Европа рађа нову војну силу?! Ова држава даје милијарде на најмоћније оружје и борбене авионе, страхују од рата са Путином?!
Инвазија руских снага на Украјину 24. фебруара 2022. променила је много тога.
Геополитичке, политичке и друштвене последице овог рата протеком времена све су видљивије - довољно је, на пример, погледати све динамичнију мапу глобалних односа и савезништва и то како изгледа данас у односу на стање од пре три године.
Једна од ствари која се променила готово одмах је коначно збогом мировној дивиденди: реч је о преусмеравању јавних средстава из одбрамбеног сектора у друге ресоре, а који се догодио након Хладног рата, нарочито у европским земљама које распадом Совјетског Савеза више нису виделе претњу својој безбедности.
Мировна дивиденда је тако резултирала знатно смањеним улагањима у војску, што се одразило и на томе да добар (већи) део НАТО чланица није прелазио договорени праг од минималних 2 посто БДП-а који се троше на одбрану.
Две и по године касније, ситуација се преокренула - наиме, за 2024. тек осам НАТО чланица издваја мање од превиђених 2 посто БДП-а на одбрану (међу њима и Хрватска који ће тај прага прећи 2025), док све остале троше више.
Годинама су прваци били Американци који су и након 90-их наставили "да хране" свој војно-индустријски комплекс (иако ни близу као некад).
А сада, захваљујући Путиновој агресији, имамо нови број 1 - Пољску.
Пољска се убрзано наоружава
Само у 2024. Варшава за одбрамбени сектор издваја 4,12 посто БДП-а, осетно више од 3,43 посто колико троши Естонија и 3,38 посто колико троши САД.
Наравно, због величине економије, у апсолутном износу прваци су Американци с 824,3 милијарде долара, док је Пољска у апсолутном износу за одбрану дала око 35 милијарди долара.
Лоша историјска искуства са СССР-ом, у комбинацији с нападом Руса на суседну државу, Варшави су била сасвим довољна да брзо ојача своју одбрану.
Највећи део повећане потрошње на војску, а који би идуће године требало да скочи на 4,7 посто БДП-а, Пољска троши на набаву нове војне технике, свих типова и за све родове војске.
Од нових борбених авиона, јуришних хеликоптера, дронова, ракетних бацача, хаубица, оклопних возила и велике количине тенкова.
Раније ове године, заменик пољског министра одбране открио је да Министарство планира да потпише више од 150 уговора за набавку наоружања и војне опреме.
Пољаци су се прво окренули својим америчким савезницима, рачунајући да је ту највећи избор и највећа доступност и количина оружаних система који им требају.
Милиони за уговоре са Америком
Најзвучнији уговор с Американцима Варшава је заправо склопила и пре почетка рата у Украјини, а ради се о куповини 32 борбена авиона пете генерације Ф-35А које су Пољаци назвали "Хусари".
Пуно вреднији посао с Вашингтоном склопљен је у августу ове године кад је од Боинга наручено чак 96 јуришних хеликоптера АХ-64Е Apache, заједно с хиљадама пројектила којима ће бити наоружани. Све ће коштати најмање 10 милијарди долара.
Американци су добро трговали с Пољацима и кад су у питању системи за копнену војску, и то два која смо могли видети и у рату у Украјини (иако с промењивим резултатима).
Након руског напада на Украјину, Варшава је наручила 250 тенкова Абрамс М1А2 СЕПв3 по цени од 4,75 милијарди долара, да би по избијању рата у Украјини купила и још 116 М1А1 Абрамса које ће платити 1,4 милијарде долара и накнадно модернизовати.
Друго, начелно је договорено да ће се купити 486 мобилних вишецевних ракетних бацача ХИМАРС по оквирној цени од 10 милијарди долара.
Међу пословима који су склопљени још пре рата па накнадно били појачани нарочито се издваја и куповина мобилних ПВО система Патриот ПАЦ-3 који су 2018. године наручени за 4,75 милијарди долара.
Потом је Америка одобрила Пољској продају 48 нових лансера за Патриоте плус 644 ПАЦ-3 пројектила и низ везане опреме, а цео посао је процењен на 15 милијарди долара.
Ако се мало одмакнемо од Американаца, занимљив посао је и куповина два половна Сааб 340 AEW авиона, кључних за преглед бојног поља и умрежавање борбених авиона.
Њих Пољска купује од Емирата.
Варшава у страху од напада Русије
Можда највећа вест у вези са пољским војним набавкама био је њихов заокрет према Јужној Кореји.
На прву се можда чинило чудним, све док се не сетите да је реч о земљи са, и те како потентном војном индустријом, која је у стању да уради нешто што нико други није - испоручи наручене системе практично одмах.
Већ 2022. договорено да ће Пољска купити брдо наоружања од Јужне Кореје, међу системима који су се нашли на списку били су мобилни ракетни бацачи, самоходне хаубице, тенкови и борбени авиони, а јужнокорејска банка Kexim накнадно је проценила вредност свих уговора на чак 23 милијарде долара.
Прво што је многима упало у око је куповина К2 Блацк Panther тенкова, који нису нужно оптимизовани за терен који их чека у Пољској, али се убрајају међу најбоље и најмодерније тенкове на свету.
Није се штедело ни на хаубицама К9 Thunder.
Купљени су и мобилни ракетни бацачи К239 Chunmoo, њих готово 300 комада.
И на крају ту је и куповина КАИ ФА 50 Златних орлова, лаких борбених авиона.
Србија Данас/Јутарњи лист