Како је почео рат у Јемену, ко се сукобио и зашто? Пустиња и морски пут оковани планинама и крвљу
Најсиромашнија и најнасилнија држава на Блиском истоку са кључним стратешким положајем
Једна од најсиромашнијих и најнасилнијих држава на Блиском Истоку – Јемен има и стратешку важност за регионалне земље и за светске најопасније терористичке групе, а у њему је почео рат када је Саудијска Арабија започела војну интервенцију против побуњених Хута.
Хути ударили СНАЖНО на север Јемена! Хадијеве снаге и Саудијци претрпели жестоке губитке! (МАПА)
Разбили су их! Руски авиони Ту-95МС гађали НЕВИДЉИВИМ ракетама џихадисте ИС у Сирији! (ФОТО)
Велике силе су, као и увек, подељеног мишљења око војне интервенције у Јемену. Западне земље подржавају такву одлуку док се Русија и Иран противе бомбардовању.
Yemen цонфлицт: Who цонтролс what https://t.co/xmlhvvvVbt pic.twitter.com/IjvRPLUFTN— Ал Jazeera English (@AJEnglish) July 5, 2017
Територија која лежи унутар границе Јемена је једна од најстаријих колевки цивилизације на Блиском истоку. Земља је била једна од најплоднијих на Арапском полуострву, у време када су кише падале чешће због високих планина. Али, због пада природних ресурса, укључујући и нафту, Јемен и њено становништво су данас веома сиромашни.
На северу земље налази се пустиња, дуж границе са Саудијском Арабијом. Обалу на југу чине равнице и пустиње, а исток и запад земље су оковани планинама. Обрадивог земљишта је веома мало, а шуме чине тек око 4 одсто укупне територије.
Ипак, држава поседује битан стратешки положај на врху југозападне Арабије. Налази се уз главни морски пут који води од Европе до Азије, у близини напрометније линије поморског транспорта.
Милиони барела нафте прођу свакодневно у оба смера, ка Медитерану кроз Суецки канал и из рафинерија нафте у Саудијској Арабији ка тржишту Азије. Јеменска лука Аден је била једна од најпрометнијих на свету у двадесетом веку.
Историја Јемена
Данашњи Јемен обликован је током процеса уједињења северног и јужног дела земље који је трајао од маја 1988. преко потписивања уговора о уједињењу новембра 1989. чији су потписници били Али Абдулах Салех председник Северног Јемена, и Али Салим ал-Бидх
И после уједињења земље, маја 1990, дубока подвојеност негдашњег Северног и Јужног Јемена није превазиђена. Територијални размештај две исламске групације знатним делом одговара некадашњој подели на северени у јужни део земље, заправо више је реч о северозападу и југоистоку.
Изван јеменских великих градова, постоји низ племенских области који имају своју самоуправу. Са великим бројем цивила који поседују оружје, верује се да га има више од броја грађана, локалне племенске милиције често потискују националну војску и примењују своје законе на основу традиције а не на основу устава државе.
Историјски, Северни Јемен (Сана), који је успео да сачува сувереност и да никада не постане посед неке европске силе, био је шиитска монархија. Јужни Јемен (Аден) међутим био је британска територија, чију је судбину вековима одређивао изузетан стратешки положај на рути која је повезивала британску Индију с метрополом.
Хути
Хути представљају огранак Зеида, огранак шиитског ислама са крајњег севера Јемена, близу границе са Саудијском Арабијом. Њихов вођа, Хусеин Бадредин ал-Хути оптужен је од стране владе за организовање побуне, укључујући насилне анти-израелске и анти-америчке демонстрације 2004. године. Режим је наредио потрагу за њим, што је резултирало хапшењем стотина људи и смрт лидера, који је са десетином својих присталица убијен.
Исламско друштво у потпуности, али ипак подељено
Јемен је у потпуности исламско друштво, али подвојено на суните којих има, према проценама, до 55 одсто, и шиите који сачињавају остатак становништва.
Поделе између сунита и шиита су засноване на дуготрајним верским сукобима који су почели као спор око насленика пророка Мухамеда. Док шиити верују да је његов рођак требало да испуни улогу Мухамеда, сунити подржавају Мухамедовог блиског пријатеља и саветника, Абу Бекра, првог калифа исламске нације.
Истовремо, током протеклих деценија, строге и пуритански Салафи и вехабије су постали све више утицајнији у Јемену.
Од тада, Хути се активно боре са централном влашћу тражећи већи политички утицај и оптужујући владу за повезивање са Саудијском Арабијом занемаривајући национални развој и потребе традиционалног племена Зеиди.
Председник Абд Рабу Мансур Ал-Хади тврди да хуте подржава Хезболах – либанска шиитска милиција, док западни званичници верују да их Иран финансијски подржава како би могао да контролише јеменски део Црвеног мора. Хути су одбили све ове наводе.
Уједнињена Ал Каида и рађање Исламске државе
Од 2009. године, Јемен је операциона база милитанта Ал Каиде. Након што су јеменски и саудијски огранци Ал Каиде ујединили да би формирали Ал Каиду Арапског полуострва, група је постала једна од највећих извозника тероризма, а САД их сматра најопаснијом од свих терористичких организација. Породица Осаме Бин Ладена је живела у јужном Јемену пре него што су емигрирали у Саудијску Арабију.
Американци су подржавали борбе Јемена против Ал Каиде и од 2007. године су дали преко 500 милиона долара војне помоћи. Идеологија овог огранка се заснива на радикалном сунитском исламу и непријатељски је настројена према хутима, који су у рату с њима.
Пошто се неколико снага боре у земљи, укључујући и званичне власти, јеменски хаос је постао подно тло за екстремизам. Екстремистичке групе групе повезане са Исламском државом сада оперишу у Јемену, спроводећи борбе против војске и цивила.
Вести из Сирије и Ирака можете прочитати ОВДЕ.