Ево шта значи слоган "ОД РЕКЕ ДО МОРА" Чује се на протестима широм света а има корене и у повељи Хамаса
Али као и у целом конфликту на Блиском истоку, шта та фраза значи - зависи од онога ко је користи, ко прича причу, и од публике која је слуша.
Река Јордан тече кроз источни обод Израела и окупирану Западну Обалу, вијугава и дуга око 320 километара, море је светлуцави Медитеран на западу, а фраза о простору "од реке па до мора" постала је ратни поклич који има нову моћ да уздрма Јевреје и мотивише про-палестинске активисте после Хамасовог напада на југу Израела 7. октобра, и израелског бомбардовања Појаса Газе.
ХАМАС ДОНЕО ОДЛУКУ! Откривено шта ће се десити због израелског напада на болницу Ал Шифа
ЗАПАДНА ОБАЛА ПОД ВОЈНОМ БЛОКАДОМ ИЗРАЕЛСКЕ ВОЈСКЕ: Јерусалим претворен у касарну, нема кретања!
ХЕЗБОЛАХ СВОМ СИЛОМ УДАРИО НА ИЗРАЕЛ Испаљена салва ракета из Либана, рањене транспортују са севера земље
- Од реке па до мора, Палестина ће бити слободна - скандирали су про-палестински активисти од Лондона и Рима до Вашингтона, у време снажног израелског одговора на најкрвавији напад у историји јеврејске државе.
Глас Америке преноси наводе АП да прихватање или одбрана тог слогана може скупо да кошта јавне личности, попут конгресменке Рашиде Тлаиб, која је добила укор због тога.
Али као и у целом конфликту на Блиском истоку, шта та фраза значи - зависи од онога ко је користи, ко прича причу, и од публике која је слуша.
Многи палестински активисти кажу да је у питању позив на мир и једнакост после 75 година израелске државности и деценијама дуге израелске војне управе над милионима Палестинаца. Јевреји у слогану чују јасан позив на уништење Израела.
Познато је да су борци Хамаса убили више од 1.400 људи у Израелу и повели са собом у Газу најмање 240 талаца, у дану највећег насиља над Јеврејима од холокауста. Израел је одговорио снажним бомбардовањем Газе и копненом офанзивом, у којој је убијено више од 11.000 Палестинаца, према Министарству здравља у Гази, којом управља Хамас. Биланс жртава ће сигурно расти. Резултат је најсмртоноснија рунда израелско-палестинских сукоба у протеклим деценијама.
У данима и недељама после Хамасовог напада, док су јеврејске ране још свеже, чини се да слоган изазива нервозу код свих.
"Од реке па до мора" одјекује на про-палестинским скуповима по универзитетским кампусима и различитим градовима, као слоган који су неки увојили као позив за успостављање једне државе на територији између реке Јордан и Средоземног мора.
До 2012. године, постало је јасно да је Хамас преузео слоган у свом покушају полагања права на земљу која обухвата Израел, Појас Газе и Западну обалу.
- Палестина је наша од реке па до мора, и од југа до севера - рекао је те године Калед Машал, бивши лидер групе, у говору у Гази прослављајући 25. годишњицу оснивања Хамаса. - Нећемо уступити ни педаљ земље - рекао је.
Фраза има корене у повељи Хамаса. Међутим, прича иза слогана је много шира, и почиње пре више деценија.
У месецима пре и током рата 1948. године, процењује се да је 700.000 Палестинаца побегло или је протерано из данашњег Израела. Многи су се надали повратку.
Израел је освојио Западну обалу, заједно са Газом и источним Јерусалимом, у рату 1967. године. 2005, Израел се повукао из Газе, а 2007. Хамас је преузео од Палестинске управе контролу над уским појасом земље после окршаја са покретом Фатах.
Скраћени облик фразе, "од реке па до мора", сада одзвања на про-палестинским протестима, појављује на друштвеним мрежама и доступан је на различитој врсти робе - од мајица до свећа.
Ако питате Јевреје у Лондону шта је за њих посебно застрашујуће у новом порасту антисемитизма, многи ће поменути велику присутност тог слогана. То је знак, кажу, да имају много разлога за страх.
- Немајте сумње да Хамас поздравља то скандирање "од реке па до мора", јер Палестина од реке па до мора не оставља ниједан сантиметар територије Израелу - наводи се у отвореном писму које је потписало 30 јеврејских медијских агенција широм света, а објављено је у среду.
А после Хамасовог убиства цивила 7. октобра, не прихватају тврдњу да је слоган једноставно анти-израелски. Уз подршку група као што је Лига за борбу против дефамације, кажу да је он дубински анти-јеврејски.
- Нико сада не може да каже да у очима Хамаса, мржња према Израелу не значи мржњу према свим Јеврејима - каже Сара Наклсен која живи у Лондону. - Слогани и транспаренти и скандирање којим се позива на уништење Израела, и заправо, свих Јевреја, то јасно показују.
Рашида Тлаиб, демократа из Мичигена, чија породица живи на Западној обали и која једина америчка Палестинка у Конгресу, објавила је видео 3. новембра на којем се виде демонстранти који скандирају контроверзну паролу.
Тлаиб, којој нису стране критике због њене реторике о односу Сједињених Држава и Израела, је бранила слоган.
- Од реке па до мора је инспиративни позив на слободу, људска права и мирну коегзистенцију а не на смрт, уништење или мржњу - написала је на бившем Твитеру, мрежи Екс, Тлаиб, упозоравајући да поистовећивање анти-израелског расположења са антисемитизмом "ућуткује разноврсне гласове који се залажу за људска права."
Јусеф Мунајер, шег програма Палестина/Израел и виши сарадник Арапског центра у Вашингтону, написао је на платформи Екс: "Нема квадратног центиметра земље између реке и мора где Палестинци имају слободу, правду и једнакост, и то никада није било важније нагласити."
Већи део међународне заједнице подржава решење две државе, које позива на поделу земље. За многе, међутим, деценије ширења израелских насеља су учиниле да решење о две државе постане немогуће.
Израелски десничари су замаглили линије између Изреала и Западне Обале, где пола милиона људи данас живи у насељима. Многи у израелској влади подржавају анексију Западне обале, а званичне владине мапе често не помињу границу, односно "зелену линију" између те две територије.
Првобитна платформа странке Бењамина Нетањахуа, Ликуд, садржала је верзију слогана, наводећи да ће између мора и реке Јордан "једино постојати израелски суверенитет".
Ако се фраза "од реке па до мора" користи у јавном говору, то може да кошта. Укор који је добила Тлаиб је корак од избацивања из Представничког дома.
Прошлог месеца, полиција у Бечу је забранила про-палестинске демонстрације, позивајући се на чињеницу да се фраза "од реке па до мора" помињала у позивницама на скуп, и описала ју је као позив на насиље.
А у Британији, Лабуристичка партија је привремено суспендовала посланика Ендија Мекдоналда зато што је употребио тај израз на протестном скупу на коме је позивао на крај бомбардовања Газе.
- Нећемо мировати док не добијемо правду. Док сви људи, Израелци и Палестинци између реке и мора не буду могли да живе у миру и слободи - написао је Мекдоналд на бившем Твитеру.
Затим је објаснио: - Те речи не треба да се тумаче на било који други начин него како су оригинално замишљене - као искрени позив да се окончају убиства у Израелу, Гази и окупираној Западној обали, и за све људе у региону да живе у слободи, без претње насиљем.