ПАПА ФРАЊА НАПУСТИО ИРАК: Током посете је доживео невероватне ствари, видео је све и свашта (ВИДЕО)
Погледајте како је текла папина посета Ираку
Папа Фрања је завршио своју историјску посету Ираку, која је прошла кроз шест ирачких градова, током које је благосиљао и посетио бројне људе, посебно католике и хришћане, који су патили због секташког насиља и тероризма, а потом је позвао на толеранцију, братство, наду и мир.
Када узимате АНТИБИОТИК обавезан је и неки пробиотски производ: Проф. Ђорђевић саветује како да изаберете НАЈЕФИКАСНИЈИ И НАЈБЕЗБЕДНИЈИ!
САУДИЈСКО НЕБО ВИШЕ НИЈЕ СИГУРНО: Хути гађали једну од највећих лука у свету за испоруку нафте (ВИДЕО)
ХАЈАТ ТАХРИР АЛ ШАМ У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Ствари су пошле по злу за сиријску Ал-Каиду, Идлиб им измиче из руку
Папа Фрања је напустио Ирак данас, у понедељак, и ставио тачку на своје 33. путовање од када је на функцији врховног поглавара Римокатоличке цркве и остварио историјску посету блискоисточној земљи.
Председник Бархам Салих и његова супруга дочекали су га најпре на аеродрому у Багдаду. После приватног и кратког састанка са Салихом у ВИП салону, он је отпратио папу на црвеном тепиху до степеница авиона, где су га поздравили званичници Ирака и Ватикана пре него што се укрцао на авион.
Авион компаније "АлИталиа" у коме су били он и његова пратња, полетео је из ирачке престонице у 9:54 сати по локалном времену. Очекује се да ће слетети у Рим у 12:45 сати, саопштила је званична агенција Ватикана "vaticannews".
У духу слогана Апостолског путовања "Сви сте браћа", 84-годишњи папа охрабрио је Ирачане на овај пут, рекавши да тек када науче да гледају даље од својих разлика и виде једни друге као чланове исте људске породице да ли ће бити у стању да покрену ефикасан процес обнове земље. Сходно томе, оставиће будућим генерацијама бољи, праведнији и хуманији свет.
Недеља, трећи дан, била је најважнија од четири дана, јер је папа летео на север да посети Ербил, Мосул и Каракош, и тамо поновио свој апел братству, у духу наде и мира, наводи агенција.
Важан догађај десио се после мисе, када је папа упознао оца трогодишњака Ајлана Курдија, који је постао симбол трагичног преласка миграната преко Медитерана 2015. године када је његово тело пронађено на турској обали док су његова мајка и брат покушавали да уђу у Европу.
Слушајући муслимане и хришћане у разореном граду Мосулу, о бруталности са којом су се суочили под терором ИСИС-а, папа је благословио њихову одлучност да се подигну из пепела, удружујући се у једно. Током молитава за мртве, папа их је уверавао: "Братство је трајније од убијања браће, нада је јача од мржње, мир је јачи од рата".
Папа је у Мосул отишао да посети масовна разарања око себе од граната које су падале на цркве, домове и зграде уништене у рушевинама, наводи агенција.
У Каракошу, хришћанском упоришту које су заузели милитанти ИСИС-а, папа је посетио цркву Безгрешног зачећа, чије су двориште милитанти користили као полигон за обуку. Позвао је локалну хришћанску заједницу да обнови своје заједнице на основу опроштаја и братства.
Дан раније, папа је у суботу отпутовао у Наџаф у централном Ираку, где се посебно састао са ајатолахом Алијем ал-Систанијем, једном од водећих личности међу шиитским муслиманима, који чине око 60 посто ирачке популације.
- Свети отац је нагласио важност сарадње и пријатељства између верских група како би се допринело развоју узајамног поштовања и дијалога, у интересу Ирака, региона и света уопште - саопштила је канцеларија за медије Ватикана.
Састанак је био прилика да папа захвали ајатолаху Систанију на подизању гласа у одбрану прогоњених услед насиља и великих недаћа последњих година, као и на потврђивању светости људског живота и важности јединства Ирака.
Из Наџафа, папа је отишао у Ур, за који каже да је место где се налазио дом првог библијског пророка Аврама. После молитве, вратио се у Багдад, где је увече обавио своју прву мису у Ираку у катедрали Светог Јосифа у Халдеју.
Пре него што се вратио у Багдад, његова светост папа обавио је вечерњу мису којој је присуствовало око 10.000 људи на стадиону Ербил.
На крају мисе, која је била последњи јавни догађај његовог путовања у Ирак, папа Фрања се опростио од нације.
- Ирак ће увек остати са мном, у мом срцу - рекао је, додајући да је током свог времена међу њима "чуо гласове туге и губитка, али и гласове наде и вере", и подстакао их да "раде заједно".
- Молим се Богу да припадници различитих верских заједница, раме уз раме са свим мушкарцима и женама добре воље, заједно раде на стварању веза братства и солидарности у служби добра и мира - пренела је агенција.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије можете прочитати ОВДЕ.