БЕЗ ДОГОВОРА КРИВОКАПИЋУ СЕ СПРЕМА ПАД: Будућност црногорског премијера је у неочекиваним рукама!
Кривокапића, по свему судећи, може спасити само нови коалицини споразум
Политичка криза у Црној Гори, од прошлонедељног одбијања премијера Здравка Кривокапића да потпише Темељни уговор са Српском православном црквом, све више се примиче свом врхунцу. А њега многи виде у расплету иницијативе лидера партија које чине најјачу коалицију у садашњој власти "За будућност Црне Горе", да са савезницима - Демократама и савезом УРА редефинишу узајамне односе.
БЕСЕДА МИТРОПОЛИТА ЈОАНИКИЈА У ПОДГОРИЦИ: Није лако сести на ту свету столицу, борио сам се да буде Божја воља
МОРАЋЕ ДА ПОЛАЖЕ РАЧУНЕ СРБИЈИ: Додик о високом представнику: Он крши међународно право, мора да достави извештај
ГАЛАМА САРАЈЕВА ПРЕДСТАВЉА ЗНАК НЕМОЋИ: Из Федерације негодују због данашњег састанка, смета им сарадња Србије и Српске
У позиву за разговор чији је циљ "потписивање прецизног и јасног коалиционог споразума свих странака, а који ће обавезати не само све потписнике, него и њихове представнике у извршној власти" учитава се нешто много крупније - отварање питања будућности премијера Здравка Кривокапића.
- Дубоко смо разочарани последњим политичким и политикантским калкулацијама премијера Кривокапића којима је нанео велику штету онима што су га изабрали и који су му веровали. Он је прекршио обећање и дату реч грађанима, Цркви, митрополиту Амфилохију и патријарху Иринеју - наведено је у саопштењу коалиције "За будућност Црне Горе".
Још је конкретнији један од лидера Демократског фронта Небојша Медојевић:
- Овако више не иде. Ако можемо да се договоримо унутар већине, све су опције отворене. Ако не можемо, онда су једино решење избори.
Иако из ДФ јасно стављају до знања да председник Владе више нема њихову подршку, остале чланице владајуће већине, међутим, позив за разговор - одбијају.
- Премијер Кривокапић не треба да поднесе оставку. Он има подршку Демократске Црне Горе. Демократе подржавају и подржаваће ову владу. Позив да се потписује споразум унутар коалиције излишно је коментарисати - поручио је председник Скупштине и лидер Демократа Алекса Бечић.
Ни трећи, по многима најутицајнији стуб коалиције, покрет УРА, није за рушење Кривокапића. Они, како наглашавају, имају преча посла.
- Државни интерес Црне Горе је на првом месту, а то је у овом моменту изгласавање буџета. Тек након тога може да се прича о свему што блокира функционисање државе и о свим политичким комбинаторикама. Ако не усвојимо буџет, прети нам колапс. Ако мислимо на грађане, онда је ствар јасна што се тиче приоритетних потеза - саопштено је из партије Дритана Абазовића.
УРА, позивајући се на споразум од 30. августа, опомиње да је "рушење" Кривокапића могуће само са опозицијом на челу са ДПС, што би у Црној Гори било незамисливо.
Посебну арому осетљивом тренутку даје афера која већ данима тиња у Влади, а тиче се генералног секретара Божа Милоњића, чију смену премијер планира. Они су се наводно отворено сукобили у згради Београдске патријаршије, пошто је Кривокапић одлучио да одбије потписивање Темељног уговора, а пале су и тешке речи. Место генералног секретара Владе могло би да припадне Жани Милачић Прашчевић, супрузи председника Праве Црне Горе Марка Милачића, који је у среду дао јавну подршку Кривокапићу.
Све учесталија негативна реторика Србије није у духу добросуседских односа, а било какво "присвајање" 30 одсто црногорских грађана непримерено је и могло би се протумачити као мешање у унутрашње ствари једне суверене државе - саопштило је у среду Министарство вањских послова Црне Горе.
- Немогуће је затварати очи пред забрињавајућом реториком и медијским наводима усмереним против премијера Кривокапића и Владе Црне Горе. У томе је учествовао сам државни врх Србије, користећи непримерен речник попут "млакоња". Министри у Влади Србије, као и нижеразредни функционери СНС, на дневној основи служе се терминологијом која апсолутно не приличи духу добросуседства - наводи се у Министарству.
Председник Владе Црне Горе одбио је да дође на скупштински Одбор за безбедност и одбрану. Под изговором да нема обавезу да присуствује, избегао је да се сучели са оптужбама Небојше Медојевића да је државни врх Црне Горе поново оживео посао транзита цигарета преко луке Бар и снабдевања црног тржишта.
Парламентарно саслушање одбио је министар финансија Милојко Спајић, као и директор Агенције за националну безбедност Дејан Вукшић. Кривокапић је изабрао да се одазове Одбору за обележавање 50 година Црногорске академије наука и уметности, где је присуствовао и председник Мило Ђукановић.