Путин жртвује сопствену кожу: Пад Асада је многи тежи ударац за Русију него што се мислио
Башар ал-Асад је побегао у Русију, његова влада је пала, а побуњеничка застава се вијори изнад сиријске амбасаде у Москви. Међутим, базе Тартус и Хмејмим су стратешки важне за руско присуство на Медитерану и у Африци.
Пад Башара ал-Асада је такође и пораз Русије, која је подржавала његову владавину и пружала војну помоћ скоро деценију. Да ли то значи да ће Русија сада изгубити своје војне базе у Сирији?
-Очигледно је да је ово озбиљан ударац руској политици у региону и лично понижење за председника Путина - рекао је Томас Грејем, портпарол Савета за међународне односе, за Глас Америке.
-Сећате се да је 2015. године Путин послао трупе у Сирију да спасе Асада од побуњеника. Прошло је мање од 10 година, а Русија није могла или није хтела да учини било шта да спречи пад режима. Режим је пао за само две недеље, али блиски односи између Русије и Сирије настављени су још од 70-их година прошлог века. Сирија је била важна земља "клијент" за Русију на Блиском истоку више од пола века", рекао је Грејем, преноси Воице оф Америца.
Канцеларија УН за хуманитарња питања је истакла да је ситуација у Сирији је и даље нестабилна, као и да је на стотине цивила је убијено и рањено. Око сто хиљада избеглица стигло је на североисток земље, на границу са Ираком.
Особље УН открило је више од педесет минских поља у Сирији. Болнице су претрпане жртвама сукоба. У таквим условима, Русија не може а да не буде забринута за будућност две руске војне базе у Сирији - поморске базе у Тартусу и ваздухопловне базе у Хмејмиму.
-Одржавање ових база је кључно за позицију Русије на Блиском истоку, у источном Медитерану и руске операције у северној Африци - додао је Томас Грејем.
-То су логистички центри преко којих се војна опрема испоручује у Северну Африку, централни Судан и шире. Чини ми се да ће се Кремљ доста намучити уколико буде желео да их сачува - објашњава.
Џон Лехнер, новинар и аутор књиге "Смрт је наш посао", књиге о руским плаћеницима који се боре у војним сукобима широм света, каже да је база Хмејмим почетна станица за руске плаћенике.
-Хмејмим је важна платформа за руске авионе који превозе војно особље, укључујући 'вагнеровце', и војну опрему кроз Сирију и даље, у Централноафричку Републику, Судан, Мали, Либију и друге земље - рекао је Лехнер.
-Чак и у периодима када су "вагнеровци" деловали апсолутно независно у Централноафричкој Републици, и даље су се ослањали на инфраструктуру руског Министарства одбране, које је заступљено у овим сиријским базама. Ово је за њих била изузетно важна транзитна тачка - истиче Лехнер.