ЗДРАВСТВЕНИ СИСТЕМ ЈЕ ПОТПУНО РАЗОРЕН: Корона бацила на колена Црну Гору, болнице препуне (ФОТО/ВИДЕО)
У последња 24 сата у Црној Гори је од последица вируса корона преминуло осам пацијената, док је потврђено још 567 новооболелих.
Према броју заражених и хоспитализиованих у односу на број становника, Црна Гора је на челу региона када је проблем са коронавирусом у питању. Број оболелих и преминулих расте рапидно из дана у дан, а здравствени систем је потпуно разорен.
КАНТОН САРАЈЕВО ПРЕД БЛОКАДОМ: Одржана хитна седница Владе због погоршања ситуације, донети нови закључци
КОРОНА У ЦРНОЈ ГОРИ: Преминуло осам особа, тестирано више од 2.000 људи
НОВИ СОЈ КОРОНЕ ПРЕД ВРАТИМА СРБИЈЕ: Комшије регистровале нову мутацију вируса
Због угроженог здравственог система, медицинских радника који су на издисају и који се такође разбољевају, министарка здравља, Јелена Боровинић Бојовић, саопштила је недавно да је донета одлука да још не дође до потпуног закључавања Црне Горе, већ да ће надлежни сачекати десет дана, како би се видели ефекти актуелних мера.
- Оптерећеност здравственог система је на веома високом нивоу, иако смо повећали капацитете за ковид пацијенте, па је формирано по 30 нових кревета у KCCG и Општој болници Никшић. Такође, у општим болницама у Котору и Бару је у завршној фази уградња кисеоничних станица - казала је министарка.
У последња 24 сата у Црној Гори је од последица вируса корона преминуло осам пацијената, док је потврђено још 567 новооболелих.
- Најмлађи је имао 62, а најстарији 86 година - наводе из ИЈЗ. Укупан број преминулих повезаних са COVID-19 инфекцијом у Црној Гори од почетка пандемије је 1.039.
Од почетка епидемијских дешавања у марту 2020. године, укупан број регистрованих случајева инфекције коронавирусом у Црној Гори је 78.060.
У Црној Гори се тренутно лече 484 пацијента заражена коронавирусом, што је највећи број хоспитализованих од почетка епидемије. То је шест одсто од укупног броја активних случајева у болницама.
- У Клиничком центру Црне Горе тренутно се налазе 122 пацијента са ковид-19 инфекцијом од којих је 64 животно угрожено - саопштено је из KCCG-a.
У Црној Гори је претходно највише хоспитализованих ковид пацијената регистровано 23. фебруара, а тај број износио је 482.
- Ових дана у нашој земљи је тешко рећи своје мишљење и остати политички, али и људски коректан. Најважније, макар по мени је да престанемо да цртамо мете неистомишљеницима, да будемо самокритични односно да критички посматрамо чињење и нечињење једнако власти и опозиције, без обзира на то какво је наше политичко опредељење. Ипак, политичари морају имати на уму да су због константног предизборног стања у земљи угрожена су основна људска права, здравље, образовање и друге једнако важне области, док расту друштвена неједнакост, страх од неизвесности и ризик од сиромаштва”, каже Лидија Брновић, саветница за одрживи развој из Црне Горе.
- Што се тиче имунизације, грађани су и по том питању подељени, као и свуда у свету. Ипак, највећи је проблем што су вакцине недоступне, па већ сада нема довољно вакцина за све грађане који су заинтересовани да их приме. С друге стране, релативно мали број здравствених радника је изразио заинтересованост за вакцинацију, што ће свакако утицати на суздржавање опште популације. Оно што упорно заборављамо да нагласимо је да је проблем пандемије глобалног карактера, па се такозвани кривци за то што вакцина још увек немамо довољно не могу тражити само у нашој земљи - наглашава Лидија.
- Ми смо, заједно са огромним бројем земаља у свету, требали обезбедити вакцину кроз глобалну КОВАКС (COVAX) платформу за земље са средњим и ниским примањима. Међутим, истина је да је већина најбогатијих земаља света заобишла ову иницијативу и обезбедила директно вакцине само за своје грађане. Као резултат тога, пре пар дана је објављено да само 10 земаља света располаже са 75 процената свих произведених вакцина, док 130 земаља није добило нити једну дозу. Овакве информације, макар се надам, помажу да разумемо комплексност проблема. Зато сматрам, што се тиче одговорности за кризу, да је она свакако подељена, а осим власти, опозиције и грађана, значајну улогу имају медији, који треба да послуже као платфома за дијалог и пласирање поузданих вести који ће утицати на бољу информисаност и већу солидарност у земљи и региону - додала је она.
- Уколико постојеће епидемиолошке мере у наредних десет дана не буду дале резултат, бићемо приморани да потпуно затворимо Црну Гору - изјавио је пре два дана црногорски премијер Здравко Кривокапић и истакао да је здравствени систем на граници издржљивости.
Он је у обраћању грађанима рекао да су здравствени радници, упркос премору, прави хероји који извршавају све задатке и обавезе.
- Морамо да се држимо заједно јер ово није питање ни Владе, ни Скупштине, ни било које друге институције, то је питање свих нас - поручио је Кривокапић.
Он је истакао да је Влада одлучила да, за сада, не затвара државу, већ да пружи још једну шансу да се стриктним поштовањем епидемиолошких мера стање побољша.
- Ако мере не буду дале резултат у наредних десет дана, то ће бити наговештај нагорег сценарија – потпуног затварања Црне Горе - казао је Кривокапић.
Он се извинио грађанима што у неким ситуацијама није носио маску.
- Разлог је што имам антитела, али то ме не ослобађа одговорности коју сви морамо да покажемо. Да бисмо бринули једни о другима, сви морамо да поштујемо мере, без изузетка - рекао је Кривокапић.
Премијер Црне Горе Здравко Кривокапић је у име Владе Црне Горе и свих њених грађана, у разговору са кинеским амбасадором Лиу Ђином изразио неизмерну захвалност Влади Кине, премијеру и пријатељском народу, због донације 30.000 Синофарм вакцина против COVID-19.
Премијер је истакао да грађани Црне Горе веома цене пријатељство, које Кина чином уручења ове помоћи, само потврђује.
- Црна Гора је у деликатној ситуацији јер је црногорски здравствени систем доведен до крајњих граница издржљивости. Вакцине представљају наду да ће Црна Гора издржати пред свим изазовима које је условила пандемија COVID-19. Зато ова донација има још већу вредност - рекао је Кривокапић.
Премијер је исказао дивљење у односу на успехе које је Кина постигла у борби против пандемије.
Министарка здравља Црне Горе Јелена Боровинић Бојовић казала је раније ове недеље да смо сви седоци да цела ситуација са короном која је захватила свет траје од 16. марта.
Како је објаснила велики број жртава у последње време је нажалост очекиван јер је број пацијената на болничком лечењу у порасту. Казала је да се побољшање епидемиолошке ситуације не може очекивати док се год буду кршиле мере.
На питање да ли је требало раније реаговати са рестриктивним мерама, она ја одговорила да начин доношења мера није произвољан.
- Попуњеност болница је 75 одсто, што говори да можемо очекивати већи степен смртности. То је упозоравајући моменат када сматрамо да треба поставити ригорозније мере, како би се поштедели болнички капацитети. Није добро када је попуњеност велика. Сходно томе разматрамо доношење ригорознијих, односно озбиљнијих мера - казала је Боровинић Бојовић.
Она је додала да су са општинским тимовима за заштиту и спашавање имали састанке на тему прописивања мера. "Контроле поштовања мера су негде затајиле", рекла је Боровинић Бојовић.
Војска Црне Горе наставља са активностима у борби против пандемије коронавируса. Припадници ВЦГ распоређени су на више пунктова у Подгорици и Никшићу, градовима са највећим бројем оболелих.
Из ВЦГ је саопштено да је циљ да се грађани подсете на поштовање мера и важност појединачне одговорности у овој веома значајној борби за цело црногорско друштво.
- Војска у континуитету даје свој допринос и овом приликом жели да упути грађане на значај поштовања мера у тренутку када имамо велики број заражених. ВЦГ показала је да је увек уз своје грађане када је најпотребније - казао је потпоручник Филип Ракоњац, официр за односе са јавношћу у Генералштабу ВЦГ.
На девет пунктова у две црногорске општине припадници Војске грађанима деле заштитне маске и средства за дезинфекцију. Војска Црне Горе је од почетка пандемије активно укључена у борбу против ширења коронавируса у Црној Гори, што је део њене треће мисије, а то је пружање подршке цивилним институцијама и становништву приликом супротстављања различитим врстама изазова, ризика и претњи невојне природе.
Министар финансија и социјалног старања, Милојко Спајић, поручио је да имплементација мера треба да буде кључ, преноси РТЦГ.
- Поштовање мера је најбитнија ствар у овом тренутку. Епидемија је и финансијски проблем, али не можемо да биремо здравље или економија, обоје мора да се деси -поручио је Спајић.
Саопштио је да подржава иницијативу Боровинић Бојовић да се здравственим радницима повећају плате.
- Као прва мера биће једнократна исплата здравственим ковид радницима од 250 евра у марту - поручио је министар.