ДА ЛИ ФАЈЗЕРОВА ВАКЦИНА"РАДИ" И ПРОТИВ НОВИХ СОЈЕВА КОРОНЕ? Коначно стигли резултати важног истраживања
Фајзерова вакцина, према првим истраживањима, показала је ефикасност и против нових слојева короне
Према лабораторијској студији проведеној у САД-у, чини се да Фајзерова вакцина против коронавируса делује против кључне мутације високопреносивих варијанти откривених у Великој Британији и Јужној Африци.
ПОСЛЕДЊИ СНИМАК ПРВЕ ЖРТВЕ У ВАШИНГТОНУ: "Има нас више од три милиона, Бог благословио Америку" (ВИДЕО)
КАКО ЈЕ ПРАВОСЛАВНИ СВЕТ ОБЕЛЕЖИО БОЖИЋ: Корона утицала и на традицију, у неким црквама само са позивницом (ФОТО)
КОМШИЈЕ НАСТАВЉАЈУ СА СТРОГИМ МЕРАМА: Полицијски час остаје на снази до фебруара
Независна студија коју су провели Фајзер и научници с Медицинског универзитета у Тексасу показала је да је вакцина ефикасна у неутрализацији вируса с такозваном мутацијом N501Y протеина. Ова мутација би могла бити одговорна за већу преносивост, а постојала је забринутост да би вирус могао избећи неутрализацију антитела коју изазива вакцина, рекао је Фил Дормицер, један од најбољих Фајзерових научника.
Студија је проведена на крви која је узета од људи који су примили вакцину. Налази су ограничени јер се још увек разматра пуни скуп мутација пронађених у било којој од нових варијанти вируса.
Дормицр је казао да је охрабрујуће то што изгледа да је вакцина ефикасна против ове мутације, као и код 15 других мутација против којих је раније тестирана.
- Дакле, сада смо тестирали 16 различитих мутација, а ниједна од њих није имали значајнији утицај. То су добре вести. Али не значи да ће са 17. бити исто тако - рекао је Дормицер, пише Реутерс.
Истраживачи планирају да изврше слична истраживања како би утврдили да ли је вакцина ефикасна и против других мутација и надају се да ће резултате имати за неколико недеља.
Научници су раније изразили забринутост да постојеће вакцине неће бити адекватна заштита против нових верзија вируса, посебно оне која се појавила у Јужној Африци. Сајмон Кларк, ванредни професор за ћелијску микоробиологију на Универзитету у Ридингу, рекао је ове седмице да варијанта која је пронађена у Јужној Африци има бројне додатне мутације.