Шта је Сирији донео Хелсинки? Ево зашто ће се крвави грађански рат завршити онако како Израел жели
Јасне поруке Трампа и Путина након састанка у Финској
Непосредно након завршетка самита с Владимиром Путином, амерички председник Доналд Трамп дао је интервју за Фокс Њуз где је открио неке детаље разговора, али и договора, с руским председником. Неки од тих договора могли би бити значајни, иако се сада на Трампа врши невиђени притисак до те мере да се сугерше како је сам састанак с Путином чин "велеиздаје".
Прочитајте и:
Зашто толики притисак? Могло би се рећи како је један од циљева и спречавање имплементације било каквог договора који је постигнут између два председника у Хелсинкију, а ако главни извршиоци притиска наслућују да би један од договора могао бити и привођење рата у Сирији крају, онда овај интензивни притисак нимало не изненађује.
Вратимо се на интервјуу за Фокс Њуз који је одржан одмах након самита, односно пре него што се Трамп уопште нашао на мети напада који траје још од понедељка.
- Верујем да смо на овом састанку дошли до бројних договора, укључујући и јако добар договор око Израела, нешто врло снажно... Он верује у Израел, он је обожаватељ Бибија (Нетањахуа) и пуно му помаже, а и пуно ће му још помоћи, што је добро за све нас - поручио је Трамп за време интервјуа.
Израел евакуише ОЗЛОГЛАШЕНЕ "Беле шлемове" из Сирије: Асад их сматра продуженом руком Ал Каиде!
Однос између Русије и Израела је традиционално добар, но интензитет контаката између Путина и Нетањахуа знатно се појачао од овог пролећа, а главна тема њихових телефонских разговора и сусрета је ситуација у Сирији.
Није тајна да се Нетањаху лично заложио да се овај сусрет догоди. Трамп, чија је лојалност према Израелу неупитна, пристао је на сусрет с Путином иако је могао претпоставити шта ће то значити по њега у политичком смислу.
Све наводи на то да ће САД напустити Сирију ако Нетањаху каже да би требало напустити Сирију. Русији се такав расплет јако свиђа, јер би се могли отарасити свих конкурената у овој земљи - и САД-а и Ирана, све захваљујући Израелу.
Још нешто важно почело се догађати задњих дана и неколико недеља у Сирији - израелско бомбардовање иранских и про-иранских снага улази дубоко у Сирију, дубље него што су се икада усудили.
Сада већ циљају мете на граници с Ираком, у околини Алепа... Што нам то говори? То нам говори да је постигнут договор да ће Русија окренути главу када се догађају овакве акције. Шта би то значило за савезништво Ирана и Русије у Сирији? Сви смо чули за привремена савезништва, која се склапају у ратним временима и брзо распадају након њих.
Наравно, Русији није у интересу да постану непријатељ Техерана, од тога не добијају ништа и пуно им је боље задржати, колико је то могуће, добре односе с Ираном (штавише, управо је ових дана потврђено како ће Русија уложити милијарде у ирански енергетски сектор - нешто што неће одбацити ни Москва ни Техеран).
Што се тиче Израела, Израел је интензивно инволвиран у рат у Сирији, и то од самог почетка. Штавише, Израел је вероватно укључен у ова догађања и пре избијања рата у Сирији. Да је Русија важан пријатељ Израела знало се и раније, а сада то Трамп и потврђује, из чега произлази један важан податак - Израел тренутно на својој страни има две највеће силе света и вероватно двоје најмоћнијих људи на свету.
Наиме, Израелу можда и није било у интересу срушити Асада, али им је итекако било у интересу од Сирије створити срушену земљу, дестабилизовану, знатно слабију, знатну неспособнију да у будућности буде животна логистичка линија за либански Хезболах. Ако им је то био циљ, онда можемо закључити да је Израел апсолутно успео у свим својим намерама, јер Сирија лежи у рушевинама.
Сада, да би потпуно остварили своје циљеве, још само морају да осигурају да у тој новој Сирији, која ће у рушевинама бити још годинама, Иран не постане релевантан и важан фактор, а то ће постићи уз помоћ својих пријатеља у Москви и Вашингтону.
Наравно, потпуно "де-иранизовати" Сирију није могуће, то је сугерисао и руски врх.
Усагласили се Русија и Израел: Ово је договор Путина и Нетањахуа у вези са Сиријом
Највећи пак губитник у овом рату биће исламистички милитанти који су фанатично ратовали без да су стварно икада знали против кога, за кога и с каквим последицама. Дато им је оружје и речено им је да се боре - једни су стварно хтели да освоје Дамаск и преузму власт, други су пак знали да ће бити само топовско месо и фактор који ће дестабилизовати Сирију. Рат у Сирији још није готов, војска се још увек бори против преосталих милитаната на југозападу, а и питање је шта ће бити с Идлибом (вероватно руско-турски договор неке врсте), али већ се јасно назиру пост-ратна Сирија и појединачни исходи за сваког уплетеног актера.
Остале вести из Сирије, Ирака и Јемена прочитајте ОВДЕ.