АМЕРИЧКИ ЂАК ЈЕ ПЛАНИРАО 11. СЕПТЕМБАР Терористички напад је било могуће спречити?!
Калид Шеик Мухамед, осумњичени организатор напада на САД 11. септембра 2001, могао је да буде ухапшен давно пре тог догађаја.
Мухамед (53) се и даље налази у затвору у Гвантанаму, где чека суђење. Његови адвокати кажу да постоји могућност да ни не дочека пресуду жив. Последње процене су да би његово суђење могло најраније да почне почетком 2019. године, пише "Гардијан". Након тога сам процес суђења би вероватно трајао годинама.
Обележен 11. септембар у Америци: Трамп и Меланија одали почаст жртвама (ФОТО)
Он је ухапшен у Пакистану 2003. године, а како је од раније био познат и антитерористичким јединицама, могао је одавно да буде у затвору, а сам напад у којем је страдало готово 3.000 људи - спречен.
Ричард Кларк, бивши амерички координатор за безбедност и борбу против тероризма, рекао је да је Мухамед имао скровиште у Катару
Хаос у Турској: Спречен ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД, младић обмотан експлозивом кренуо ка полицијској станици
- Већина људи повезује име Осаме бин Ладена са убиствима 11. септембра, али други човек, серијски терориста, био је прави вођа напада. Први пут сам чуо име Калида Шеика Мухамеда 1993. године јер је био повезан са нападом камионом на Светски трговински центар. Касније смо сазнали да има способности да организује масиван терористички напад, што Бин Ладен није могао умео - написао је Кларк за "Њујорк дејли".
Муахмед је Пакистанац који је одрастао у Кувајту, а затим се школовао у Северној Каролини.
Након што је био умешан у бомбашки напад 1993. године у којем је погинуло шест особа, побегао је из земље. Две године касније појавио се у Манили и покушавао је да организује бомбашке нападе на авионе.
Америчке безбедносне агенције и власти су га сматрале најопаснијим индивидуалним терористом на слободи.
Касније су америчке власти откриле да је Калид Шеик Мухамед већ након напада 1993. године радио у Катару у Министарству за струју и воду као инжењер.
- Мало је рећи да су пре 11. септембра амерички војни лидери били невољни да се укључују у противтерористичке операције - рекао је Кларк.
Тек након неког времена је Клинтонова администрација 1996. године коначно одлучила да се обрати влади Катара због њега.
Крвави пир у Стокхолму: Сумња се на нови терористички напад
- Да би се ублажио ризик, америчком амбасадору је речено да разговара само с емиром. Требало је да амбасадор пита Емира да разговара само с челником катарске службе безбедности. Захтев је био да они ухвате Мухамеда и задрже га неколико сати док не стигне амерички тим да га ухапси - рекао је Кларк.
Међутим, убрзо након што се амбасадор срео са емиром, Калид Шеик Мухамед је нестао из Дохе.
- Калид Шеик је отишао да планира 11. септембар, бомбашки напад на Балију, убиство америчког новинара Данијела Перла и друге терористичке нападе. Да су нам га Катарци предали као што смо тражили 1996. године, свет би можда био другачије место данас - закључио је Кларк.