ВАКЦИНЕ СУ ИПАК ХАЛАЛ? Верске заједнице "окренуле плочу" због добробити вакцина
Исламска медицинска организација и СЗО су још 1995. дозволили свињски желатин у вакцинама
Вест да вакцине против коронавируса у свом саставу имају и свињски желатин изазвала је велику забринутост међу муслиманима у БиХ, али и у свету, као и забринутост других верских заједница попут Јевреја, који се такође придржавају верских правила исхране.
ДОДИК ПОНОВО ТЕСТИРАН НА КОРОНУ: Стигли НОВИ подаци о здравственом стању
ЗЕМЉОТРЕС ОШТЕТИО БОЛНИЦУ У СИСКУ: Паника на одељењу са ковид пацијентима, погођене педијатрија и интезивна
КОРОНА СЕ СМИРУЈЕ У СРПСКОЈ? Само 68 новозаражених у последња 24 сата
Из Исламске заједнице у БиХ још увек нису заузели дефинитиван став о овом питању, али су свакако поручили да би муслимани морали изабрати вакцину без свињског желатина. Уколико не буду имали избора, коначни суд би требала дати струка, фармацеутска и шеријатско-правна.
Међутим, у изјавама Исламске медицинске научне организације, која је расправљала о теми "Харам и нечисте твари у храни и лековима" у партнерству с Ал-Азаром, Исламским већем у Џеди, регионалном канцеларијом Светске здравствене организације у Александрији и кувајтским министарством здравља још 1995. године, пише да је имунизација вакцинама које садрже свињски желатин ипак дозвољена.
- Храна која садржи масти (свињска маст) у својим листама састојака, без тога да су трансформиране (истихалах), као што су неки сиреви, неке врсте уља, масти, топљено масло и маслац, неке врсте кекса, чоколаде и сладоледа, су харам и није их дозвољено уопште јести, јер према консензусу учењака, свиње су нечисте. Истихалах, што значи претварање једне супстанце у другу, која има различите карактеристике, је трансформација нечисте супстанце у чисту супстанцу или трансформација харам супстанце у супстанцу која је дозвољена према шеријату - стоји у изјавама Исламске медицинске научне организације.
Желатин, стоји у изјавама, који се производи трансформацијом костију, коже и тетива нечисте (неџес) животиње је чист (таахир) и његова конзумација је дозвољена.
Познато је да се желатина користи у неким вакцинама као стабилизатор како би се заштитили активни састојци од разградње током производње, транспорта и складиштења.
Желатин се најчешће добија хемијским процесом из коже или папака свиња, а то забрињава одређене верске групе попут Јевреја, муслимана и Адвентиста седмог дана, који се придржавају прехрамбених правила која забрањују свињске производе.
Међутим, како је наведено у службеним документима Европског центра за превенцију и контролу болести, све верске групе одобриле су употребу вакцина које садрже желатин за своје следбенике из неколико разлога.
- Прво вакцине се дају инјекцијом, тј. убризгавају се, а не уносе се се на уста (осим вакцине против ротавируса која не садржи желатину). Друго, желатина у вакцинама је високо прочишћена и хидролизована (разграђена водом), тако да је количина много мања од оне која се налази у природи. Коначно, вође ових верских група верују да су користи од примања вакцина веће од поштивања верских прехрамбених закона - истакнуто је у Европском центру за превенцију и контролу болести.
Раније је потврђено да, услед убрзаног рада ради осигурања што веће количине вакцина, фармацеутске компаније не могу гарантовати да се у њиховим дозама неће наћи свињски желатин. То се односи и на вакцину које су развили Фајзер и БиоНТек, вакцину компаније Модерна, Универзитета у Оксфорду и других.