ГРАЂАНИ, ОВАКО СЕ МОЖЕТЕ СПАСИТИ ДАВЉЕЊА: Ако се нађете у вртлогу, послушајте ОБАВЕЗНО БИТАН САВЕТ!
Језера су најмирније воде, али ту, по правилу, има највише жртава
- Највећи непријатељ купача је разлика у температури воде. У језерима не постоје вирови, нема великог протока воде, нити струјања. Али, проблем је температура воде. На површини је топла, а већ након пола метра је хладна. Када пливач који нема искуства уђе у тај хладан слој, организам сам почиње да повлачи крв у унутрашње органе, јетру, бубреге, и све што је витално за одржавање живота. Људи се успаниче, и довољно је да прогутају мало воде да се затвори мишић "глотус", и да заустави сваку могућност даљег удисања - каже Владан Славковић, инструктор роњења у крагујевачком клубу "Крагуј".
У стајаћим водама у Србији расту две врсте биљака, које такође могу повећати опасност од дављења, јер додир са њима, услед панике и страха, може бити смртоносан.
За неколико сати стиже нам НЕВРЕМЕ! Град, јак ветар и киша прете Србији, а ево где ПРВО УДАРА
СРБИ, ПОСЕБАН ОПРЕЗ НА ОДМОРУ: Прерушавају се у полицајце, КРАДУ СВЕ, а ЈЕДНА СТВАР их издваја!
НАЈСТРАШНИЈА СУДБИНА БАКЕ ИЗ ВРАЊА КОЈУ НИКО НИЈЕ ХТЕО: Умрла је потпуно сама, иако има шесторо деце
Ресина и дрезга су крте биљке које расту у језерима, и из којих се човек може лако ишчупати. Али ако узмемо у обзир фактор страха и панике које могу да изазову, наравно да крајњи исход приликом додира са њима може бити фаталан по непливаче - каже ванредна професорка новосадског Природно - математичког факултета др Драгана Вуков.
Према њеним речима, исти ефекат могу имати и најобичнија кеса или грана, којих има на неодржаваним купалиштима.
- Једино решење представља систематско чишћење, односно дубинско кошење потеза где се налази купалиште које би требало бити ограђено како би се упозорили пливачи да преко те границе могу наићи на биље или неке друге препреке као што су потопљена стабла, гране и слично - тврди др Вуков.
Помоћник директора ЈВП ’’Србијаводе’’ Вељко Димитријевић сложио се са том тезом и истакао да се највише пажње мора поклонити безбедности на водама, као и да су за то задужени представници локалне самоуправе или они који су те воде од њих закупили.
- На већини наших акумулација није дозвољено купање, а она на којима смо то омогућили, препустили смо појединцима или локалним самоуправама које су задужене за такве ствари - прича Димитријевић који је као пример добре праксе навео Београд, где је основао и посебно јавно предузеће ’’Ада Циганлија’’ које одржава најпознатије купалиште у Србији.
Милисав Мијатовић, ренџер Националног парка Тара са лиценцом спасиоца у гори и на води сматра да је првенствени узрок смрти на језерима непоштовање правила на води, односно купање на небезбедним местима.
- Нагли улазак у воду који доводи до срчаног удара, пливање под дејством алкохола, превртање чамаца, покушај да се спасе утопљеник... Сваки тренутак непажње зна да буде кобан на језерима - објашњава Мијатовић.
Опасне и реке
Према искуству ронилаца, веома опасне су и реке, јер „имају свој ток, и струје које су изузето јаке нарочито када је висок водостај“.
- Реке праве вирове, када велика количина надолазеће воде удара о неку препреку. Тада се ствара водени ковитлац, у коме често неискусни пливачи страдају. Посебно су реке опасне због тога што кроз своју воду носе грање, камење, и све што у свом сливу покупе, па ти предмети могу да ударе и да покосе купача. Море је за пливање најбезбедније, прво због слане воде, која има већу густину и лакше је да се у њој одржава на површини, прича Владан Славковић.
Набавите овај цвет: Тераће комарце, осе и муве цело лето! Природна одбрана од инсеката! (ВИДЕО)
"Деца су почела да се РАЗБОЉЕВАЈУ од глади" Седморо малих Јовановића чека помоћ ХУМАНИХ ЉУДИ (ФОТО)
СРБИЈА БОГАТА АРХЕОЛОШКИМ НАЛАЗИШТИМА: Шест њих се ПОСЕБНО ИСТИЧУ
Са њим се слаже и Ненад Стојковић, професионални ронилац из Овчар Бање.
- На мору је вода топлија и гушћа него у реци. Притом, на плажама је пуно људи који могу да примете утопљеника. На плажама постоје и обучени спасиоци за разлику од језера где се народ купа где стигне - наводи ронилац.
Прибраност најважнија
За безбедност у води је најбитнија прибраност, јер сваки човек, ако удахне ваздух пуним плућима, не може да потоне, и реагује као "пловак". Ако се у реци упадне у "вир", потребно је само да се препусти води, јер ће она сама да избаци човека из вира како га је у њега и увукла. Паника и страх су највећи непријатељи слабих пливача, јер угрожавају не само себе, већ често и друге који покушавају да им помогну, сматрају стручњаци.