ЗВОНО ЗА УЗБУНУ Основци и тинејџери све чешће посежу за АЛКОХОЛОМ, свако треће дете НАПИЛО СЕ пре 13. рођендан
У РС деца могу без проблема набавити алкохол и цигарете, пију и на породичним окупљањима, а свако треће дете први пут напило се пре 13. рођендана.
Ово су неки од алармантних података објављених у специјалном извештају институције Омбудсмана за децу РС.
Извештај се позива на европско истраживање, које је у РС проведено 2008. године, те поновљено 2011. Испитано је више од 3.000 ђака првих разреда средњих школа и гимназија широм РС.
Њих скоро 90 одсто је навело да су пили алкохол бар једном у животу, а сваки трећи да се први пут напио још као основац.
Још једно истраживање, проведено 2018. на подручју Добоја и Зворника, потврђује да деца пију од малих ногу и то неретко уз родитељски благослов, наводи се у извештају.
Чак 83 одсто средњошколаца и ђака старијих разреда основних школа у Добоју пробало је алкохол, 64 одсто њих пије повремено, а пет одсто свакодневно.
- Забрињавајуће је што скоро 42 одсто родитеља одобрава деци конзумирање алкохола, па трећина њих пије на породичним окупљањима, а сваки четврти ученик каже да пије код куће - наводи се у извештају Омбудсмана за децу РС.
Свега 11 одсто од око хиљаду испитаних ђака рекло је да је трговац или угоститељ одбио да им прода алкохол. Продаја алкохола малолетницима је законом забрањена, али се та забрана често крши.
Др Ивана Зечевић, професорка школске психологије на Универзитета у Бањалуци, каже да је шокирана овим подацима, мада је, наводи већ одавно свесна да "стварамо амбијент у којем нам деца пропадају".
- Најстрашнији од свих је податак да велики број родитеља одобрава деци да пију. Дакле, многи родитељи не могу бити узор својој деци, а у неким случајевима то, нажалост, не могу бити ни наставници. Дешава да основци своје наставнике виђају пијане на улици и у кафићима, а у средњим школама има чак и случајева да ђаци и наставници пију заједно - каже Зечевићева.
Наводи да се мале матуре данас славе у ресторанима, а не у школама, а чест је случај да на екскурзијама наставници воде основце у дискотеке, како би им били "на оку" док се они забављају.
- Живимо у времену безнађа и у систему без структуре, у којем је алкохол друштвено прихваћен. Деца расту уз ракијске казане, ражњеве и гајбе пива и уз приче да "није мушкарац ко не попије". Шеснаестогодишњакиње се шминкају као одрасле жене и без икакаве провере улазе у ноћне клубове, а фабрике алкохола су спонзори омадинских спортских турнира - каже Зечевићева. Закључује да све то ствара осећај несигурности и тескобе, па дете попије ракију, да би заборавило проблеме.
- Дрога је скупа и деци тешко доступна, али је ракија, која је такође штетна, у скоро свакој кући на дохват руке - каже Зечевићева.
Из институције Омбудсмана позвали су надлежене институције да темељно истраже овај проблем и предузму системске мере за спречавање употребе алкохола међу децом и младима, јер је то катастрофално по њихово здравље.
Професорка Зечевић препоручује врло конкретне мере: строго кажњавање наставника који пију, забрану уласка малолетницима у кафане и ноћне клубове, те доследну примену постојећих закона и више педагошког рада са децом, како би им се указало на погубност алкохола.
Пијани, заборавни и насилни
ЗАТРЕСАО СЕ ЈАДРАН Два земљотреса погодила обалу Италије, тресла се и Хрватска
Стручњаци упозоравају да конзумирање алкохола у детињству доводи до оштећења нервног система, што проузрокује отежано учење и заборавност, те умањује способност логичког размишљања. Често доводи и до депресије, агресивности и других психичких сметњи.
- Млади који конзумирају алкохол су чешће извршиоци насиља и чешће страдају у саобраћајним несрећама, изложенији су полно преносивим болестима и чешће посежу за разним психотропним супстанцама - наводи се у специјалном извјештају Омбудсмана за децу РС.
Тинејџери у алкохолној коми
У току новогодишњих празника дечак од 17 година је у једном бањалучком кафићу, на тинејџерском рођенданском слављу, пао у алкохолну кому.
Након што су његови преплашени другари позвали хитну помоћ дечак је завршио у болници. Како су појаснили у служби за односе с јавношћу бањалучког Дома здравља, овај дечак је те вечери први пут конзумирао алкохол. У Дому здравља кажу да овакви случајеви врло ретки, али било је случајева да чак и девојчице и дечаци од 13 година због алкохола заврше у болници.