Америчка војска мења тактику ратовања због Украјине: Схватили да заостају за главним ривалима, па одмах одмах донели одлуку
Америчка војска је предузела кораке ка унапређењу својих војних способности наручивши 5.880 дронова довољно малих да стану у ранац, у светлу све већег значаја електронског ратовања. Уговор обухвата период испоруке од пет година.
Сукоби широм света, посебно рат у Украјини, драстично су променили начин на који велике нације размишљају о вођењу ратова, објаснио је за "Fox News" стручњак за дронове и бивши војни обавештајац америчке војске Брет Великовић, који је очигледно пореклом са ових простора.
Готово трогодишњи рат у Украјини приказао је сцене које нису виђене од Другог светског рата - деца укрцана у возове, ровови који попут вена пресецају источни фронт и обновљена забринутост како би геополитика овог сукоба могла да увуче цео Западни свет у вртлог конфликта.
Међутим, Украјина је својом домишљатом реакцијом на често бројчано надмоћнијег и технички опремљенијег противника потпуно променила начин на који велике силе гледају на модерно бојиште.
"Размислите о томе како смо раније водили ратове", рекао је Великовић, осврћући се на рат у Вијетнаму и наставио:
"Кад сте се борили против непријатеља преко линије ровова, нисте знали ко је с друге стране брда. Видели сте црвену капу и пуцали на њу. Сада имате могућност да видите шта је преко тог брда и брзо распоредите своје снаге на основу тих информација".
Према извештају "The Wall Стреет Јоурнал", америчка војска је осигурала своју вероватно највећу куповину малих извиђачких дронова од компаније "Теал Дронес" са седиштем у Јути.
Овај потез представља значајан корак који САД разматрају већ више од деценије, откако су терористи први пут почели да користе тактике малих дронова против америчке војске на Блиском истоку.
Према Великовићу, који редовно посећује Украјину како би саветовао о технологији дронова, САД заостаје за својим главним ривалима попут Русије и Кине када је реч о улагању у способности дронова.
Док су САД уложиле велика средства у софистициране системе као што су "Предатор" и "Реапер", дронове који коштају по неколико милиона и који су направљени да прикупљају обавештајне податаке и сатима лете и изводе ракетне ударе, сада су мале и јефтине беспилотне летелице (УАВ) те које мењају динамику бојишта.
"Ови ручни, мали системи које можете користити са бомбом закаченом на њих су сада практично артиљеријска граната. Вођене артиљеријске гранате", рекао је Великовић, реферишући се на системе беспилотних летелица које укључују и контролере којима се управља са земље.
"Искрено, то мења начин на који ће земље водити ратове у будућности, а САД су биле преспоре да предухитре ово".
Наводно је америчкој војсци било потребно 15 година да ојача свој програм за краткорочно извиђање овим дроновима величине ранца, делимично због менталне препреке коју је Министарство одбране морало да савлада.
"То је менталитет виших лидера. Ти људи су окорели борци пешадије. Нису одрасли уз модерну технологију. Заиста је потребно да многи људи схвате и промене начин размишљања. То се сада дешава због интензивирања рата у Украјини, где су видели колико су дронови ефикасни", објашњава Великовић, истичући да дронови више не могу бити отписани као трикови или играчке будућности.
"Сада је то реалност. Будућност је овде. Никада више нећемо водити рат без дронова", рекао је Великовић.
"Теал Дронес" је радио на развоју система беспилотних летелица заснованог на потребама бојишта које је идентификовала америчка војска, и на крају су креирали дрон назван "Црна удовица", објаснио је директор компаније Џеф Томпсон.
Овај софистицирани систем може да управља само један човек, отпоран је на руске ометаче сигнала, има способности за нападе и може да лети у зонама без ГПС, што је постало кључни фактор у рату у Украјини.
"Дрон за краткорочно извиђање ће заиста моћи да помогне борцима да буду смртоноснији и да буду сигурнији војници", рекао је Томпсон.
Украјинске оружане снаге троше око 10.000 дронова месечно, што сугерише да ће САД морати да набаве знатно већи број донова у бућности.
Рат у Украјини је показао да се приступачни дронови могу произвести за свега 1.000 долара по комаду, а често се опремају експлозивима и користе као камиказе дронови.
"Ово је игра мачке и миша", рекао је Величковић, објашњавајући да се технологија дронова и противмера, попут ометача сигнала, константно развија. "Ово се одвија на нивоу који већина људи не схвата".
"Као да завирујемо у будућност. Видимо шта се тренутно дешава на терену, тамо у Украјини, и на крају ћемо морати да водимо рат сличан том, и једноставно морамо бити спремни".
Србија Данас/Телеграф