"ДРУГИ ПУТ ЈЕ БИЛО МНОГО СТРАШНИЈЕ" Корона погодила Петрину породицу, годину дана касније ВИРУС ИХ ЈЕ ПОНОВО НАПАО
Једна породица из Калифорније прошла је велике муке због ковида. Након борбе са опаком болешћу која их је погодила у јесен 2020, кад се заразило чак 13 чланова породице, годину дана касније вирус их је поново напао. Али, овај пут је све прошло далеко лакше захваљујући вакцинама
Кад се 8-годишња Марисија Редондо из Сан Пабла у Калифорнији у петак поподне почетком октобра вратила кући из школе са кашљем и цурењем из носа, мајка ју је одмах одвела на тестирање.
ИСПЛИВАЛИ ДЕТАЉИ СТРАВИЧНОГ ЗЛОЧИНА У БЕРЛИНУ! Свих пет беживотних тела имају ПРОСТРЕЛНЕ РАНЕ - комшије пријавиле случај полицији
"ИЗАШАО ЈЕ СА НАМЕРОМ ДА НЕКОГ УБИЈЕ!" Монструм (28) ухваћен захваљујући БАНАЛНОЈ ГРЕШЦИ након што је на језив начин усмртио жену (48)
УЗБУНА У МИНСКУ: Украјински хеликоптер Ми-8 улетео на територију Белорусије!
- У суботу ујутро обе смо се тестирале. Резултати су дошли у понедељак, обе смо биле позитивне – прича њена мајка Ванеса Квинтеро (31) .
Ванеса је била у шоку и неверици, а за то је имала добре разлоге. На првом месту, њена велика, проширена породица већ је борила битку против ковида прошле године, у јесен 2020. Четири генерације Ванесине породице живе врата до врата у три различите куће, све повезане двориштима.
Ванеса је такође била преплашена јер није могла ни да замисли другу рунду третмана против још опаснијег соја од оног са којим се суочила годину дана раније. Делта сој је, према америчким Центрима за превенцију и контролу болести, тренутно доминантна варијанта у Сједињеним Државама. Двоструко је више заразнији и може да узрокује далеко теже обољење код невакцинисаних од претходних сојева.
"Други пут је било страшније"
Зла срећа Ванесине породице је била необична, указује Npr.org позивајући се на истраживање објављено на Пубмед.гов које је указало да имунитет стечен против природне инфекције траје око годину дана. А овде се догодило да се скоро у исто доба године породица поново бори против ковида. Др Питер Чин Хонг, специјалиста за инфективне болести и професор медицине Универзитета Калифорнија, истакао је да реинфекција није уобичајена, али да лекари почињу да уочавају све више случајева.
Он је указао да је можда прошло довољно времена од прве инфекције и да је имунитет породице ослабио. Компјутерски модели недавне студије, објављене на порталу Националног центра за биотехнолошке информације (НЦБИ) указује да људи који су заражени вирусом могу да очекују реинфекцију за годину или две уколико не носе маску или нису примили вакцину. Открића заснована на компјутерским моделима показују да се ризик од друге заразе повећава током времена. Особа има пет одсто вероватноће да се зарази четири месеца након иницијалне инфекције, али 17 месеци касније чак 50 одсто, наводи Npr.org.
- Други пут је било страшније јер сам вакцинисана. Њен (Марисијин) отац је вакцинисан. Заштићени смо у том смислу, али она (Марисија) није – рекла је Ванеса о другој борби против ковида у октобру 2021.
Ванесина ћерка је и даље премлада за вакцину. Ове јесени је лежала у кревету тешко дишући. Ванеса је утростручила Марисијине лекове за астму, а родитељи су се сами затворили у кућну изолацију.
Прва битка против ковида
Током породичног окупљања за Ноћ вештица 2020, Марисија се пожалила да се не осећа добро. У следећа четири дана позитивно на ковид тестирани су Ванеса и њен партнер, њена мајка, две тетке, ујак, две баке и још двоје рођака.
На крају се најмање 13 чланова њене породице заразило корона вирусом, а неколико од њих развило је тежи облик ковида. Више чланова породице је хоспитализовано. Ванеса, која као и њена ћерка Марисија пати од астме, била је прва којој је била потребна хитна помоћ.
- Била сам на поду. Нисам могла да кажем ни да сам гладна, а да не кашљем – сећа се Ванеса.
Њена 51-годишња мајка Петра Гонзалес скоро се онесвестила.
- Имала сам заиста високу температуру. Било је периода кад бих заспала и све би било у реду док се не пробудим – прича Петра.
Она је прошле године завршила у хитној помоћи због тешке дехидратације. Ускоро је сазнала да је њеној 71-годишњој мајци Ђеновеви Каловеј потребна болничка нега због веома ниског нивоа кисеоника у крви и да је смештена у другој болници у граду.
За разлику од Петре и Ванесе, које нису хоспитализоване због ковида прошле године и које су се опорављале куће, стање Ђеновеве је било критично. Проводила је дан за даном под брижним оком лекара и сестара.
- Било је заиста болно што не могу да помогнем мојој породици јер се увек испомажемо међусобно. Увек смо били ту једни за друге. Било је ужасно – каже Ђеновева, која је отпуштена из болнице након скоро две недеље.
Међутим, годину дана касније, Ђеновева се и даље опоравља. Тренутно пати од интерстицијалне болести плућа и зато је могућност да се зарази короном и ове године застрашујућа за њу и њену породицу.
Друга битка против ковида
Срећом, Ђеновева је била ван града кад је њена унука Марисија донела вирус кући. Девојчица се опоравила а други одрасли нису развили симптоме, што приписују вакцинама које су успели да приме пре таласа делта соја ове јесени.
Истраживање Центара за контролу и превенцију болести указује да вакцине нуде бољу заштиту од поновне заразе у односу на природну инфекцију, наводи Npr.org. Међутим, ако се такозвана пробојна инфекција појави код вакцинисане особе, понашаће се као природни “бустер” и имаће за последицу “хибридни имунитет”, како каже професор Чин Хонг.
- Свако излагање које имамо, било да је од инфекције или вакцине, побољшава нашу способност да се изборимо са заразом следећи пут – истиче др Џули Парсонет, професорка медицине Универзитета Стенфорд.
Али, у игри је много фактора. На првом месту, имунитет слаби временом. Друго, вирус мутира, а треће, вакцине не пружају 100 одсто заштите.
Npr.org наводи да је у заједници у делу Залива Сан Франциска у којој је смештена Ванесина породица уобичајено да више генерација живи заједно. А Ванесин град, Сан Пабло, је жаришна тачка округа Контра Коста у којем је једна од 11 особа позитивна на корона вирус. На врхунцу пандемије било је безмало 800 заражених сваког дана у округу.
- Наш крај има три-четири генерације које живе у истој кући – истиче Ђеновева, додајући да је смирена откако је примила бустер дозу.
Она је рекла да се радује дану кад ће њена праунука и остатак њене породице коначно сви бити вакцинисани.