Данас и сутра Самит шефова и влада ЕУ: Питања Брегзита, проширења ЕУ, буџета - ХАОС У НАЈАВИ!
Биће густо!
Самит шефова држава и влада ЕУ данас и сутра могао би да буде напетији него обично, пишу медији, наводећи да је превише отворених питања око којих нема сагласности Берлина и Париза.
Споразум о Брегзиту "на дохват руке": Реалност или илузија?
НАЈНАСИЛНИЈИ НАПАД ОД СВИХ: У синоћњим сукобима демонстраната и полиције у Каталонији ПОВРЕЂЕНО ПРЕКО 100 ЉУДИ
ВИДЕО С ЛИЦА МЕСТА! Позната глумица доживела саобраћајну несрећу! Хитно превезена у болницу!
- Верујем да ће договор бити постигнут и да ћемо сутра моћи да га потврдимо - рекао је француски председник Емануел Макрон у среду увече.
Међутим договор о Брегзиту је током ноћи пропао. Иако су преговарачки тимови, према наводима који су процурили до новинара, пронашли решење за ирско-ирску границу, британски премијер Борис Џонсон није могао да гарантује подршку парламента како би дил био закључен већ у четвртак.
Тако остаје нада да ће се нешто десити у наредне две седмице јер је рок за Брегзит тренутно крај октобра, а Џонсон одбија да тражи продужетке. Уколико договора не буде, Велика Британија би требало да напусти Европску унију без икаквог аранжмана о будућим односима. И без драме око Брегзита лидере земаља ЕУ у четвртак и петак чека веома необичан самит.
- То је веома необичан самит јер су сва велика питања отворена - рекао је један дипломата додајући да је једино извесно да самит почиње у четвртак поподне.
Макрон стиже помало увређен јер је Европски парламент због ранијих афера срушио Силви Гулар, Макронову кандидаткињу за комесарку у Европској комисији (ЕК). Француски председник кривицу приписује Урсули фон дер Лајен, доскорашњој немачкој министарки одбране која ће убудуће водити ЕК. Њих двоје би требало да се састану на маргинама самита и одлуче који Макронов кандидат би могао да добије подршку европских посланика.
Али то је можда и мања невоља за Макрона. Већа је што је прилично усамљен по питању проширења Европске уније на Западни Балкан. Према најавама, канцеларка Ангела Меркел ће се снажно заложити да се одобри почетак приступних преговора са Скопљем и Тираном. Макрон то стриктно одбија држећи се формуле коју је поновио и током недавне посете Србији - прво да ЕУ реши своје проблеме, онда можда проширење.
Званични Париз је био непопустљив и током припремног министарског састанка пред овај самит иако скоро све остале чланице ЕУ као и Европска комисија и парламент сматрају да су испуњени услови да се са Албанијом и Северном Македонијом отпочну разговори.
Напослетку, можда би још више свађе могло да буде о новцу. ЕУ треба да донесе нови седмогодишњи буџет (2021-2027. године). Немачка, која спада у највеће нето платише у буџет ЕУ, тражи да тај буџет не пређе један одсто БДП Европске уније. Француска би да иде до 1,03 одсто, а ЕК до 1,13 одсто. Иза тих промила крију се милијарде евра са којима би Немци да буду штедљивији. Некако ваља попунити рупу у буџету која ће настати када Велика Британија напусти ЕУ - Берлин предлаже да се мало и стегне каиш.
Нема сагласности ни о томе на шта треба трошити новце. Француска не жели да смањује субвенције пољопривредницима, што је традиционално највећи издатак из буџета ЕУ. Немачка пак говори о иновацијама, трошковима миграције и улагању у будућност. Економски слабије државе не желе да се умањује развојна помоћ мање развијеним регионима ЕУ.
Вероватно је да ће та дебата само почети, а да ће договор пасти тек за годину дана. Сагласност донекле влада када је у питању инвазија Турске на курдске области у Сирији. Анкара је позвана да се повуче, али ЕУ ипак није изгласала ембарго на извоз оружја Турској. Француски предлог да се размотре и економске санкције против Турске изгледа није наишао на подршку.
Такав однос - осуђујемо офанзиву, али не доносимо конкретне мере - дугује се избегличком споразуму према којем ЕУ шаље новац Турској, а ова задржава милионе претежно сиријских избеглица.
Дипломате не очекују конкретно проширење споразума, али се надају да ће током самита постати јасно како ЕУ намерава даље да сарађује са Турском по овом питању. После претњи из Анкаре да би могли да откажу дил недавно је немачки министар унутрашњих послова Хорст Зехофер хитно посетио Турску и Грчку.
Европски лидери би, као и обично, требало да се разиђу у петак поподне. Но можда ће се убрзо поново видети. Уколико се нешто мрдне око Брегзита, већ до краја месеца је могућ посебан самит ЕУ како би се договор запечатио.
ДОГОВОР ПАО И ЗВАНИЧНО: Путин и Ердоган 22. октобра У СОЧИЈУ!
УЗНЕМИРУЈУЋЕ! Плакао над мртвим сином (2), а онда се из ковчега чуло: "Тата, могу ли добити чашу воде?"
Тешка аутобуска несрећа! Погинуло 35 верника (ФОТО)
ТРАМП ЗАПРЕТИО: Ако не буде решења, санкције Турској биће разорне!
Колико кошта ГРАМ КОКАИНА? Ево какве су цене широм света!
БОНУС ВИДЕО:
Снимак који је разбеснео милионе: Заронио је у дубине мора, а онда је видео призор од којег се СЛЕДИО (ВИДЕО)