ХАОС НА ЗАСЕДАЊУ НАТО: Америка моћног савезника "растргла на комаде"
НАТО Алијанса у озбиљној кризи
Посредством видео конференције недавно је одржан састанак министара спољних послова држава чланица НАТО савеза, током које се развио оштар сукоб између Турске и њених северно-атлантских савезника у вези са спољном политиком Анкаре.
Волонтери у доба короне - ко су људи који су без страха стали уз државу и народ
СНАЖАН КАМЕН СПОТИЦАЊА ИЗМЕЂУ АМЕРИКЕ И НЕМАЧКЕ: Бивши министар открио детаље ТРВЕЊА између две НАТО силе
РУСКИ РАТНИ БРОДОВИ И ПОДМОРНИЦЕ ОКРУЖИЛИ БРИТАНИЈУ: Паника у Лондону, стигло појачање од Француза
Према наводима грчког медија "City Тимес" од среде, 2. децембра, Сједињене Државе нису скривале (негативна) осећања према турској спољној политици и понашању те земље, те су, заједно с Грчком, најјужнију чланицу НАТО савеза покушале "да растргну на комаде".
Конкретно, амерички државни секретар у одласку Мајк Помпео критиковао је Анкару због "провокативног понашања" у Источном Средоземљу и због куповине руских ПВО система С-400, за које је рекао како су у супротности са начелима НАТО савеза и да на крају подривају јединство у редовима тог војно-политичког савеза.
Према дипломатским изворима, Помпео се осврнуо на провокативне акције Турске у Источном Средоземљу, Либији, Сирији, Нагорно-Карабаху и турску куповину одбрамбеног система С-400, што је назвао "даром Русије" чланици НАТО-а, напомиње грчки медиј.
Извори с ове конференције такође су изјавили, цитирајући Помпеа, како би требало поново покренути механизам за решавање сукоба унутар савеза, "који не функционише због Турске".
Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу љутито је протестовао против тврдњи изнесених према његовој земљи, а такође је оптужио Грчку за "максималистичке амбиције".
Грчки шеф дипломације Никос Дендијас оптужио је Турску да је главни узрочник проблема у регији и захтевао је од Анкаре поштовање међународног права.
Казао је како сви савезници у НАТО-у морају у пракси показати своју преданост кључним НАТО начелима, попут демократије, поштовања људских права и поштовања владавине закона. Потреба постаје још важнија у тренутку када ауторитарне и ревизионистичке државе отворено крше међународно право, претећи регионалној стабилности и трансатлантској кохезији у Источном Средоземљу, Либији и Кавказу, казао је Дендијас.
Подсећања ради, пре састанка НАТО-а, парламент ЕУ затражио је увођење санкција против Анкаре због њене "провокативне операције" у Источном Средоземљу и у вези посете председника Реџепа Тајипа Ердогана такозваној Турској Републици Северни Кипар (призната као "независна држава" једино од Турске), а један од главних покретача истог била је Француска. О том ће питању челници ЕУ разговарати 11. и 12. децембра.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије можете прочитати ОВДЕ.