ВУЧИЋ: Србија има јако добар закон о узбуњивачима
Премијер Алексанадар Вучић изјавио је данас отварајући међународну конференцију "Свака истина има извор: Заштита узбуњивача и новинарских извора", да мали број земаља може да се подичи Законом о заштити узбуњивача какав има Србија, наводећи да је за годину дана од почетка његове примене 299 предмета покренуто, а 213 решено.
- Када сам постао премијер рекао сам да ће борба против корупције бити увек један од приоритета. Осим политичке воље и нулте толеранције, морали смо и мораћемо да уложимо још много напора да имамо независно судство и јаке институције које се баве борбом против корупције, али и да уведемо нове институте заштите узбуњивача - рекао је Вучић отварајући међународну конференцију "Свака истина има извор: Заштита узбуњивача и новинарских извора".
Како је рекао, досадашњи резултат примене Закона о заштити узбуњивача је добар, имајући у виду две трећине решених случајева, али, истакао је, морамо и боље, а боље може сарадњом са жртвама корупције могу постићи резултати.
Он је позвао грађане да пријаве сваки и најмањи случај корупције.
- Имамо добар закон и, осим робе коју све више извозимо, ово је једна од ствари у интелектуалној својини коју можемо да ''извозимо'' - рекао је премијер.
Вучић је захвалио свима који су се борили и инстистирали да Србија добије закон, који је, како је рекао, један од најбољи у Европи.
- Захвлани смо свима који на такав начин суштински раде за државу и земљу - рекао је Вучић.
Некад, додао је, нисмо задовољни њиховим писањем и извештајима, али је Србија боље место него сто је била захваљујући њима.
Закон је добио највећу оцену стручњака из Велике Британије и САД и са највишим оценама прошао процену ЕУ и Савета Европе, подсетио је премијер.
Вучић је подсетио да Србија једина у Европи, осим Ирске и Велике Британије, има бесплатно правно саветовалиште за узбуњиваче и да се институт привремене мере показао као најбоља судска заштита узбуњивача.
И Координатор Међународне мреже за узбуњиваче Ана Мајерс оценила је да је Србија Законом о узбуњивачима поставила високо летвицу за све у свету.
- Министарство правде саставило је одличну радну групу у којој су били заступљени цивилно друштво, судије, тужиоци, новинар, узбуњивачи. Сви они су разговарали о потребама и сагледали шта се дешава у другим земљама- објаснила је Мајерс.
Она је казала да, када се погледа српски закон, онда се мозе видети један квалитативно далеко другачији закон, него што је то случај са многим правним актима других земаља који су само преписка препорука.
- Србија је пуно радила на томе да добије квалитетан закон и сада има пуно посла пред собом у примени - сматра Мајерс.