Европска унија покренула "НУКЛЕАРНУ ОПЦИЈУ": Пољаци пред УКИДАЊЕМ ПРАВА ГЛАСА
Европска комисија је покренула Члан 7 Лисабонског споразума
Европска комисија је покренула Члан 7 Лисабонског споразума против Пољске због кршења заједничких европских вредности и владавине права.
Прочитајте и:
Иако је у питању само упозорење, Члан 7 може довести до санкција и суспендовања права гласања о ЕУ правима. Ројтерс је раније оценио да би се радило о потезу без преседана, у којем би Европска комисија могла да се позове на Члан 7 Лисабонског споразума ЕУ како би казнила Варшаву због кршења правила Уније која се тичу људских права и демократских вредности.
ПРОМЕНА У ВЛАДИ ПОЉСКЕ: Премијерка Шидло поднела оставку (ФОТО)
#BREAKING: Еуропеан Commissions triggers Артицле 7 агаинст Поланд, which цоулд ресулт ин санцтионс https://t.co/O0ElA8YWK4 pic.twitter.com/tcnz2uyOAq— dwnews (@dwnews) Децембер 20, 2017
Шта је Члан 7?
Члан 7 успостављен је пре 17 година као оруђе којим ЕУ може да казни све државе чланице које крше људска права. Државе-чланице ЕУ морају да испуне све услове демократске владавине и правила о поштовању људских права како би се уопште и придружиле Унији, а Члан 7 је нека врста осигурања да се земље са дискутабилном прошлошћу не врате старим, лошим навикама.
Правници, историчари, филозофи: Погледајте шта су по образовању шефови европских влада
ЕУ threatens то trigger Артицле 7 фор Поланд, суспендинг the цертаин rights инцлудинг вотинг привилегес https://t.co/NBIYy70fGk pic.twitter.com/RgdFqZME7s— dwnews (@dwnews) Децембер 20, 2017
Овај члан уведен је у време када се ЕУ ширила на исток, како би се чланице, постојеће и будуће, јасно упозориле шта их чека у случају да прекрше основе постулате Европске уније. У Амстердамском споразуму, који је ступио на снагу 1999. године, појавила прва верзија Члана 7. Тај закон претио је санкцијама свакој земљи која прекрши фундаменталне вредности ЕУ, дефинисане као “слобода, демократија, поштовање људских права и основних слобода, као и владавина закона”.
СКАНДАЛ уздрмао Пољску: На улазу у хостел појавио се НАЦИСТИЧКИ НАТПИС, друштвене мреже ГОРЕ (ФОТО)
Да ли ће Пољској бити одузето право гласа?
Европска комисија је 2014. године поставила додатне баријере на путу ка примени овог казненог поступка, и то усвајањем тзв. “механизма у три корака” који служи за препознавање “систематских претњи по владавину закона у земљама чланицама”. Овај механизам добио је назив Члан 7.1, а мора да буде испуњен пре него што на сто дође дискусија о примени Члана 7.
НАТО поставио своје циљеве: Црногорци су у једном већ премашили Хрвате
“Дојче веле” констатује да Европска комисија нема могућности увођења санкција против држава-чланица, већ то може само Европски савет, дакле тело у којем су представљене владе свих 28 чланица.
Савет ЕУ може, према Члану 7 Лисабонског уговора, четворопетинском већином да утврди да у Пољској постоји "јасна опасност од тешког кршења" заједничких вредности. Пољска би добила препоруку како да тај недостатак уклони. Ако се то не догоди, Савет ЕУ може да утврди да постоји "тешко кршење правила". То мора да се утврди једногласно, а уколико у Европском парламенту добије подршку, оптуженој чланици одузима се право гласа у Европском парламенту и Европском савету.
Божићно дрво које је преживело удар грома у Пољској, стигло у Ватикан
ЕУ до сада никада није користила Члан 7, а свеопшта перцепција да се ради о екстремној мери допринела је да Члан 7 добије бомбастични надимак – "нуклеарна опција".