ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ДОВОЉНО ВАКЦИНА ЗА СВЕ? Богате државе покуповале више од половине цепива против короне
Мала група богатих држава купила је више од половине будућих залиха вакцине против ковида 19, тврди организација за борбу против сиромаштва "Оксфам".
Богате државе, које представљају само 13 процената светске популације, већ су капарисале више од половине (51 проценат) доза вакцине које су обећале водеће фармацеутске куће које раде на вакцини против ковида 19, упозорио је "Оксфам" уочи састанка министара здравља и финансија земаља Г-20 како би разговарали о глобалној пандемији.
"Оксфам" је анализирао договоре које су фармацеутске корпорације и произвођачи вакцина већ склопили са земљама широм света за пет водећих кандидата за вакцине које су тренутно у фази 3 клиничког испитивања, на основу података које је прикупила компанија "Ерфинити".
Глобална трка за вакцинама довела до "несташице" мајмуна: Шта се дешава са овим животињама?
ЗАВРШЕНО ТЕСТИРАЊЕ РУСКЕ ВАКЦИНЕ: Потпуно безбедна, али има одређено време колико вас штити!
КОРОНА НЕ ПОСУСТАЈЕ НИ У РУСИЈИ: Расте број инфицираних, за 24 часа нових 5.762 случаја
"Оксфам" наводи да ће пет водећих кандидата за вакцину који су у касној фази испитивања моћи да испоруче 5,9 милијарди доза, што је довољно за око три милијарде људи јер ће највероватније бити потребне две дозе по човеку.
Око 51 одсто њих превентивно су купиле земље као што су Сједињене Државе, Британија, Европска унија, Аустралија, Хонгконг и Макао, Јапан, Швајцарска и Израел. Преосталих 2,6 милијарди доза откупиле су, или су им обећане, земље у развоју, укључујући Индију, Бангладеш, Кину, Бразил, Индонезију и Мексико.
Недовољни капацитети фармацеутских компанија
Међународна агенција је такође упозорила да исте компаније једноставно немају капацитет да направе довољно вакцина за све којима је потребна.
Чак и у крајње невероватном случају да свих пет вакцина успе, скоро две трећине (61 одсто) светске популације неће имати вакцину најмање до 2022. године. Много је вероватније да ће само неки од ових експеримената успети, а да ће много већи број људи остати без приступа вакцини.
Калкулације откривају урушени систем који штити монополе и профит фармацеутских корпорација и фаворизује богате нације, док вештачки ограничава производњу и оставља већи део светске популације да чека дуже него што је потребно на вакцину.
Фармацеутске куће које истражују вакцину немају довољне производне капацитете
Једна од компанија које су најавиле вакцину, "Модерна", примила је за та истраживања 2,48 милијарди долара новца пореских обвезника.
Упркос томе, компанија је рекла да намерава да оствари профит од своје вакцине и већ продала целокупну производњу богатим државама по ценама које се крећу од 12 до 16 долара по дози у САД до око 35 долара по дози за остале земље – остављајући тако већину људи који живе у сиромаштву без могућности да добију вакцину.
Према извештајима, чије податке наводи и "Оксфам", ова компанија има капацитет да произведе вакцину за 475 милиона људи, или шест процената светске популације.
За народну, а не профитну вакцину
"Оксфам" и друге организације широм света позивају да будућа вакцина буде доступна свима, да буде бесплатна и правично дистрибуирана на основу потреба.
То ће бити могуће само ако фармацеутске корпорације дозволе производњу вакцина што је шире могуће слободним дељењем свог знања без патената, уместо да штите своје монополе и продају оном ко понуди највише.
- Владе ће продужити ову кризу у свој њеној људској трагедији и економској штети ако дозволе фармацеутским компанијама да заштите свој монопол и профит. Ниједна корпорација никада неће моћи да задовољи светске потребе за вакцином против ковида 19. Због тога их позивамо да своја знања поделе без патената уместо да форсирају само своју производњу како би сви били безбедни. Потребна нам је народна вакцина, а не профитна вакцина - апеловао је извршни директор "Оксфама" Чема Вера.