"ПУТИН ЈЕ РАСКИНУО СА ЦИВИЛИЗАЦИЈОМ" Кључне поруке са конференције у Минхену: Мирис оружја надјачао мирис кобасица
Минхенска безбедносна конференција је ове године одржана у сенци рата у Украјини.
Док је 2007. руски председник Владимир Путин на овом догађају одржао чувени говор, руски лидери први пут после две деценије нису позвани на догађај, јер је према речима председавајућег конференције Кристофа Хозгена, Путин "раскинуо са цивилизацијом".
Иако је Хозген у уводном обраћању поменуо светска жаришта попут Сирије, Авганистана, Мјанмара и Хаитија, јасно је да ће у предстојећој години сукоб на истоку Европе обликовати политичко-безбедносну ситуацију континента, али и шире.
АМЕРИКА У ПАНИЦИ, ХИТНО СЕ ОГЛАСИЛИ ИЗ БЕЛЕ КУЋЕ! "Постоји могућност да Кина пружи смртоносну материјалну подршку Русији"
"ДРЖЕ НАС У МРАКУ" Хемијске катастрофе у Америци покренуле лавину теорија завера: Људи забринути, све повезују са обореним летелицама (ФОТО)
БАЈДЕН ЋЕ ПОСЛАТИ СИГНАЛ ПУТИНУ ЗА НЕКОЛИКО ДАНА! Из Чешке поручују, не подржавајте напад на Крим, ТО БИ БИО НАЈГОРИ СЦЕНАРИО!
Напад на Украјину није чисто европски сукоб и није чисто европско питање. Он сеже много даље од тога, као и амбиције Русије - рекао је немачки министар одбране Борис Писторијус.
Украјински председник Володимир Зеленски и два најмоћнија европска лидера Олаф Шолц и Емануел Макрон имали су сличне поруке првог дана Минхенске безбедносне конференције - време је да се фокус усмери на прављење и слање оружја.
То је био директан одговор на једно од највећих питања која су постављена на овогодишњем скупу: после 12 месеци рата, колико још Европа може да поднесе? Континент је, заједно са Сједињеним Државама, дао Украјини већину оружја које је тражила како би потиснула Путинове снаге. Али тај напор је ослабио европску одбрамбено-индустријску базу и није јасно колико ће дуго земље успевати да одрже корак са незаситном потражњом.
Зеленски је имао за циљ да убеди Запад да настави да подршком украјинском "Давиду" да убије руског "Голијата".
- Руски Голијат ће дефинитивно пасти ове године. Ми то можемо да урадимо заједно, као што је урадио и Давид. Морамо да уверимо једни друге да нема алтернативе нашој победи, као што нема алтернативе одлучности свих нас, на Дњепру, Шпреји, на Темзи, Потомку, Висли и Тибру, Дунаву и Јордану, свуда у сваком делу света где се слобода вреднује више од тираније - поручио је Зеленски.
На његове апеле су најспремније одговориле источноевропске земље. Пољска и балтичке земље, као и досада, предњачиле су у дискусијама о помоћи Кијеву и постарале се да савезнице са запада задрже фокус на украјинском питању. Рат у Украјини убрзава пренос моћи са "старе Европе" која је неговала однос са Москвом на нове чланице на истоку, које се добро сећају како су живеле под совјетском чизмом. Чини се да ће центар моћи на континенту наставити да се креће том путањом.
Немачки канцелар Олаф Шолц позвао је Европу да развије "индустрију наоружања високих перформанс" која може да производи материјале и опрему коју земље желе. Он је позвао све савезнике да "одмах" испоруче немачке напредне борбене тенкове "Леопард 2" Украјини, обећавајући да ће пружити логистичку подршку онима који то ураде. Шолц је тако направио велики заокрет у односу на претходне месеце када је он сам оклевао да пошаље тенкове Украјини из страха од ескалације ситуације.
Француски председник Емануел Макрон сматра да је неопходно да Европа у целини улаже више у одбрану. "Ако желимо мир, потребна су нам средства да га постигнемо", поручио је. Додао је да то није неопходно само због континента, већ и због Украјине - јер јака Европа је јак партнер Кијева. Ипак, изгледа да Макрон, за разлику од већине других лидера, није изгубио наду у могућност мировних преговора.
- Као јаки партнери можемо Украјини дати полугу за тренутак ако и када мировни преговори са Русијом постану прихватљиви за обе стране. Производне капацитете треба повећати. У Европи неће бити мира док се руско питање не реши - рекао је он.
Оволико разговора о одбрамбеној индустрији у Минхену мало ко је очекивао. Конференције попут ове, ма колико значајне биле, имају тенденцију да се држе општих места, док говорници заговарају либерални међународни поредак или потребу да међународна заједница остане уједињена. Како је то описао репортер "Политика", једино што се у ваздуху на југу Немачке осећало јаче од мириса кобасица и сенфа, био је "мирис оружја". То наглашава забринутост коју Европа осећа и показује у ком правцу ће безбедносни ветрови дувати 2023/24.