ЕБОЛА СЕ ВРАТИЛА У АФРИКУ: У Конгу преминула беба од 11 месеци, НОВИ ПАКАО на вратима "црног континента"
Конго је данас требало да прогласи крај епидемије.
У Демократској Републици Конго забележена је друга жртва еболе, после више од шест недеља без нових случајева, саопштила је данас Светска здравствена организацјиа.
РАСИСТИЧКЕ ИЗЈАВЕ ФРАНЦУСКИХ ЛЕКАРА ШОКИРАЛЕ СВЕТ, РЕАГОВАЛА И СЗО: "Африка неће бити полигон за тестирање вакцине" (ВИДЕО)
ФРАНЦУСКА НОВО ЖАРИШТЕ ВИРУСА: Повећан број оболелих за 16 одсто, али то није оно НАЈГОРЕ
АМЕРИКА НАДМАШИЛА ИТАЛИЈУ: За само један дан умрло више од 2.000 људи
Како се наводи, у петак је преминула девојчица стара 11 месеци у граду Бени, преноси Ројтерс.
Конго је требало да данас прогласи крај епидемије еболе од које је од августа 2018. умрло више од 2.200 људи у делу земље у којем је насиље омело напоре да се ширење болести сузбије.
Демократска Република Конго суочава се и с новом здравственом претњом - корона вирусом, којим је до сада заражено 60 људи, а пет их је преминуло.
Постоји бојазан да би корона вирус могао несметано да се прошири у читавој земљи, оптерећеној деценијама сукоба, сиромаством и корупцијом, као и неповерењем према надлежнима, које је доводило и до убистава здравствених радника током епидемије еболе.
До 10. априла, укупно је потврђено 3.456 случајева еболе у тој централноафричкој држави, са чак 2.276 смртних исхода.
Ебола или болест вируса ебола (ЕВД) једна је од најмање 30 познатих вирусних болести и једна од четири по живот опасне карантинске хеморагичне грознице, са великом смртношћу оболелих. Како се вирус може задржати до три месеца у ејакулату оболелих ебола се може сматрати и полно преносивом болешћу.
Ову опасну људску болест проузрокују еболавируси који се тренутно разврставају у пет одвојених врста: Заир (ЕБОВ), Судан (СУДВ), Бундибугијо (БДБВ), Форест (ТАФВ) и Рестон (РЕСТВ)] и сви су енедемски у Африци, осим соја Рестор који је ендемски и у деловима Југоисточне Азије и Кине.
Имунопатогенеза ебола је комплексна и захтева озбиљна истраживања. Тешки облици болести праћени су бројним компликацијама, вишеструким органским отказом функција и знацима септичког шока. Смртност се креће од 55% до 75%, понекад и више.
Епидемије болести изазване Ебола вирусом у Западној Африци 2014. годину, укључујући и Заир ебола вирус, била је највећа епидемија изазвана овим вирусом у 21. веку.
Болести обично почиње након инкубационог периода од два дана до три недеље од инфицирања вирусом, међутим физички налаз зависе од стадијума болести у време презентације.
Са инфекцијом афричким еболавирус, период инкубације је типичан три до осам дана у примарним случајевима а нешто дужи у секундарним случајевима, а клиничка слика се карактерише почетним симптомима: грозницом, гушобољом, боловима у мишићима, и главобољом. Потом следе симптоми и знаци: мучнина, повраћање, и пролив, заједно са смањеном функцијом јетре и бубрега, што може довести до крварења.
Како не постоји специфична терапија, која би се показале ефикасном у лечењу хеморагичне грознице изазване ебола вирусом, болест се лечи симптоматском терапијом: регулацијом интраваскуларног волумена, надокнадом електролита, дијеталном исхраном и интензивном негом. Преживели, након примарног лечења пролазе кроз дуг период реконвалесценције.
Прве некомерцијално доступне вакцина против ебола вируса, произведене су у Русији и САД 2017. године и у фази су интезивног истраживања у неким земљама Африке. У заштити од болести испитивана су и неутрална антитела која могу бити од корисна у даљем развоју вакцине или као профилактички лекови.