Босна у проблему због ИСИС УДОВИЦА: Сара и Мија постале су другачије, а онда завршиле са терористима
Пошто су борци ИС све више потискивани, већина њих се враћа својим матичним земљама, међу којима је и Босна
Хиљаде жена, које су пратиле мужеве у Сирију и Ирак, остале су заглављене у мукама, често са малом децом.
Ирачани заузели положаје: Све је спремно за окршај са џихадистима на сиријској граници! (ВИДЕО)
Међу њима је и Сара (псеудоним), такозвана ИС удовица, једна од многих жена чији су мужеви погинули у Исламској држави, остављајући их саме са малом децом. Она и деца тренутно живе у кампу "Рој" у северној Сирији за избеглице Исламске државе, у нади да ће се вратити у домовину.
ЗВЕРСТВА ИСЛАМСКЕ ДРЖАВЕ У Ираку пронађено више од 200 МАСОВНИХ ГРОБНИЦА
Сара је отишла из Босне у Сирију у марту 2015. године са својим мужем, фундаменталистом кога је упознала на интернету.
Њена мајка Лејла ју је преклињала да не иде. Она је била у првим редовима током ратова у бившој Југолсавији, тачније у Босни, и знала је како ратна зона изгледа.
- Била сам у шоку када ми је писала из Сирије. Једва сам дошла к себи да се удала, али ово је било незамисливо – каже она.
Лејла, узнемирена због ситуације њене кћерке, не може да се обрати босанској влади за помоћ. Али се зато повезала са две друге породице, чије су кћерке и сестре у истом кампу. Заједно се надају да ће убедити владу да их врати у земљу, заједно са њихових деветоро деце.
Израелу упозорења нису довољна: "СПРЕМНИ СМО ДА ГАЂАМО С-300!"
Удовице живе у једној врсти чистилишта, њихова несигурна позиција је резултат компликованог питања шта је са повратком страних бораца и њихових породица, које су можда радикализоване.
Званичници користе комплексну ситуацију као тактику одлагања.
- Требало би да буду искрени и кажу: не желимо их натраг! Или да ми дају папире, како бих отишла у Сирију и вратила кћерку – тврди Лејла.
Из Босне и Херцеговине је око 300 људи отишло да се бори у Сирији и Ираку, чиме су при врху листе страних плаћеника у Европи. Регрутовани су са многоструких страна, укључујући екстремистичке проповеднике, видео кампање и друштвене мреже.
Феномен је такође повезан са босанском историјом привлачења страних плаћеника. Током рата у Босни, на страни муслимана борило се између 1.800 и 3.000 странаца, углавном из Ирана, Авганистана и арапских земаља. Неки су остали да проповедају фундаментализам и радикална веровања.
Најмање 50 "страних бораца" се вратило из Исламске државе у Босну, према наводима аналитичара безбедности у Атланској иницијативи Владу Азиновићу.
- Сви повратници су под присмотром, али за сада не представљају претњу – наводи он.
Босна је преплављена екстремистичким проповедницима и џамијама од 2015. године, што је довело већину муслиманских група у ширу исламску заједницу. Али, земља не поседује програм дерадикализације страних бораца.
Случај ИСИС удовица је компликован, јер оне тврде да нису заправо учествовале у борби и због тога им се не може судити. Њихови рођаци инсистирају да су принуђене да оду на ратом захваћене територије са својим мужевима.
Ипак, у очима владе, оне представљају потенцијалну претњу, као и њихова деца, која су званично без држављанства. Босанске власти захтевају ДНК тестирање ове деце, пре одлуке о давању држављанстава.
Алема Доламић је једна од оних које имају рођаке међу ИСИС удовицама.
- Друге људе је срамота да имају "везе са ИСИС-ом" у породици. Али не и ја – наводи она.
Њена сестра Алина је такође упознала фундаменталистичког супруга преко интеренета. Године 2014. се преселила са њим у Беч, после чега су напрасно емигрирали у Сирију. Када јој је муж умро током борбе у лето 2017, Алина се преселила у посебну кућу за удовице и самохране мајке. Она и још четири жене су платиле да их прокријумчаре преко границе у Турску, где су се надале да ће ступити у контакт са амбасадама својих матичних земаља.
Још једна мајка, Сенија Мухамадавић, има сличну причу о својој 30-годишњој кћерки Мији.
- Уопште нисмо били религиозни. Изненадили смо се када се одједном удала и почела да носи ниџаб, преставши да прича са мушким члановима породице - каже она.
Мија је отишла у Сирију у априлу 2015. године, где је после неколико месеци остала удовица. Двапут се преудала у Сирији, што није ретко код жена у њеној позицији.
- Видим сличности међу овим девојкама. Све их је зачарао интернет, све су биле младе и лепе. Нису биле свесне колику грешку праве – додаје Лејла.
Остале вести из Сирије, Ирака, Јемена читајте ОВДЕ.
Пратите нас и на нашем инстаграму СрбијаДанас.