ПОЧЕЛИ ИЗБОРИ ЗА ПРЕДСЕДНИКА СИРИЈЕ: Данас гласа само дијаспора, ево ко су кандидати
Избори се одржавају у земљама широм света
Двадесетшестог маја се у Сиријској Арапској Републици одржавају председнички избори, међутим, данас се они одржавају за сиријске грађане који живе ван Сирије, тј. данас почињу за Сиријце који живе ван матице.
АМЕРИКА ОШТРО КАЖЊАВА ЈЕМЕНСКЕ ХУТЕ: Таман кад су надомак освајања стратешког Мариба, уследио је ШАМАР!
ИСИС НАСТАВЉА СВОЈ ТЕРОР У ДЕИР ЕЗ-ЗОРУ: Сви у паници због најновијег атентата, СДФ потпуно беспомоћан
КРВОПРОЛИЋЕ НА ЗАПАДУ ЈЕМЕНА: Хути извели жесток напад, ветрови рата захватили цео Блиски исток (МАПА)
Три актуелна и једина кандидата су актуелни председник Башар ал-Асад, Абдулах Салум Абдулах и Махмуд Ахмед Мереј.
У земљи и иностранству се избори одржавају (одржаће се у Сирији) у време подељености арапске државе на сфере утицаја разних сила. Избори долазе током 11. годишњице грађанског рата, а земља остаје и даље подељена на супротстављене фракције.
Тренутно је Сирија рекордер са бројем расељених и избеглица, а цифра је огромна, лак 6,6 милиона људи је напустило земљу из политичких, безбедносних и економских разлога.
Најпре се огласио председавајући сиријског парламента Махмуда Сабах, који припада владајућој Baath партији. Он је прогласио расписивање нових председничких избора у земљи 19. априла. Потом је дат рок од десет дана кандидатима да поднесу Врховном уставном суду своје кандидатуре, до краја априла.
Одлуком је решено да датум одржавања председничких избора за Сиријце у иностранству буде данас 20. маја 2021. године, док ће датум председничких избора у Сирији бити 26. маја.
Ко остварује право да се кандидује за председника Сирије?
То може бити сваки сиријски држављанин који има најмање 40 година, има сиријско држављанство по рођењу, има сва своја грађанска и политичка права и не сме да буде осуђиван за гнусне злочине, не сме бити ожењен/удат за страног држављанина/држављанку, мора да има пребивалиште у Сирији најмање 10 узастопних година у моменту када се кандидује за изборе, не сме да има друго држављанство осим држављанства Сиријске Арапске Републике, мора да има право гласа - да му није одузимано.
Додатни услови за кандидатуру
Додатни услови да будете председник Сирије по Уставу укључују: Религија председника је обавезно ислам, председник не може имати друго држављанство, захтев да кандидатуру мора подржати 35 чланова парламента који даје моћ владајућем Националном напредном фронту, који доминира скупштином, такође је један од важних захтева да кандидати непрекидно живе у Сирији и од кандидатуре се искључују опозиционе личности у емиграцији.
Трећег маја, сиријски Врховни уставни суд објавио је да су прихваћена три кандидата, док су остали одбијени због неиспуњавања уставних и законских услова.
Кандидати који остварују право да буду изабрани су:
Башар ал-Асад, досадашњи председник Сирије (од 2000. до данас) и кандидат странке Baath (Дамаск), Махмуд Ахмед Мереј, адвокат, рођен 1957. године, шеф Арапске организације за људска права и бивши генерални секретар Националног фронта за ослобођење Сирије. Бивши је председник Канцеларије за младе при Националном координационом одбору за демократске промене, члан унутрашње опозиционе делегације на мировним преговорима о Сирији у Женеви (2017). Кандидат је Демократске арапске социјалистичке уније (NCC) (Дамаск) и Абдулах Салум Абдулах, рођен 1956, бивши државни министар за питања Народне скупштине, бивши посланик и кандидат Социјалистичке уније (Алепо).
Кандидати за које се наводи да су се кандидовали су и:
Џамал Сулиман, глумац и кандидат Сиријског покрета за боље сутра, Мохамад Муафак Саван, лидер Демократске унионистичке реформске странке (Дамаск), Фатен Али Нахар, 50-годишњи независни адвокат (Кунеитра), Мохамад Фирас Јасин Ражух, инжењер, активиста и бизнисмен, независан кандидат (Дамаск), Мохамад Надим Шабан, независни кандидат (Дамаск).
Према Уставу Сирије, који је усвојен 2012. године, каже се да су "бирачи грађани који су навршили осамнаест година живота и испунили услове предвиђене Изборним законом." Изборни закон садржи одредбе које осигуравају: Слободу бирача да бирају своје представнике и сигурност и интегритет изборних поступака, право кандидата да надгледају изборни процес, кажњавање оних који злоупотребљавају вољу бирача, пре ових избора формиран је и Врховни изборни одбор.
Према државној новинској агенцији, Народна скупштина изгласала је позив представницима парламената следећих земаља да надгледају изборни процес, то су: Алжир, Оман, Мауританија, Русија, Иран, Јерменија, Кина, Венецуела, Куба, Белорусија, Јужна Африка, Еквадор, Никарагва и Боливија.
Национална коалиција за сиријске револуционарне и опозиционе снаге саопштила је да су избори "илегални и чиста фарса". Уједињене нације су саопштиле да избори нису део сиријског мировног процеса и да се у њега неће мешати. Сједињене Државе су наговестиле да неће признати исход избора уколико гласање није "слободно, поштено, под надзором Уједињених нација и уколико не представља цело сиријско друштво".
По свему судећи, највеће изгледе за победу има актуелни председник Сирије, Башар ал Асад. Иако земљу муче бројни проблеми, попут несташице намирница, нафте, горива, честих рестрикција, корупције и непотизма, чини се да је Асад једини прави избор за Сиријце.
Једино се земља може осећати сигурном док је он на челу државе, сваки други избор може или продужити континуитет Асадовог система владавине или може драстично променити земљу и увући је у нове рунде сукоба или поновног буђења радикалних елемената у земљи који је потпуно могу уништити.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије можете прочитати ОВДЕ.