АКИХИТО СЕ ЈАВНО ПОКАЈАО: Молимо да нам свет ОПРОСТИ због ЗЛА које смо учинили за време рата
Јапан је обележио годишњицу завршетка Другог светског рата са жељом да се такве страхоте никад више не понове.
Јапан данас обележава 71. годишњицу завршетка Другог светског рата, на дан када је 1945. године тадашњи цар Хирохито прогласио безусловну капитулацију своје земље, неколико дана после америчких нуклеарних напада на Хирошиму и Нагасаки.
-Гледајући у нашу прошлост и осећајући дубоку грижу савести, могу само да пожелим да се ужаси рата више никада не понове - рекао је цар Акихито, син императора Хирохита, на комеморативној церемонији у Токију.
ЉУДИ СУ ГОРЕЛИ КАО У ПАКЛУ: Кроз делове секунде тела су им се претварала у ПРАХ
Цар Акихито (82) од почетка своје владавине 1989. године оличење је мирољубивог и демократског Јапана, а последњих дана нашао се у жижи јавности због најаве да ће своје дужности пренети на сина, принца Нарухита.
Он је на прошлогодишној комеморацији поводом обележавања 70 година од завршетка Другог светског рата, први пут изјавио да "осећа дубоку грижу савести" због империјалне и злочиначке улоге Јапана у рату.
ЖИВЕЛИ СУ ЗА ЊЕГА, А САД ОДЛАЗИ: Симбол ЈЕДИНСТВА нације због ТЕШКЕ БОЛЕСТИ напушта ТРОН (ФОТО)
Тадашњу церемонију обележила је и изјава премијера Шинза Абеа, који је изразио "вечно саосећање" са жртвама, рекавши да "нема оправдања" за улогу Јапана током рата, али да "будући нараштаји, који нису имали везе са тим ратом, не смеју бити осуђени на извињење".
-Морамо учинити све да се страхоте рата више не понове и то ће бити наш допринос миру и стабилности - рекао је данас Абе, кога пацифисти критикују због залагања за промену устава, којом би била укинута одредба о потпуном одрицању од рата као средства за решавање међународних проблема.
КИНА И ЈАПАН НА ИВИЦИ РАТА ЗБОГ ОСТРВА: Након ЈУЖНОГ и ИСТОЧНО кинеско море се УСКОВИТЛАЛО!
Више од 70 посланика присуствовало је у меморијалном центру Јасукуни у Токију комеморацији Јапанцима погинулим током рата, што би могло да изазове гнев Кине и Јужне Кореје, јер је међу 2,5 милиона погинулих у ратовима од 19. века у том храму сахрањено и 14 осуђених за ратне злочине.
Њихова имена тајно су исписана у Јасукунију 1978. године, што је изазвало бурне реакције суседних земаља.
На комеморацију су дошли и некадашњи министри, међу којима и бивши министар одбране Ген Накатани, као и заменик генералног секретара владе Коичи Хагиуда.
НАЈТУЖНИЈА прича о дечаку који је до смрти био уз свог малог брата! (ФОТО)
Абе је од повратка на власт у децембру 2012. године само једном посетио Јасукуни поводом прве годишњице свог новог мандата, чиме је изазвао бес не само Пекинга и Сеула већ и америчке владе, која је због тога изразила "разочарање".
Војна експанзија Јапана од 1910. до 1945. године и даље утиче на односе те земље са суседима, који приликом сваке годишњице помно прате потезе јапанских власти.