ОН БИ МОГАО ДА ПОБЕДИ РАМУ: Себе назива "унуком Косова", истраживао о злочинима ОВК, али о њима ћути, а оптужује Србе
Поновни директни дуел
Након изузетно бурне кампање, Албанци у недељу излазе на парламентарне изборе. Лидер Социјалистичке партије (ПС) и премијер Еди Рама циља на трећи мандат, док га главна опозициона Демократска странка (ПД) под вођством Љуљзима Баше поново изазива.
ПУТИН ПОВУКАО ЦРВЕНУ ЛИНИЈУ, НЕМА ДАЉЕ: Забрана вечерас ступа на снагу, тиче се Крима и Црног мора
ИЗРАЕЛЦИ ИМАЛИ ВЕЛИКУ СРЕЋУ, "ГВОЗДЕНА КУПОЛА" ЗАКАЗАЛА: Хамас испалио 36 ракета, оборено само шест пројектила!
НАПЕТО У АЛБАНИЈИ ПРЕД ИЗБОРЕ: Кампања у знаку великих тензија - да ли се Раминој власти ближи крај?
Ово није први пут да је овај двојац у директном дуелу. Пре четири године, Рама је победио Башу на изборима који су, према надзорној мисији ОЕБС, одржани "у контексту дуготрајних и дубоких политичких подела, као и слабог поверења јавности".
Од тада се није много тога променило.
Две супарничке странке и лидери створили су напету предизборну атмосферу, обележену инцидентима и жестоким расправама.
Рама тврди да му је потребан трећи мандат да "заврши започето", док Баша, који је своју парламентарну групу повукао из парламента пре две године, тражи мандат да "промени Албанију“.
Рамин слоган у кампањи био је "Албанија, наша будућност!", док је Баша поручивао: "Заједно за промене. Албанија побеђује".
Оно што је, међутим другачије овог пута је то да због пандемије није било великих политичких окупљања. Због тога се рат присталица две ривалске странке углавном преселио на друштвене мреже. Током једномесечне предизборне кампање, партије су се користиле и оштром реториком, а нису недостајали ни физички сукоби.
Један бивши званичник опозиционе партије је 21. априла убијен, а полицијски званичник рањен у Ељбасану током једне свађе, што је био најозбиљнији инцидент неколико дана уочи избора. Жртва Пјерин Ђувани из Ељбасана био је званичник Социјалистичког покрета. На основу извештаја, њега је убио Арбер Паплека, наводно телохранитељ Газменда Бардија, координатора ПД-а у Ељбасану. Он се налази у притвору. Неколико дана након овог догађаја, још једна особа је рањена из ватреног оружја у канцеларијама ПД-а у Камезу.
Сукоб социјалиста и демократа последњих година умео је да постане превише интензиван чак и за албанске стандарде. Присталице ПД-а годинама протестују, у неколико наврата је дошло и до ескалације насиља. А албанско правосуђе, које би требало да разјасни такве наводе, парализовано је најопсежнијом правосудном реформом икад спроведеним у Албанији.
Све анкете о расположењу гласача показују да Рамина популарност опада и да ће двојица ривала освојити приближно исти проценат гласова. Што се Баше тиче, за њега је ово све или ништа: "Или ће опозиција, предвођена Демократском странком, успети да победи на изборима - или странка а, пре свега њено политичко вођство, тону у безначајност".
Ултралојални Баша
Баша, правник по професији, био је један од најближих сарадника Саљија Берише, бившег лидера ПД-а, председника од 1992. до 1997. и премијера од 2005. до 2013. И данас важи за његовог великог лојалисту.
Члан ПД-а постао је 2005. године, а затим је две године провео на функцији министра саобраћаја. Баша је био министар спољних послова од маја 2007. до именовања за министра унутрашњих послова у септембру 2009. године. Током његовог мандата Албанија је примљена у НАТО, пријавила се за чланство у ЕУ и започела дијалог како би својим грађанима обезбедила безвизна путовања у земље Шенгена.
Иако је деценију и по био један од кључних играча у албанској политици, успон Баше није био обележен ривалствима са осталим члановима странке. То је углавном због тога што је ултралојални Баша одувек виђен као природни наследник Берише.
Рођен 1974. године у Тирани, Баша се школовао у Холандији, где се специјализовао за европско право и међународне односе.
По завршетку студија 1998. радио је као члан тима Хашког трибунала за истраживање ратних злочина почињених на Косову од стране Ослободилачке војске Косова (ОВК). После рата радио је као саветник Мисије УН на Косову, УНМИК, а 2001. године постао је заменик шефа кабинета за УНМИК-овог директора за правосуђе.
Управо овај део његове професионалне биографије био је на мети социјалиста током преизборне кампање.
Оптужбе против ОВК
Баша је тренутно вероватно једини албански политичар на Балкану који нема политички став о суђењима за злочине ОВК која су почела у септембру прошле године у Хагу. За разлику од Раме који отворено каже да су борци ОВК били "ослободиоци", Баша по сваку цену избегава покретање тог питања.
Ипак, социјалисти су се потрудили да то постане централна тема кампање. Албански парламент је у децембру најавио оснивање истражне комисије која, између осталог, треба да утврди у којој су мери албанске институције и политички лидери допринели крајње критичком извештају који је Дик Марти поднео Савету Европе 2011. године у којем се наводи да је ОВК одговорна за груба кршења људских права на Косову и северу Албаније.
У исто време, Рама је износио жестоке оптужбе на рачун Баше да је "издао свој народ" помажући УН-у у истрази злочина ОВК. Социјалисти тврде да је лидер ПД-а, радећи за УНМИК помогао међународним истражитељима у подношењу оптужби против лидера ОВК на основу којих су вођени судски поступци, најновији пред Специјалним судом у Хагу.
Баша пориче да је био умешан у подношење оптужби, али одбија да говори о томе да ли је, по њему, злочина било или не. Са друге стране, није био толико ћутљив када је упитан о српској страни сукоба на Косову.
"Унук Косова"
Гостујући у емисији "Права прича" на каналу "Вести 24" у новембру прошле године, Баша је рекао да је он "унук Косова", а да су Рамини рођаци, када су његови бака и деда побегли од "српског масакра", отишли у бившу Југославију.
- Унук сам Косова, баба и деда су ми из Митровице, а једна бака из Гњилана. Одрастао сам уз болне приче о српским масакрима. Мој деда је побегао са Косова од српског масакра, док је Рамин рођак Шпиро Колека ишао у бившу Југославију. Рама је погодио националне интересе, издао Косово - рекао је Баша.