КАТАСТРОФА ПОНОВО ПОГОДИЛА АФРИЧКУ ДРЖАВУ: Колоне људи испред бензинских пумпи због несташице горива
Овог месеца многи ученици не иду у школу, људи не раде у својим канцеларијама, а анти-владини улични протести су поново заживели у афричкој држави
У питању је Либанм и овога пута ради о бензину - тачније о готово потпуном недостатку бензина.
ВРУЋЕ ЛЕТО ЗА ЦЕНЕ ЦРНОГ ЗЛАТА: Како ће изгледати пост-коронски свет нафташа и чека ли нас светска инфлација?
ШВЕРЦ КОМЕРЦ ЦВЕТА У СИРИЈИ: Америчкој војсци нафта више није у фокусу, конвоји сада превозе нешто друго
НЕОЧЕКИВАНИ ПАД ПРОИЗВОДЊЕ: Несташица материјала успорила европску индустрију број један
У земљи којој криза није постала непознаница, недостатак горива је последња у низу катастрофа, које се крећу од економског колапса који је валуту срозао на десетину раније вредности, преко пандемије која је многим људима затворила врата предузећа, до експлозије прошлог лета која је усмртила више од 200 људи и опустошила већи део централног Бејрута.
Редови се сада протежу километрима испред бензинских пумпи док људи сатима чекају да купе мале количине горива које су им тренутно дозвољене.
Субвенције су одржавале гориво приступачним у Либану, али влада с мањком новца више не може да их плаћа и мора да приштеди своје све мање финансијске резерве јер ће у супротном остати без долара потребних за увоз горива. Уз то, бензин се шверцује у суседну Сирију, којој је такође очајнички потребан. Резултат свега тога су дуги редови и гњаважа док људи траже неколико преосталих бензинских станица са активним пумпама.
Тако сада на југу земље у којој је несташица оштрија, можете да унајмите некога да вам испоручи паковање бензина на кућну адресу, али по троструко већој цени.
Многе бензинске пумпе одлучиле су да се затворе врата и обмотају их црвено-белом траком, тако да возачи одмах могу да виде да не сервисирају више. Многи возачи оптужили су власнике пумпи да држе гориво да би га касније продали по вишој цени, након што се смање субвенције.
Ипак, удружење власника бензинских станица негирало је такве тврдње и криви централну банку што није испоручила доларе за покривање потреба земље за увозом горива.