ИЗБОРИ У ФРАНЦУСКОЈ: Ко је Марин Ле Пен, а ко Емануел Макрон?
Биралишта затворена, гласови се броје, а напетост расте
Марин Ле Пен, лидерка француског десничарског Националног фронта, која ће према првим пројекцијама ући у други круг председничких избора, има тврдокоран став о имиграцији али је лично покушала да делимично ублажи радикално десничарску политику своје странке и њене контроверзне ставове о странцима.
СУДБИНА ЕВРОПЕ НА ФРАНЦУСКИМ БИРАЛИШТИМА: Кога подржава ПУТИН а кога Ангела МЕРКЕЛ?
ХИТ ИЗБОРА У ФРАНЦУСКОЈ! Изашла са КОЗОМ на гласање (ФОТО)
Залаже се за аутоматско избацивање нелегалних имиграната уз смањивање броја легалних миграната на 10.000 годишсње, затварање "екстремистичких џамија" и давање приоритета Французима у додели социјалних станова.
У једном тренутку, Национални фронт се залагао и за напуштање евра, а онда је недавно рекла да би организовала референдум о питању валуте.
Најновије, навела је да би покушала да поново уговори чланство Француске у ЕУ, а ако то пропадне, одржала би референдум.
Поборник је пензионисања са 60 година и гарантовану 35-часовну радну недељу.
Налази се на челу Националног фронта од 2011. године, када је место председнице преузела од свог оца Жан Мари Ле Пена и у протеклих шест година успела је да побољша рејтинг странке што је било посебно уочљиво на регионалним изборима 2015. године.
Пре него што је дошла на чело странке радила је као адвокат, а њену предизборну кампању пратио је скандал око финансирања њених саветника у Европском парламенту.
С друге стране, њен најоштрији противник Емануел Макрон, оснивач и лидер независног покрета "У марш!", бивши је банкар који се никада досад није кандидовао на изборима, а био је економски саветник садашњем председнику Франсоа Оланду и потом министар економије.
Радио је за социјалистичку владу, али су му се поједини у левом крилу партије супроставили.
Он предвиђа значајна смањења пореза за корпорације и и више простора за компаније у преговорима о 35-часовној радној недељи.
ФРАНЦУЗИ БИРАЈУ ИЗМЕЂУ ЊИХ! Ово су сви кандидати који се такмиче у трци за председника
Намерава да смањи стопу незапослености са садашњих 9,7 на седам одсто, али и да забрани употребу мобилних телефона у школама за млађе од 15 година.
Макрон себе представља као "непријатеља национализма" и кандидата "отворене Француске која има своје интересе - безбедносне, економске и социјалне, које жели да брани, али оперише у отвореном свету".