- То ће урадити нека нова скупштина, која ће, за разлику од садашње, бити легална и легитимна. Као што су нас увукли у НАТО без питања, тако ће нас морати слушати када будемо расписивали референдум о изласку из те организације - поручили су из Покрета.
Како их није срамота?! Хулигани оскрнавили Саборни храм код Никшића
Међутим, у Влади ЦГ истичу да су евроатлантске интеграције и чланство Црне Горе у НАТО, од обнављања независности Црне Горе, један од њених стратешких спољнополитичких приоритета.
- Поучени искуством губитка независности након Првог светског рата, Црна Гора мора у постојећим геополитичким околностима да рационално сагледа све могућности и донесе одлуку која ће на најцелисходнији и економски најправичнији начин да заштити њене националне и безбедносне интересе - навели су у Влади.