ХАОС У САРАЈЕВУ: Изетбеговић напустио седницу Председништва, ревизија нема легитимитет!
Због подношења захтева за ревизију, на захтев руског амбасадора у БиХ, у Срајеву је за данас заказана и Седница савета за имплементацију мира
Ванредна седница Председништва БиХ, заказана због најављеног подношења захтева за ревизију пресуде Међународног суда правде у Хагу у случају БиХ против Србије, прекинута је, а председавајући Председништва Младен Иванић и бошњачки члан тог тела Бакир Изетбеговић заказали су одвојене конференције за новинаре.
14:22 - "Ово нема везе са тужбом, већ на одлучивање унутар БиХ. Мене тужба не занима јер ће се брзо доказати да није била легитимна. Мене занима ванинституционално деловање, паралелизми. Велико је питање шта ће сада уследити, када ће Председништво поново сести, са којим темама и којом врстом одлучивања", рекао је Иванић. Додао је да ће учинити све да систем функционише, али да није он направио кризу.
"Заиста нисам, желео сам да институције о свему одлучују. Треба хладне главе размислити и поново видети. Мислим да су ово суштинска питања дугорочне стабилности и сви актери морају размислити шта су последице", поручио је Иванић.
Наредних дана се треба одржати хладна глава и размишљање, сматра Иванић.
ИВАНИЋ ПОСЛЕ ПРЕКИНУТЕ СЕДНИЦЕ: Ушли смо у озбиљну кризу у БиХ! Од Срба очекујем разумне одлуке
"Оно што очекујемо од српских представника да не раде ово што је урадио Изетбеговић. Било је јасно да ове одлуке не би било, јер да се гласало о њој, ја бих био против одлуке, он би био за, Човић би био суздржан. Зато је напуштање покушај да се каже да седнице није ни било. Дефинитивно, БиХ није у стању да донесе одлуку да ли ће подићи ревизију пресуде", закључио је он.
14:17 - "После тога, да не би допринео разједињавању, седницу је напустио и Драган Човић, тако да одлука о подношењу захтева за ревизију није донета", објашњава је Иванић и додао да је то био последњи покушај да се функционисање БиХ врати у институције система.
"Није успело. Таман и да Сакиб Софтић има легитимиет да поднесе тужбу, а нема, не може један човек сам, без икаквог става органа, одлучивати о стварима које могу имати дубоке импликације по државу", рекао је Иванић.
ВУЧИЋ, НИКОЛИЋ, ДОДИК И ИВАНИЋ: Србија ће дати подршку Републици Српској
14:05 - "Ушли смо у озбиљну кризу, ово је врхунац ванинституционалног дјеловања. Мене сама тужба не занима, јер сам увјерен да ће се врло брзо показати да она није легитимна", рекао је Иванић. Он је поставио питање када ће се Предсједништво БиХ поновово састати, са којом темом и којом врстом одлучивања.
"Ја ћу са своје стране учинити све да систем функционише - рекао је он и истакао да не памти да се "овако нешто десило у постдејтонској БиХ", казао је.
13: 48 - Ванредну седницу Председништва БиХ заказао је Иванић, који је јуче после разговора са државним врхом Србије у Београду, најавио да ће после седнице послати ново писмо Суду у Хагу у којем ће у својству председавајућег Председништва БиХ тај суд обавестити да "иза ревизије пресуде по тужби против Србије не стоји Босна и Херцеговина".
13:30 - Босанскохерцеговачки правни тим најавио је да ће данас у 15 сати Међународном суду правде у Хагу предати захтев за ревизију пресуде.
Због подношења захтева за ревизију, на захтев руског амбасадора у БиХ, у Срајеву је за данас заказана и Седница савета за имплементацију мира.
БиХ је 1993. године поднела тужбу због геноцида против тадашње Савезне Републике Југославије Међународном суду правде у Хагу као највишој судској инстанци УН. Међународни суд правде је 26. фебруара 2007. пресудио да Србија не може бити сматрана одговорном за геноцид почињен у Сребреници од стране снага РС, али да је прекршила Конвенцију о геноциду тиме што није учинила све што је било у њеној моћи да спречи геноцид, а потом није казнила нити предала починиоце Хашком трибуналу.Рок за подношење захтева за ревизију пресуде је 10 година.